Sobota 9.00 14.00

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 17.00

Ponad

120

Ofert Pracy

 

ZWYCZAJE W LUKSEMBURGU

LUKSEMBURG.

Luksemburg a właściwie Wielkie Księstwo Luksemburg to typowe ” małe państwo” posiadające ustrój monarchiczny.  Ustrój państwa to monarchia konstytucyjna, od 2000 roku wielkim księciem Luksemburga jest książę Henryk z dynastii Burbon – Parma.  Warto dodać, że urodziny księcia są w Luksemburgu świętem narodowym – 23 czerwca.
Kraj ten potocznie zwany jest ” Krajem Bankierów”. Dlaczego? Odpowiedź jest  prosta, gospodarka tego kraju opiera się głównie na usługach z sektora bankowego ( jest tu ponad 100 banków !).
Językami urzędowymi tego państwa są: język luksemburski, francuski i niemiecki.

Obowiązującą  walutą jest euro.

Pomimo tego, że Luksemburg przez długi okres czasu znajdował się pod wpływami Francji i Niemiec, to i tak  pozwoliło to na ukształtowanie jego własnej tożsamości. Większość ludności tego kraju jest wyznania rzymsko – katolickiego. Znaczącymi ośrodkami kulturalnymi jest między innymi Radio Luksemburg, które ma zasięg ogólnoeuropejski. Innymi ośrodkami kulturalnymi jest Instytut Wielkoksiążęcy oraz liczne muzea i biblioteki. Większość świąt obchodzonych przez Luksemburczyków związanych jest z kalendarzem chrześcijańskim.

Luksemburg posiada zaledwie 12 miast w których mieszka 86 % całej ludności liczącej ponad  400 tys. ludzi.
Jest to kraj o najniższej stopie podatku VAT, najbogatszy w całej Unii, aż 1/3 ludzi pracujących w Luksemburgu ( pracuje tu ok. 320 tys. ) mieszka poza granicami tego kraju !
Mówi się, że wszystko, co dotyczy Luksemburczyków i Luksemburga jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem.
Luksemburg jest jakby Europą w miniaturze, kraj ma zaledwie 2,5 tys. km2 i przeżył ponad 20 obcych najazdów.

Luksemburczycy, mimo iż zamknięci w sobie, są bardzo uprzejmi i przyjaźni w stosunku do cudzoziemców. Unikają wszelkich przejawów ekscentryczności, szczególnie w zachowaniu i ubiorze. Każdego roku Księstwo odwiedza prawie 5 milionów turystów zagranicznych. Ruch turystyczny koncentruje się głównie w mieście Luksemburg oraz na północy kraju, w Ardenach.

Dla Polaków Luksemburg był przez lata krajem wolności słowa, skąd nadawało „Radio Luxemburg”.Jak powszechnie wiadomo Luksemburg jest posiadaczem wielu „naj”.
Jest tu zatem
najwyższe PKB per capita ( na głowę ), najwyższa płaca minimalna, najwyższe emerytury (średnio przewyższające ostatnie zarobki !), największa średnia powierzchnia gospodarstw rolnych, największa ilość numerów telefonów komórkowych i stacjonarnych na jednego mieszkańca, największy udział zagranicznych rezydentów i pracowników, największa wydajność pracy, największą ilość paliwa sprzedawanego na jednej stacji benzynowej, najwyższa konsumpcja produktów organicznych, najwięcej (najmocniejszych i najmniej ekologicznych) samochodów przypadających na jednego mieszkańca (0,6) itd., itp…

Luksemburczycy chętnie chodzą na wszelkie imprezy ludowe, czy festyny. Jednak zanika u nich tradycja obchodzenia imprez rodzinnych, coraz częściej spotykają się w restauracjach.
Osoby starsze żyją najczęściej samotnie i korzystają z usług pomocy domowej, Opiekunki lub Opiekuna, pielęgniarki.

Luksemburski sąsiad nie zaprzyjaźni się z nami tak łatwo, a wręcz często zwróci uwagę na nasze niewłaściwe zachowanie. Jeżeli nie oburzymy się na takie uwagi i zrozumiemy, że Luksemburczycy lubią porządek i mają duże poszanowania dla prawa, łatwiej nam będzie ich polubić i z wzajemnością. Nie spodziewajmy się na powitanie wizyty sąsiada z ciastem, a sami też lepiej nie wpadajmy na drugi dzień po szklankę cukru. To dla nich trochę nachalne zachowanie i lepiej wizyty umówmy telefonicznie lub poprzez karteczkę wrzuconą do skrzynki pocztowej.

Język luksemburski. Słowem „moien” warto przywitać się z luksemburskim sąsiadem, aby spojrzał na nas życzliwiej. Żeby nawiązać choć nić sympatii przyda się „wéi geet et?” (Jak leci?), po czym najlepiej powiedzieć „aeddi” (Do widzenia) i szybko zapisać się na lekcje luksemburskiego, żeby przełamać następne lody. Łatwo nam pójdzie nauka słówka dziękuję, bo to tak samo jak po francusku – merci. Nadzwyczajne jest pogodzenie trzech języków w życiu codziennym, bez animozji, który ważniejszy. W polityce, mediach, urzędach, szkołach, kościołach mówi się językiem, który ma dotrzeć do konkretnych słuchaczy. Językiem urzędowym jest jednak francuski.

Kuchnia. Ktoś napisał, że kuchnia luksemburska, to francuskie potrawy podawane w niemieckich porcjach. Chyba nie do końca to prawda, ale trzeba przyznać, że sami luksemburczycy mają kłopot z wymienieniem typowo luksemburskich potraw. Nawet twierdzą, że niektóre produkty uznawane za luksemburskie i tradycyjne, są promowane przez duże sklepy, aby sprzedawały się w określonym czasie i były kupowane przez obcokrajowców.

Typową zupą kuchni luksemburskiej jest rodzaj zupy fasolowej, ale z fasolą gotowaną w łupince. Drugie dania są dosyć ciężkie, podobne do kuchni niemieckiej .

Przykładowe specjalności. Bretzel – popularny precel dawany przez mężczyzn swym wybrankom w trzecią niedzielę Wielkiego Postu Wielkanocnego. Quetscheflued czyli tarta śliwkowa najczęściej spożywana we wrześniu. Verwurelt Gedanken- to specjalne ciastka jedzone podczas karnawału. Boxemännercher- piernikowe ludziki sprzedawane podczas Karnawału. Äppelklatzen-plastry jabłek w cieście. Streisel-drożdżówki z kruszonką. Kiirmeskuch babeczki.

Luksemburg jest krajem katolickim, dlatego wiele świąt kościelnych jest tam obchodzonych bardzo uroczyście. Jak na tak niewielki kraj corocznie odbywa się tam niesamowita ilość przeróżnych imprez, festiwali i uroczystości związanych z lokalną tradycją. Najbardziej znane święta w Luksemburgu to: Nowy Rok, Wielkanoc, Święto Pracy, 23 czerwca – Święto Narodowe, obchodzone, jako rocznica urodzin Wielkiego Księcia; Wniebowstąpienie NMP, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie.

Znane festiwale. Festiwal Mediewal w Vianden, podczas którego miasto zamienia się w miejsce pełne średniowiecznych rycerzy i księżniczek, organizowane są pokazy walk, dawne zabawy i tańce. Festiwal win w Grevenmacher, gdzie muzyka i zabawa połączone są z degustacją mocnych trunków. Riesling Open, czyli Festiwal win nad Mozelą. Festiwal jabłek w Steinsel.

Błyskawiczna Rekrutacja

Telefony Kontaktowe

+ 48 730 340 005

+ 48 535 340 311

+ 48 533 848 005

LETNIA PROMOCJA !
Ambercare24 gwarantuje każdej Opiekunce, która wyjedzie do pracy z naszą firmą w terminie od 21 kwietnia do 31 sierpnia 2018 roku na okres 2 miesięcy bonus w kwocie 100 euro netto. Jeżeli Opiekunka przepracuje 3 miesiące bez zjazdu otrzyma bonus w kwocie 150 euro netto. A opiekunka, która przepracuje 4 miesiące lub dłużej otrzyma bonus w kwocie 250 euro netto. Promocja aktualna do odwołania.

LETNIA PROMOCJA ! w gwarze śląskiej….

Słuchejcie dziołchy, co do łopieki do Nimców jeździcie ! Amberker do wom rychtik to, czego łod innych nie dostaniecie ! Yno u nas każdo kiero do roboty wyjedzie łod 21 kwiytnia, do 31 siyrpnia na cołkie 2 miesionce dostanie łod Ambera aż 100 ojro na rynka za darmo !
Jak w robocie bydzie 3 miesionce bez przijeżdżania do dom, to i 150 ojro bydzie wasze! A jak rychtik kocho robić i cołki 4 miesionce do nos nie przijedzie, to aże 250 ojro do kapsy dostanie!
Zgłoszejcie się do nas wartko, szczyrknijcie telefonym, albo napiszcie mejlym. Yno drapko, bo roboty może braknąć do wszystkich!
Czekomy na wos do łodwołanio.
LETNIA PROMOCJA !
↑ Zwiń↓ Rozwiń