Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Depresja

Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju. Depresja ma kilka grup objawów – obniżenie nastroju, obniżenie tempa działania i myślenia, lęk, a nawet objawy somatyczne. Nie do końca znane są przyczyny powstawania depresji, określa się tylko czynniki, które mogą jej sprzyjać, jak np. zmiany struktury mózgu, zakażenia wirusowe, czynniki genetyczne, psychologiczne czy społeczne.

Depresja należy do chorób z kręgu zaburzeń nastroju. Zaburzenia nastroju wyrażają się przede wszystkim jego zmianami, np. długimi okresami nadmiernego smutku, przesadnej wesołości lub smutku i wesołości na zmianę. Zaburzenia nastroju możemy rozpoznać wtedy, gdy smutek lub radość są nadmierne, trwają nieadekwatnie długo do bodźca, który je wywołał lub gdy nie ma na nie żadnego konkretnego wytłumaczenia. W tych przypadkach głęboki smutek nazywamy depresją.

Depresja narasta powoli i niepostrzeżenie. Stopniowo obniża się nastrój, człowiek staje się apatyczny, bierny, nie ma ochoty na żadną aktywność, najchętniej przebywa z dala on innych osób, szuka samotności, zamyka się w sobie. Smutku nie mogą rozwiać bliscy ani pozytywne wydarzenia w życiu chorego. To, co do tej pory przynosiło choremu przyjemność, np. realizacja swoich zainteresowań, już go nie interesuje.

W ciężkiej depresji chory jest przekonany, że nie ma przed sobą żadnych perspektyw, że obecnej sytuacji nie da się już zmienić, występują urojenia prześladowcze, samoobwinianie, a także rozdrażnienie i agresja. Człowiek jest przekonany, że wszystko co złe, dzieje się przez niego, wyolbrzymia problemy. Negatywnie ocenia siebie, swoje osiągnięcia i widoki na przyszłość. Negatywne myśli są bardzo uporczywe i chory nie może się ich pozbyć. W tym stanie wzrasta bardzo ryzyko podjęcia próby samobójczej.

Objawy somatyczne (cielesne) depresji, to np.:

– zaburzenia snu (bezsenność lub zbyt duża potrzeba snu),

– problemy z apetytem (jest nadmierny lub osłabiony),

– spadek lub wzrost wagi,

– problemy z menstruacją,

-bóle głowy,

-suchość w jamie ustnej,

-obniżenie libido,

-zmęczenie.

Nie każdy spadek nastroju czy gorsze samopoczucie oznaczają depresję. Aby postawić takie rozpoznanie, konieczne jest występowanie określonych objawów przez dłuższy czas (minimum 2 tygodnie). Oprócz kryterium czasu muszą być spełnione jeszcze inne warunki:

minimum dwa z tej grupy:
– nastrój depresyjny (stale utrzymujące się złe samopoczucie), – utrata zainteresowań i przeżywania przyjemności, – zwiększona męczliwość;

minimum dwa z tej grupy:
– osłabienie koncentracji i uwagi, – niska samoocena i mała wiara w siebie, – poczucie winy i małej wartości, – pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości, – myśli i czyny samobójcze, – zaburzenia snu, – zmniejszony apetyt.

Przyczyny depresji u osób starszych:
Zdarzenia, które niosą za sobą stratę ,mają te właściwości, że wzbudzają silne negatywne emocje. Jeśli dotyczą spraw odnoszących się do codziennego życia, mogą zaowocować zdarzeniami kryzysogennymi.

Gdy osoba starsza jest zmuszona do zmiany dotychczasowego trybu życian, nagła sytuacja może narzucać przewartościowanie obecnych priorytetów i celów zyciowych. Nierzadko może też wymusić przyjęcie nowej koncepcji czy filozofii życia, a jak powszechnie wiadomo starzy ludzie źle przystosowują sie do nowych warunków życiowych.

Najczęściej występujące w późnej dorosłości zdarzenia kryzysowe to:
– utrata bliskich osób
– utrata zdrowia, kondycji i atrakcyjności fizycznej
– utrata statusu społecznego i ekonomicznego
– utrata poczucia przydatności i prestiżu
– zbliżająca sie perspektywa śmierci

Dla człowieka starego stale powtarzające się wydarzenia maja większe znaczenie niż jednorazowy, nawet bardzo silny stres. Istnieje korelacja między przewlekłym stresem, a występowaniem depresji.

Starzeniu sie towarzyszy podejmowanie refleksji nad swoim życiem. Często bywa, że bilans wypada negatywnie. I wtedy cały misternie budowany ład i porządek życia zostaje zachwiany. Pamiętamy też, że depresja może być konsekwencją różnych chorób wieku podeszłego takich jak: miażdżyca, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy demencja. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wiele lekarstw może wywołać lub zaostrzyć depresję.

Jak pomóc seniorowi z depresją?

W depresji nie do przecenienia jest bliskość osoby życzliwej. Warto wiedzieć, że osoba chora na depresję sama z siebie nie poprosi o pomoc, nie chcąc być ciężarem.

Nigdy nie wolno krytykować osoby starszej, ale nie należy też użalać się nad jej losem, bo to sprzyja pogłębieniu i pogorszeniu przebiegu choroby.

Zaproponujmy wyjście na spacer, do kina, lub każdą inna rozrywkę, która będzie stanowić stymulację intelektualno-psychiczną. Zadbajmy o to, aby osoba miała trochę ruchu fizycznego. Podczas ćwiczeń uwalniają sie endorfiny co bardzo korzystnie działa na kondycję psycho-fizyczną. Należy pamiętać, aby ćwiczenia były zawsze dopasowane do wieku oraz wydolności organizmu.

Nie należy wyręczać seniora w wykonywaniu codziennych obowiązków( oczywiście jeżeli chce i może je sam wykonywać). Niech poczuje, że jest potrzebny i niezastąpiony nawet w prostych czynnościach domowych. Nigdy nie wolno mówić do chorego, aby wziął się w garść. Gdyby tylko mógł, to zapewne by to juz dawno uczynił. To może tylko pogłębić jego poczucie winy i spotęgować przekonanie o byciu ciężarem dla najbliższych.

Kluczowa sprawą jest odpowiednie żywienie osoby z depresją. Bezwzględnie należy ograniczyć cukier, sól, oraz niezdrowe tłuszcze. Zadbać o to .aby senior jadł 5 małych posiłków dziennie, bogatych w warzywa i owoce. To powinno mu dodać energii oraz poprawić nastrój.

Jeżeli osoba chora na depresję jest obłożnie chora, zatroszczmy się o nią w szczególny sposób. Zadbajmy o to, aby pomimo swoich ograniczeń ruchowych czuła się wciąż ważna i niezbędna. Zapytajmy się jej o radę, oraz opinie nawet w najbardziej błahych sprawach, opowiedzmy jak minął jej dzień, co się zdarzyło w pracy tak, aby czuła, że nadal bierze aktywny udział w życiu. Poczytajmy jej książkę , obejrzyjmy z nią ciekawy film, zaproponujmy jakieś gry. Powyższe działania doskonale poprawią prace mózgu oraz pomogą chociaż przez chwile zapomnieć o chorobie.

Warto poczytać linki:

http://www.psychiatria.pl/artykul/depresja-czym-jest-ta-choroba/544http://objawydepresji.pl/
http://psychiatria.mp.pl/choroby/69882,depresja
https://portal.abczdrowie.pl/depresja

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń