Zioła od wieków są naturalnym lekarstwem na wiele schorzeń…
Zioła cieszą się dużym zainteresowaniem osób starszych i samych Opiekunów. Niemniej jednak odradzamy stosowanie ziół ” na tak zwane wyczucie”, a dokładne konsultowanie ich użycia z lekarzem. Zioła nie powinny zastępować lekarstw przepisywanych przez lekarza, mogą jedynie stanowić wspomaganie leczenia w celu poprawienia samopoczucia lub wzmocnienia organizmu podopiecznego.
“Pożywienie powinno być lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”- działanie lecznicze wielu artykułów spożywczych a szczególnie ziół jest tak wielkie, że nie sposób nie brać tego pod uwagę. To, co w jednym kraju uważa się za lekarstwo, w innym jest zwykłą, powszechną przyprawą lub np. ulubionym sokiem owocowym. Weźmy na przykład miętę pieprzową, u nas w Polsce stosuje się w dolegliwościach żołądka i problemach trawiennych, a w Anglii dodaje się ją do wielu potraw. Ulubionymi herbatkami we Francji jest herbata rumiankowa i z kwiatu lipowego, a w Polsce traktuje się je raczej jako lekarstwo na przeziębienia lub stosuje w razie kolki jelitowej. Starty korzeń chrzanu jest u nas popularną przyprawą do tłustych mięs i niektórych marynat, a we Francji można go kupić tylko w aptece w postaci syropu chrzanowego. Więc okazuje się, że obojętnie w jakiej postaci będziemy stosowali rośliny lecznicze, będą one wspomagały nasze zdrowie.
Zioła i przyprawy poprawiają smak potraw i chronią przed chorobami układu pokarmowego, moczowego, wątroby, trzustki. Zioła ułatwiają wchłanianie składników odżywczych, regulują czynności trawienne, działają rozkurczowo i bakteriobójczo.
Systematyczne, umiejętne stosowanie niektórych ziół pozwoli nam na zachowanie na długo zdrowia i dobrego samopoczucia.
Na jakie dolegliwości mogą działać poszczególne zioła?
Życzymy sukcesów w korzystaniu z “Bożej Apteki” na co dzień, ale przestrzegamy przed stosowaniem ich bez konsultacji z lekarzem .
Wątroba to wewnętrzny detoksykator wszelkich związków chemicznych w naszym pożywieniu. Dobrze jest ją wspomóc w tych trudnych działaniach ponieważ jej prawidłowe funkcjonowanie zapewnia organizmowi harmonię życia. Ziołami wspomagającymi są: Cykoria podróżnik, Karczochy zwyczajne, Mniszek lekarski i Ostropest plamisty.
Nerki jako filtr organizmu wymagają przeczyszczenia. Do tego celu nadaje się: Brzoza brodawkowata (nie stosować w chorobie wrzodowej i zapaleniu żołądka), kukurydza zwyczajna, Mącznica lekarska, Wrzos zwyczajny.
Układ trawienny jest czułym miejscem w naszym organizmie w którym zachodzą procesy trawienne .Zioła mogą ograniczać tworzenie gazów trawiennych, likwidować kolki jelitowe, regulować wydzielanie żółci, pobudzać apetyt, pobudzać pracę układu trawiennego, działać wiatropędnie i przeciwskurczowo. Możemy tu wyróżnić: Biedrzeniec anyż, Bylica piołun, Koper włoski, Mięta pieprzowa, Rumianek.
Na problemy reumatyczne można stosować: Jesion wyniosły, Porzeczka czarna, Wiązówka błotna, Wierzba biała.
Układ oddechowy możemy wspomagać pijąc herbatki z: Babka zwyczajna, Bez czarny, Eukaliptus, Sosna zwyczajna.
Na oczy i jamę ustną można stosować: Goździk, Szałwia lekarska, Świetlik łąkowy.
Na odporność dobre są: Czosnek, Jeżówka wąskolistna, Rokitnik zwyczajny, Żeń-szeń.
Na skórę: Aloes, Łopian większy, Nagietek lekarski i Owies.
Na uspokojenie: Chmiel zwyczajny, Głóg jedno-szyjkowy, Lawenda, Lipa drobnolistna, Waleriana ( Kozłek lekarski ).
Na regenerację i zmęczenie: Dziurawiec zwyczajny, Damiana, Herbata chińska, Kola błyszcząca.
Pamiętaj!
Pamiętajmy, aby zioła i przyprawy kupować w sprawdzonych punktach handlowych i dokładnie zapoznać się z ich pomocnym działaniem jak i niepożądanym. Różne rośliny mogą być w różny sposób wykorzystywane (liście, korzeń, łodygi), dlatego wymagana jest duża uwaga i konsultacja medyczna przed ich zastosowaniem na określone schorzenia.