Sobota 9.00 14.00

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 17.00

Ponad

120

Ofert Pracy

 

KUCHNIA LUKSEMBURSKA

KUCHNIA LUKSEMBURSKA

Ktoś kiedyś napisał, że kuchnia luksemburska, to francuskie potrawy podawane w niemieckich porcjach. Chyba nie do końca to prawda, ale trzeba przyznać, że sami luksemburczycy mają kłopot z wymienieniem typowo luksemburskich potraw. Czasami nawet twierdzą, że niektóre produkty, uznawane za tradycyjne luksemburskie, są sztucznie promowane przez sklepy, aby sprzedawały się lepiej i były kupowane szczególnie przez obcokrajowców.

W kuchni luksemburskiej jada się duże ilości mięsa...

Mięso jada się wszędzie, ale także ryby, wśród których szczególnym powodzeniem cieszy się pstrąg. Do popularnych dań w Luksemburgu należą między innymi solona wieprzowina podawana z fasolą (judd mat gardebohn’en) oraz wędzona szynka ardeńska z marynowaną cebulą (jambon d’Ardennes).

Typową zupą kuchni luksemburskiej jest rodzaj zupy fasolowej...

Jest to zupa z fasolą gotowaną w łupince, której przepis prezentujemy na naszej stronie w zakładce ZUPY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA.

Drugie dania są dosyć ciężkie...

Dania te podobne są do tych z kuchni niemieckiej, często wzbogacone dodatkami, które rozgrzewają i pobudzają apetyt. Szeroka gama przypraw charakterystycznych dla kuchni francuskiej nadaje im charakterystycznego oryginalnego smaku i aromatu. Anyż, cząber, cebula, estragon, gałka muszkatołowa czy rozmaryn to podstawa wielu dań, która podkreśla smak i nadaje wyrazisty charakter.

Wśród ciast można spotkać przede wszystkim różne odmiany tart...

Znajdą się też podobne do polskich serniki. Najbardziej zakorzeniły się w tym kraju oparte na francuskich ciastach „croissanty”, jedzone nie tylko na śniadanie.

Oznaką patriotyzmu będzie...

Do każdego posiłku, wzorem z Francji, popijanie jadła lokalnym winem z winnic nad Mozelą, którego wybór jest całkiem znaczny: Riesling, Pinot gris, Pinot Blanc, Auxerrois, Pinot nor, Gewürztraminer, Rivaner, Elbling.

Przy okazji różnych uroczystości plenerowych...

Wzorem innych krajów, przy takich okazjach, można skosztować potraw, których powodzenie sprawdziło się już w całej Europie, a mianowicie pieczonych kiełbas, frytek i gofrów. Na szczęście pojawią się też placki ziemniaczane lub pieczone kasztany, co trochę odróżnia te imprezy od tych w innych krajach.

Okazjonalne rodzaje ciast....

Z okazji uroczystości w sklepach pojawiają się okazjonalne rodzaje ciast, np.:

– na święta Bożego Narodzenia, są to rolady (Buche de Noël)

– na Tłusty Czwartek pączki i chrusty

– na Wielkanoc precle (Bretzel)

Kilka specjalności kuchni luksemburskiej:

  1. Bretzel-popularny precel dawany przez mężczyzn swym wybrankom w trzecią niedzielę Wielkiego Postu Wielkanocnego.

  2. Quetscheflued, czyli tarta śliwkowa, najczęściej spożywana we wrześniu.

  3. Verwurelt Gedanken, są to specjalne ciastka jedzone podczas karnawału.

  4. Boxemännercher- piernikowe ludziki sprzedawane podczas Karnawału.

  5. Äppelklatzen- plastry jabłek w cieście.

  6. Streisel- drożdżówki z kruszonką.

  7. Kiirmeskuch -słodkie babeczki.

Błyskawiczna Rekrutacja

Telefony Kontaktowe

+ 48 730 340 005

+ 48 535 340 311

+ 48 533 848 005

LETNIA PROMOCJA !
Ambercare24 gwarantuje każdej Opiekunce, która wyjedzie do pracy z naszą firmą w terminie od 21 kwietnia do 31 sierpnia 2018 roku na okres 2 miesięcy bonus w kwocie 100 euro netto. Jeżeli Opiekunka przepracuje 3 miesiące bez zjazdu otrzyma bonus w kwocie 150 euro netto. A opiekunka, która przepracuje 4 miesiące lub dłużej otrzyma bonus w kwocie 250 euro netto. Promocja aktualna do odwołania.

LETNIA PROMOCJA ! w gwarze śląskiej….

Słuchejcie dziołchy, co do łopieki do Nimców jeździcie ! Amberker do wom rychtik to, czego łod innych nie dostaniecie ! Yno u nas każdo kiero do roboty wyjedzie łod 21 kwiytnia, do 31 siyrpnia na cołkie 2 miesionce dostanie łod Ambera aż 100 ojro na rynka za darmo !
Jak w robocie bydzie 3 miesionce bez przijeżdżania do dom, to i 150 ojro bydzie wasze! A jak rychtik kocho robić i cołki 4 miesionce do nos nie przijedzie, to aże 250 ojro do kapsy dostanie!
Zgłoszejcie się do nas wartko, szczyrknijcie telefonym, albo napiszcie mejlym. Yno drapko, bo roboty może braknąć do wszystkich!
Czekomy na wos do łodwołanio.
LETNIA PROMOCJA !
↑ Zwiń↓ Rozwiń