Sobota 9.00 14.00

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 17.00

Ponad

120

Ofert Pracy

 

STOPA CUKRZYCOWA

Stopa Cukrzycowa to choroba niedokrwienna stóp. Może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia amputacji stopy. Jej leczenie wymaga dużych nakładów środków pieniężnych oraz cierpliwości i wytrwałości. Stopa cukrzycowa jest wynikiem powikłania cukrzycy. Stopa cukrzycowa zmniejsza wrażliwość stóp na ból, utrudnia gojenie ran i wywołuje ich owrzodzenie. W konsekwencji może spowodować deformację stopy, która uniemożliwi chodzenie.

Opis schorzenia :

Objawy stopy cukrzycowej najczęściej zaczynają się od niewinnego bólu stopy. Istnieją dwa rodzaje choroby: stopa cukrzycowa niedokrwienna i zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej. Pierwszy typ powstaje na skutek pogorszenia ukrwienia w stopie. Druga odmiana choroby wiąże się z uszkodzeniem obwodowego układu naczyniowego.

Stopa cukrzycowa wymaga leczenia przez specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta i dermatologa. W trakcie leczenia stopy cukrzycowej należy zachować cierpliwość . Osoba chora na cukrzycę musi dbać o stopy. Powinna nosić obuwie ortopedyczne lub do butów wkładać specjalne wkładki.

Odciski i modzele musi usuwać specjalista. Jeżeli choroba naczyniowa jest rozwinięta, wówczas pacjent powinien mieć przeprowadzane specjalistyczne zabiegi naczyniowe. Do leczenia ran i owrzodzeń wykorzystuje się preparaty zawierające srebro, tlenowe komory hiperbaryczne lub opatrunki z podciśnieniem. Powstałe rany są trudne do wyleczenia. Poza tym nie istnieją środki, które by pomagały w sposób idealny.

Nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić do konieczności amputowania kończyny.

Objawy stopy cukrzycowej:

  1. ból nasilający się w nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze

  2. łuszczenie i wysuszanie się skóry

  3. pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia

  4. gorsze gojenie się ran

  5. zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku

  6. deformacja kości.

Leczenie i pielęgnacja stopy cukrzycowej:

Kluczowym elementem profilaktyki i leczenia schorzenia jest szczególna dbałość o zdrowie i dobrą kondycję stóp, a przede wszystkim – konsekwentnie prowadzona terapia mająca na celu obniżenie poziomu cukru we krwi.

Skórę wokół rany myjemy krótko – 3-4 minuty. Bardzo ważne jest sprawdzenie temperatury wody, która nie może przekroczyć 37°C. Uwaga: nie moczymy stóp!

Podstawowym błędem, jaki popełniają pacjenci z zespołem stopy cukrzycowej, jest moczenie nóg. Przyjmują błędne założenie, że pozwoli to na dokładne umycie rany czy prawidłowe usunięcie występujących odcisków. Niestety moczenie skóry stóp w cukrzycy przyśpiesza rogowacenie naskórka, a pękanie tych zrogowaceń tworzy wrota do wnikania i rozwoju bakterii . Osuszamy skórę, a szczególnie przestrzenie międzypalcowe, w których może dojść do rozwoju grzybów i bakterii, a następnie powstania owrzodzenia. Odkażamy ranę. Ranę powinniśmy myć oddzielnie, najlepiej solą fizjologiczną. Jeżeli używamy antyseptyku, to powinien to być płyn bezbarwny, bezzapachowy, antyalergiczny i bakteriobójczy.

Nie można używać środków chemicznych i barwiących ranę. Jeżeli chcemy skorzystać z określonego preparatu, trzeba tę kwestię przedyskutować ze specjalistą. Po odkażeniu rany jałowym gazikiem usuwamy pozostałe zanieczyszczenia z rany.

Usuwamy zrogowacenia. Do tego celu najlepiej użyć specjalnej tarki lub pumeksu przeznaczonego dla chorych na cukrzycę, który należy za każdym razem umyć i osuszyć. Powinien być przechowywany w suchym miejscu i często wymieniany. Bardzo ważne jest, żeby podczas ścierania nie uszkodzić zdrowej skóry. Uwaga: nie można samodzielnie usuwać twardej skóry wokół rany. W tym celu powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Stosujemy maść na zdrową skórę stopy. Po umyciu (lub też usunięciu zrogowacenia) skórę stopy wokół rany (ale nigdy na ranę) należy nawilżyć i natłuścić maścią lub kremem. Warto zapytać lekarza czy pielęgniarkę, jakie maści powinna stosować osoba chora na cukrzycę. Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry stóp zapobiega odgnieceniom, skóra staje się mniej podatna na rogowacenia, jest bardziej elastyczna, a sama rana obkurcza się, zmniejszając swoją powierzchnię.

Na ranę stosujemy żel, który oczyszcza ją, utrzymuje w niej optymalne wilgotne środowisko, tym samym przyspieszając proces gojenia. Opatrunek przylega do rany, wypełnia szczelinę i zapobiega powstawaniu zakażenia.

Dobieramy odpowiedni opatrunek. Każda rana po wykonaniu wspomnianych już czynności powinna być zabezpieczona opatrunkiem aktywnym, który np. pochłania nadmiar wysięku, zapachu (np. opatrunki węglowo-srebrowe), działa przeciwbakteryjnie (np. opatrunki srebrowe) i nie przywiera zbyt mocno. Dzięki temu zmniejsza ból przy jego zdejmowaniu względem zwykłego opatrunku z gazy.

Ważna uwaga dla Opiekuna!

Wszelkiego rodzaju opatrywanie ran, zmianę opatrunków, wykonuje tylko fachowy personel medyczny. Opiekunowi nie wolno wykonywać tych czynności.

Przydatne linki:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/stopa-cukrzycowa-grozne-powiklanie-cukrzycy-jak-leczyc-stope-cukrzycow_35970.html

Więcej o Stopie Cukrzycowej można przeczytać na poniższych linkach:

http://www.stopacukrzycowa.com/
https://portal.abczdrowie.pl/stopa-cukrzycowa-objawy
http://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66541,stopa-cukrzycowa
http://www.podolog.info.pl/stopa-cukrzycowa-objawy-leczenie/
http://www.polskatimes.pl/artykul/6562519,typowe-objawy-stopy-cukrzycowej,id,t.html

LETNIA PROMOCJA !
Ambercare24 gwarantuje każdej Opiekunce, która wyjedzie do pracy z naszą firmą w terminie od 21 kwietnia do 31 sierpnia 2018 roku na okres 2 miesięcy bonus w kwocie 100 euro netto. Jeżeli Opiekunka przepracuje 3 miesiące bez zjazdu otrzyma bonus w kwocie 150 euro netto. A opiekunka, która przepracuje 4 miesiące lub dłużej otrzyma bonus w kwocie 250 euro netto. Promocja aktualna do odwołania.

LETNIA PROMOCJA ! w gwarze śląskiej….

Słuchejcie dziołchy, co do łopieki do Nimców jeździcie ! Amberker do wom rychtik to, czego łod innych nie dostaniecie ! Yno u nas każdo kiero do roboty wyjedzie łod 21 kwiytnia, do 31 siyrpnia na cołkie 2 miesionce dostanie łod Ambera aż 100 ojro na rynka za darmo !
Jak w robocie bydzie 3 miesionce bez przijeżdżania do dom, to i 150 ojro bydzie wasze! A jak rychtik kocho robić i cołki 4 miesionce do nos nie przijedzie, to aże 250 ojro do kapsy dostanie!
Zgłoszejcie się do nas wartko, szczyrknijcie telefonym, albo napiszcie mejlym. Yno drapko, bo roboty może braknąć do wszystkich!
Czekomy na wos do łodwołanio.
LETNIA PROMOCJA !
↑ Zwiń↓ Rozwiń