Sobota 9.00 14.00

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 17.00

Ponad

120

Ofert Pracy

 

RETINOPATIA CUKRZYCOWA – CUKRZYCOWA CHOROBA OCZU

Dla RETINOPATI CUKRZYCOWEJ używa się często nazwy „cukrzycowa choroba oczu” w odniesieniu do zmian w gałce ocznej występujących w przebiegu cukrzycy, wynikających z hiperglikemii. Retinopatia cukrzycowa to najczęściej stwierdzane i najcięższe powikłanie dotyczące gałek ocznych.

Retinopatia cukrzycowa oznacza patologiczne zmiany w siatkówce. Główną przyczyną niekorzystnych zmian zachodzących w oczach u osób chorujących na cukrzycę jest brak wyrównania metabolicznego cukrzycy (duże stężenia glukozy we krwi). Inne czynniki ryzyka retinopatii cukrzycowej to długie wystepowanie cukrzycy, nadciśnienie tętnicze, duże stężenia lipidów (cholesterol, triglicerydy) w surowicy krwi, współistnienie nefropatii cukrzycowej, przebyta operacja zaćmy .

Wyróżnia się trzy rodzaje retinopatii cukrzycowej:

RETINOPATIĘ NIEPROLIFERACYJNĄ – wiąże się z najmniejszą liczbą powikłań, nie wpływa w dużym stopniu na wzrok; musi być jednak dokładnie monitorowana, gdyż z czasem może przekształcać się w retinopatię proliferacyjną;

RETINOPATIĘ PRZEDPROLIFERACYJNĄ – pojawia się obrzęk i krwawienie siatkówki; w związku z tym występują zaburzenia widzenia;

RETINOPATIĘ PROLIFERACYJNĄ – obraz widziany przez chorego jest nieostry; jeśli wystąpi gwałtowne krwawienie siatkówki, może dojść nawet do gwałtownej utraty wzroku!

Retinopatia cukrzycowa często przebiega bez objawów – nie pojawiają się ani problemy z widzeniem, ani dolegliwości bólowe. W polu widzenia pojawia się jednak ciemna plamka. Po pewnym czasie (po kilku tygodniach lub miesiącach) wynaczyniona krew może zostać ostatecznie wchłonięta i powraca normalna zdolność widzenia. Retinopatia cukrzycowa to dolegliwość, która znacznie upośledza widzenie, a zignorowana może powodować nawet utratę wzroku.

Zdarza się , że osoby chorujące na retinopatię cukrzycową skarżą się na:

– słabsze widzenie w ciemności;

– nieostre widzenie;

– dłuższy czas przystosowywania się oka do widzenia w jasnych pomieszczeniach;

– nowotworzenie naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki lub tęczówki;

– obrzęk siatkówki (w okolicy plamki żółtej na dnie oka).

Powikłania retinopatii cukrzycowej:

Retinopatia cukrzycowa sama w sobie stanowi powikłanie po cukrzycy. Jednak może prowadzić do jeszcze innych schorzeń, które w połączeniu z cukrzycą okazują się bardzo trudne do wyleczenia. Powikłania wiążą się w głównej mierze z rosnącymi wewnątrz siatkówki naczyniami krwionośnymi, które mogą powodować wysięki lub pękać.

Czy pacjent z cukrzycą może zapobiec retinopatii?

Przede wszystkim musi unikać czynników ryzyka: utrzymywać prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, kontrolować wydolność nerek, poziom cholesterolu. Trzeba dbać o odpowiednią dietę, a także regularną aktywność fizyczną. Należy też pamiętać o zakazie palenia papierosów, gdyż palenie uszkadza naczynia krwionośne.

Więcej można przeczytać na linkach:

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-metaboliczne,retinopatia-cukrzycowa—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1587486.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Retinopatia_cukrzycowa

http://retinaamd.org.pl/choroby-oczu/dme-retinopatia-cukrzycowa/

Błyskawiczna Rekrutacja

Telefony Kontaktowe

+ 48 730 340 005

+ 48 535 340 311

+ 48 533 848 005

LETNIA PROMOCJA ! po śląsku….
Słuchejcie dziołchy, co do łopieki do Nimców jeździcie ! Amberker do wom rychtik to, czego łod innych nie dostaniecie ! Yno u nas każdo kiero do roboty wyjedzie łod 21 kwiytnia, do 31 siyrpnia na cołkie 2 miesionce dostanie łod Ambera aż 100 ojro na rynka za darmo !
Jak w robocie bydzie 3 miesionce bez przijeżdżania do dom, to i 150 ojro bydzie wasze! A jak rychtik kocho robić i cołki 4 miesionce do nos nie przijedzie, to aże 250 ojro do kapsy dostanie!
Zgłoszejcie się do nas wartko, szczyrknijcie telefonym, albo napiszcie mejlym. Yno drapko, bo roboty może braknąć do wszystkich!
Czekomy na wos do łodwołanio.
 LETNIA PROMOCJA ! tłumaczenie….
Ambercare24 gwarantuje każdej Opiekunce, która wyjedzie do pracy z naszą firmą w terminie od 21 kwietnia do 31 sierpnia 2018 roku na okres 2 miesięcy bonus w kwocie 100 euro netto. Jeżeli Opiekunka przepracuje 3 miesiące bez zjazdu otrzyma bonus w kwocie 150 euro netto. A opiekunka, która przepracuje 4 miesiące i dłużej otrzyma bonus w kwocie 250 euro netto. Promocja aktualna do odwołania.
LETNIA PROMOCJA !
↑ Zwiń↓ Rozwiń