Sobota 9.00 14.00

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 17.00

Ponad

120

Ofert Pracy

 

ZWYCZAJE W NIEMCZECH

NIEMCY

Obecnie Niemcy to ponad 80 mln ludzi mieszkających w 16 landach tzw. krajach związkowych, z których każdy posiada własną „małą autonomię” w postaci własnego rządu, odrębnych tradycji.
NIEMCY obchodzą liczne święta podobnie jak u nas w Polsce:
Nowy Rok obchodzony z 31 grudnia na 1 stycznia.
Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia ale tylko w niektórych landach (Badenii – Witembergii, Bawarii, Saksonii).
Wielkanoc świętowana przez Chrześcijan.
Święto Pracy 1 maja.
Zielone Światki przypadające na 50-ty dzień po Wielkanocy.
Boże Ciało przypadające na drugi czwartek po Zielonych Świątkach.
Boże Narodzenie rozpoczynające się Wigilią 24 grudnia z obowiązkowa choinką, która właśnie z Niemiec się wywodzi.
W Niemczech są liczne święta i imprezy cykliczne wywodzących się z tradycji krajów związkowych:
Niemcy słyną również z OKTOBERFEST, czyli „Święto Październikowe” lub inaczej zwane „ Świętem Piwa”. Zaczyna się już z końcem września i trwa przez cały tydzień a w jego trakcie, poza piciem złocistego trunku, jest wiele hucznych zabaw, kolorowych pochodów, różnych pokazów, koncertów. Sława tego święta znana jest na całym świecie. W okresie tym do Niemiec przyjeżdża wielu turystów i smakoszy piwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostka: Początek Oktoberfest datuje się na 17 października roku 1810, organizowane wówczas huczne przyjęcie z okazji zaślubin księcia Ludwika Bawarskiego z księżniczką Teresą tak przypadło do gustu mieszkańcom, że w rocznicę uroczystości zaczęli organizować swoiste coroczne poprawiny… i tak do dnia dzisiejszego.

Oficjalnym Świętem Państwowym Niemiec jest 3 października czyli Dzień Zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. W dniu tym są polityczne przemowy, pochody, spotkania z parlamentarzystami oraz liczne festyny i zabawy.

W okresie Wielkanocy można napotkać Pokojowe Marsze Wielkanocne. Marsze te odbywają się od około 50 lat i są uznawane za nową świecką tradycję niemiecką. Każdego roku w poniedziałek wielkanocny przez ulice miast przechodzą pochody ludzi z transparentami, balonikami, flagami wygłaszając pokojowe hasła, żądając rozbrojenia czy likwidacji broni jądrowej. Imprezom patronują kościoły uznające je za doskonały sposób propagowania pokoju, będący przecież elementem ideologii katolickiej.
Ogólnie w całych Niemczech od wiosny do jesieni mają miejsce liczne festyny ludowe, podczas których wszyscy mieszkańcy i goście bawią się w centrach miast lub na specjalnie do tego przeznaczonych placach. Wachlarz usług jest bardzo szeroki, od strzelnic i budek z losami do karuzel, kolejek, diabelskich kół i salonów duchów. Budki z garmażerką oferują smaczne przekąski i słodycze. W namiotach lub na scenach pod gołym niebem odbywają się koncerty na żywo.

Najbardziej popularne Odpusty zwane w Niemczech Kirmes (ale także Kerb, Kirb, Kier, Kerwe, Kerwa lub Kerms) to powracająca i coraz bardziej popularna religijna tradycja wywodząca się z kościoła chrześcijańskiego. Na wsiach odpusty obchodzone są z zachowaniem starych tradycji. Najczęściej łączy się je z procesjami a miejscowi chłopcy na środku wsi stawiają drzewko odpustowe.
Festyny Wina. Od maja do listopada, w wielu niemieckich winnicach odbywają się święta wina. Tradycja ta zadomowiła się szczególnie nad Renem, Mozelą, w Badenii, Palatynacie i nad Menem, gdzie właściciele winnic i przedstawiciele instytucji związanych z produkcją wina ustawiają stoiska, na których prezentują swoje wyroby. Przy tej okazji, także pobliskie lokale gastronomiczne oferują swoje specjalności. W ramach festynu odbywają się liczne koncerty muzyczne a w wielu miejscach wybiera się królową wina.

Zapusty („Fasching”), „Fasnacht” i „Karnaval” to kultywowane do dzisiaj zwyczaje, przede wszystkim w Nadrenii i w katolickiej części Niemiec. Ostoją starej tradycji jest Moguncja, Kolonia, Düsseldorf i Bonn.
W południowych Niemczech obchodzi się germańskie święto Fasnet. Ta „piąta pora roku” rozpoczyna się 11 listopada i kończy w środę popielcową. Najważniejszym okresem zabawy jest tydzień, od tłustego czwartku do środy popielcowej.

W dniu zwanym w Niemczech „Rosenmontag”, na ulicach miast odbywają się kolorowe pochody. Ludzie przebierają się wówczas w śmieszne stroje oraz w tradycyjne ubiory, maski i idą się bawić na festynach i pochodach. Jacy są Niemcy ? z pewnym przymrużeniem oka …
Punktualni, lubią jak rozmówca nie spóźnia się na spotkanie lub gdy już nie może przybyć to wcześniej powiadomi ich o zmianie terminu pod warunkiem, że ma dobre wytłumaczenie.
Powściągliwi w rozmowie, nie są wylewni ale w gruncie rzeczy mili i sympatyczni jak ich bilżej poznamy.

Dokładni, a szczególnie jeżeli chodzi o segregowanie śmieci, bo z pedanterią i dokładnością dzielą odpadki na poszczególne rodzaje i bardzo na serio podchodzą do ratowania świata.
Zasadniczy, to że zaproponują Ci przejście na „Ty”, nie zawsze znaczy że Cię polubili. Formę grzecznościową „ Sie ” używają nadto często, a jej użycie może przyprawić Cię o ból głowy. Do znudzenia zwracasz się do Niemca per „Pan” i rzadko kiedy przechodzi się na Ty. Następuje to dopiero po bardzo długiej i zażyłej znajomości.
Zaradni, bo Trinkgel czyli napiwek często wliczają w cenę rachunku.
Z zasadami, np.: kwiaty dają odpowiednie do uroczystości a przy tym w nieparzystej liczbie ( nigdy 13 -tu ). Czerwone róże symbolizują romantyczne intencje, goździki – żałobę, lilie i chryzantemy przeznaczone są na ceremonie pogrzebowe, itd….
Zwyczaje Niemców na ogół są podobne do naszych, polskich ale….
Najbardziej widoczne różnice to:
pań nie całuje się w rękę, a zamiast klaskania uderza się pięścią w stół.
Dobrym zwyczajem niemieckich kelnerów jest zadawanie podczas wystawiania rachunku pytania, czy goście płacą razem czy osobno.

Dzień Matki obchodzony jest 11 maja.
Dzień Dziecka obchodzony jest 23 listopada.

Urodziny ( Geburtstag ). Życzenia składane jubilatowi przed dniem urodzin nie są mile widziane. Życzenia powinno składać się w dniu urodzin lub tuż po nich, dodając wtedy słowo nachträglich – Nachträglich alles Gute zum Geburtstag !
Urodziny obchodzone są również w miejscu pracy. Jubilat (Geburtstagskind) powinien zadbać o mały poczęstunek dla współpracowników. Na ogół stawia na swoim biurku talerz ze słodyczami, ciastem i innymi słodkościami. Częstują się wszyscy, którzy przyjdą złożyć życzenia osobie świętującej. Wznoszony jest również toast za zdrowie jubilata.

Polterbend i ślub. Zazwyczaj już w czwartek Para Młoda (die Braut) wraz z rodziną i przyjaciółmi udaje się do Urzędu Stanu Cywilnego (das Standesamt), aby małżeństwo zostało zawarte w świetle prawa. Przed Urzędem Stanu Cywilnego stawia się pień, który powinni przepiłować małżonkowie. Symbolizuje to zmagania z przyszłymi problemami, z jakimi będą musieli stawić czoła małżonkowie. W sobotę nadchodzi dzień ślubu kościelnego oraz wesele. Cała uroczystość trwa trzy dni.
Ciekawostka: Tydzień przed ślubem organizowany jest
Polterabend dla przyjaciół i znajomych. Tłucze się wówczas talerze i szkło na szczęście dla młodej pary.

Niemiecka kultura, jak i mieszkańcy bardzo się między sobą różnią w różnych częściach kraju, każdy region należałoby opisać z osobna. Można wstępnie podzielić kraj na wschodnie i zachodnie landy, a także na ewangelicką, świecką i tolerancyjną północ, oraz katolickie, konserwatywne południe.

Niemcy mają na ogół życzliwą powierzchowność, są bardzo pomocni. Jeśli poprosisz na ulicy o wskazanie drogi, w zdecydowanej większości przypadków zostaniesz zaprowadzony do celu.

Bawaria jest landem dość konserwatywnie nastawionym. Od lat rządzi tutaj chrześcijańska demokracja, a religia ma się bardzo dobrze.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec, niemHYPERLINK „https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_niemiecki”. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią. Obecna Kanclerz Angela Merkel wywodzi się z tego właśnie ugrupowania.
W Badenii-Wirtembergii sporą grupę mieszkańców stanowią obcokrajowcy, w tym dużą, ze względu na obecność baz wojskowych – Amerykanie.
Religia. Niemcy dzielą się na ewangelicką północ i katolickie południe.

Na północy udało się oddzielić religię od życia publicznego i polityki, jest w sumie niezauważalna i nie gra roli w życiu codziennym. Południe niemieckie (Baden-Württemberg, Bayern, Rheinland-Pfalz, część Sachsen) za to bardzo przypomina Polskę, gdzie kościół katolicki ma bezpośredni wpływ na życie, a rządy sprawuje konserwatywna, prawicowa, katolicka partia (CSU).

Języki. W sumie można powiedzieć, że jedynym przydatnym językiem jest niemiecki.

Wiele osób z młodszego pokolenia rozmawia również bardzo dobrze po angielsku.

Ważnym zwyczajem w Niemczech jest wolna niedziela, która obowiązuje w całych Niemczech. Sklepy spożywcze, centra handlowe i inne sklepy są zamknięte. Dzięki temu rodziny mają możliwość spędzenia wspólnie czasu, który nie zawsze znajdują w tygodniu. W ten dzień najczęściej udają się do restauracji na obiad albo odwiedzają teściów/dziadków/innych krewnych. Dlatego nie liczcie na otwarte sklepy w Niemczech w niedzielę.

Tradycją jest przygotowywanie dla pierwszoklasistów specjalnych prezentów powitalnych. Każdy uczeń otrzymuję dużą, kolorową tubę w kształcie stożka. Wypełniona jest ona cukierkami i drobnymi przyborami szkolnymi.

Błyskawiczna Rekrutacja

Telefony Kontaktowe

+ 48 730 340 005

+ 48 535 340 311

+ 48 533 848 005

LETNIA PROMOCJA !
Ambercare24 gwarantuje każdej Opiekunce, która wyjedzie do pracy z naszą firmą w terminie od 21 kwietnia do 31 sierpnia 2018 roku na okres 2 miesięcy bonus w kwocie 100 euro netto. Jeżeli Opiekunka przepracuje 3 miesiące bez zjazdu otrzyma bonus w kwocie 150 euro netto. A opiekunka, która przepracuje 4 miesiące lub dłużej otrzyma bonus w kwocie 250 euro netto. Promocja aktualna do odwołania.

LETNIA PROMOCJA ! w gwarze śląskiej….

Słuchejcie dziołchy, co do łopieki do Nimców jeździcie ! Amberker do wom rychtik to, czego łod innych nie dostaniecie ! Yno u nas każdo kiero do roboty wyjedzie łod 21 kwiytnia, do 31 siyrpnia na cołkie 2 miesionce dostanie łod Ambera aż 100 ojro na rynka za darmo !
Jak w robocie bydzie 3 miesionce bez przijeżdżania do dom, to i 150 ojro bydzie wasze! A jak rychtik kocho robić i cołki 4 miesionce do nos nie przijedzie, to aże 250 ojro do kapsy dostanie!
Zgłoszejcie się do nas wartko, szczyrknijcie telefonym, albo napiszcie mejlym. Yno drapko, bo roboty może braknąć do wszystkich!
Czekomy na wos do łodwołanio.
LETNIA PROMOCJA !
↑ Zwiń↓ Rozwiń