Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Zwyczaje w niemczech

NIEMCY

Obecnie Niemcy to ponad 80 mln ludzi mieszkających w 16 landach tzw. krajach związkowych, z których każdy posiada własną „małą autonomię” w postaci własnego rządu, odrębnych tradycji.
NIEMCY obchodzą liczne święta podobnie jak u nas w Polsce:
Nowy Rok obchodzony z 31 grudnia na 1 stycznia.
Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia ale tylko w niektórych landach (Badenii – Witembergii, Bawarii, Saksonii).
Wielkanoc świętowana przez Chrześcijan.
Święto Pracy 1 maja.
Zielone Światki przypadające na 50-ty dzień po Wielkanocy.
Boże Ciało przypadające na drugi czwartek po Zielonych Świątkach.
Boże Narodzenie rozpoczynające się Wigilią 24 grudnia z obowiązkowa choinką, która właśnie z Niemiec się wywodzi.
W Niemczech są liczne święta i imprezy cykliczne wywodzących się z tradycji krajów związkowych:
Niemcy słyną również z OKTOBERFEST, czyli „Święto Październikowe” lub inaczej zwane „ Świętem Piwa”. Zaczyna się już z końcem września i trwa przez cały tydzień a w jego trakcie, poza piciem złocistego trunku, jest wiele hucznych zabaw, kolorowych pochodów, różnych pokazów, koncertów. Sława tego święta znana jest na całym świecie. W okresie tym do Niemiec przyjeżdża wielu turystów i smakoszy piwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostka: Początek Oktoberfest datuje się na 17 października roku 1810, organizowane wówczas huczne przyjęcie z okazji zaślubin księcia Ludwika Bawarskiego z księżniczką Teresą tak przypadło do gustu mieszkańcom, że w rocznicę uroczystości zaczęli organizować swoiste coroczne poprawiny… i tak do dnia dzisiejszego.

Oficjalnym Świętem Państwowym Niemiec jest 3 października czyli Dzień Zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. W dniu tym są polityczne przemowy, pochody, spotkania z parlamentarzystami oraz liczne festyny i zabawy.

W okresie Wielkanocy można napotkać Pokojowe Marsze Wielkanocne. Marsze te odbywają się od około 50 lat i są uznawane za nową świecką tradycję niemiecką. Każdego roku w poniedziałek wielkanocny przez ulice miast przechodzą pochody ludzi z transparentami, balonikami, flagami wygłaszając pokojowe hasła, żądając rozbrojenia czy likwidacji broni jądrowej. Imprezom patronują kościoły uznające je za doskonały sposób propagowania pokoju, będący przecież elementem ideologii katolickiej.
Ogólnie w całych Niemczech od wiosny do jesieni mają miejsce liczne festyny ludowe, podczas których wszyscy mieszkańcy i goście bawią się w centrach miast lub na specjalnie do tego przeznaczonych placach. Wachlarz usług jest bardzo szeroki, od strzelnic i budek z losami do karuzel, kolejek, diabelskich kół i salonów duchów. Budki z garmażerką oferują smaczne przekąski i słodycze. W namiotach lub na scenach pod gołym niebem odbywają się koncerty na żywo.

Najbardziej popularne Odpusty zwane w Niemczech Kirmes (ale także Kerb, Kirb, Kier, Kerwe, Kerwa lub Kerms) to powracająca i coraz bardziej popularna religijna tradycja wywodząca się z kościoła chrześcijańskiego. Na wsiach odpusty obchodzone są z zachowaniem starych tradycji. Najczęściej łączy się je z procesjami a miejscowi chłopcy na środku wsi stawiają drzewko odpustowe.
Festyny Wina. Od maja do listopada, w wielu niemieckich winnicach odbywają się święta wina. Tradycja ta zadomowiła się szczególnie nad Renem, Mozelą, w Badenii, Palatynacie i nad Menem, gdzie właściciele winnic i przedstawiciele instytucji związanych z produkcją wina ustawiają stoiska, na których prezentują swoje wyroby. Przy tej okazji, także pobliskie lokale gastronomiczne oferują swoje specjalności. W ramach festynu odbywają się liczne koncerty muzyczne a w wielu miejscach wybiera się królową wina.

Zapusty („Fasching”), „Fasnacht” i „Karnaval” to kultywowane do dzisiaj zwyczaje, przede wszystkim w Nadrenii i w katolickiej części Niemiec. Ostoją starej tradycji jest Moguncja, Kolonia, Düsseldorf i Bonn.
W południowych Niemczech obchodzi się germańskie święto Fasnet. Ta „piąta pora roku” rozpoczyna się 11 listopada i kończy w środę popielcową. Najważniejszym okresem zabawy jest tydzień, od tłustego czwartku do środy popielcowej.

W dniu zwanym w Niemczech „Rosenmontag”, na ulicach miast odbywają się kolorowe pochody. Ludzie przebierają się wówczas w śmieszne stroje oraz w tradycyjne ubiory, maski i idą się bawić na festynach i pochodach. Jacy są Niemcy ? z pewnym przymrużeniem oka …
Punktualni, lubią jak rozmówca nie spóźnia się na spotkanie lub gdy już nie może przybyć to wcześniej powiadomi ich o zmianie terminu pod warunkiem, że ma dobre wytłumaczenie.
Powściągliwi w rozmowie, nie są wylewni ale w gruncie rzeczy mili i sympatyczni jak ich bilżej poznamy.

Dokładni, a szczególnie jeżeli chodzi o segregowanie śmieci, bo z pedanterią i dokładnością dzielą odpadki na poszczególne rodzaje i bardzo na serio podchodzą do ratowania świata.
Zasadniczy, to że zaproponują Ci przejście na „Ty”, nie zawsze znaczy że Cię polubili. Formę grzecznościową „ Sie ” używają nadto często, a jej użycie może przyprawić Cię o ból głowy. Do znudzenia zwracasz się do Niemca per „Pan” i rzadko kiedy przechodzi się na Ty. Następuje to dopiero po bardzo długiej i zażyłej znajomości.
Zaradni, bo Trinkgel czyli napiwek często wliczają w cenę rachunku.
Z zasadami, np.: kwiaty dają odpowiednie do uroczystości a przy tym w nieparzystej liczbie ( nigdy 13 -tu ). Czerwone róże symbolizują romantyczne intencje, goździki – żałobę, lilie i chryzantemy przeznaczone są na ceremonie pogrzebowe, itd….
Zwyczaje Niemców na ogół są podobne do naszych, polskich ale….
Najbardziej widoczne różnice to:
pań nie całuje się w rękę, a zamiast klaskania uderza się pięścią w stół.
Dobrym zwyczajem niemieckich kelnerów jest zadawanie podczas wystawiania rachunku pytania, czy goście płacą razem czy osobno.

Dzień Matki obchodzony jest 11 maja.
Dzień Dziecka obchodzony jest 23 listopada.

Urodziny ( Geburtstag ). Życzenia składane jubilatowi przed dniem urodzin nie są mile widziane. Życzenia powinno składać się w dniu urodzin lub tuż po nich, dodając wtedy słowo nachträglich – Nachträglich alles Gute zum Geburtstag !
Urodziny obchodzone są również w miejscu pracy. Jubilat (Geburtstagskind) powinien zadbać o mały poczęstunek dla współpracowników. Na ogół stawia na swoim biurku talerz ze słodyczami, ciastem i innymi słodkościami. Częstują się wszyscy, którzy przyjdą złożyć życzenia osobie świętującej. Wznoszony jest również toast za zdrowie jubilata.

Polterbend i ślub. Zazwyczaj już w czwartek Para Młoda (die Braut) wraz z rodziną i przyjaciółmi udaje się do Urzędu Stanu Cywilnego (das Standesamt), aby małżeństwo zostało zawarte w świetle prawa. Przed Urzędem Stanu Cywilnego stawia się pień, który powinni przepiłować małżonkowie. Symbolizuje to zmagania z przyszłymi problemami, z jakimi będą musieli stawić czoła małżonkowie. W sobotę nadchodzi dzień ślubu kościelnego oraz wesele. Cała uroczystość trwa trzy dni.
Ciekawostka: Tydzień przed ślubem organizowany jest
Polterabend dla przyjaciół i znajomych. Tłucze się wówczas talerze i szkło na szczęście dla młodej pary.

Niemiecka kultura, jak i mieszkańcy bardzo się między sobą różnią w różnych częściach kraju, każdy region należałoby opisać z osobna. Można wstępnie podzielić kraj na wschodnie i zachodnie landy, a także na ewangelicką, świecką i tolerancyjną północ, oraz katolickie, konserwatywne południe.

Niemcy mają na ogół życzliwą powierzchowność, są bardzo pomocni. Jeśli poprosisz na ulicy o wskazanie drogi, w zdecydowanej większości przypadków zostaniesz zaprowadzony do celu.

Bawaria jest landem dość konserwatywnie nastawionym. Od lat rządzi tutaj chrześcijańska demokracja, a religia ma się bardzo dobrze.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec, niemHYPERLINK “https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_niemiecki”. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią. Obecna Kanclerz Angela Merkel wywodzi się z tego właśnie ugrupowania.
W Badenii-Wirtembergii sporą grupę mieszkańców stanowią obcokrajowcy, w tym dużą, ze względu na obecność baz wojskowych – Amerykanie.
Religia. Niemcy dzielą się na ewangelicką północ i katolickie południe.

Na północy udało się oddzielić religię od życia publicznego i polityki, jest w sumie niezauważalna i nie gra roli w życiu codziennym. Południe niemieckie (Baden-Württemberg, Bayern, Rheinland-Pfalz, część Sachsen) za to bardzo przypomina Polskę, gdzie kościół katolicki ma bezpośredni wpływ na życie, a rządy sprawuje konserwatywna, prawicowa, katolicka partia (CSU).

Języki. W sumie można powiedzieć, że jedynym przydatnym językiem jest niemiecki.

Wiele osób z młodszego pokolenia rozmawia również bardzo dobrze po angielsku.

Ważnym zwyczajem w Niemczech jest wolna niedziela, która obowiązuje w całych Niemczech. Sklepy spożywcze, centra handlowe i inne sklepy są zamknięte. Dzięki temu rodziny mają możliwość spędzenia wspólnie czasu, który nie zawsze znajdują w tygodniu. W ten dzień najczęściej udają się do restauracji na obiad albo odwiedzają teściów/dziadków/innych krewnych. Dlatego nie liczcie na otwarte sklepy w Niemczech w niedzielę.

Tradycją jest przygotowywanie dla pierwszoklasistów specjalnych prezentów powitalnych. Każdy uczeń otrzymuję dużą, kolorową tubę w kształcie stożka. Wypełniona jest ona cukierkami i drobnymi przyborami szkolnymi.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń