Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Kilka porad przy sprzątaniu…

Sprzątanie kuchni:

Gdy zabieramy się do porządkowania szafek kuchennych, sprzątamy naraz tylko jedną szafkę lub szufladę .

Aby na stalowych sprzętach nie zostawały odciski palców, należy papierowy ręcznik zanurzyć w małej ilości oleju i wypolerować nim całą powierzchnię.

Chromowane elementy będą błyszczeć, gdy przetrze się je wodnym roztworem amoniaku lub wypoleruj zwilżoną gazetą.

Marmurowe blaty łatwo chłoną brud, dlatego nie należy stawiać na nich szklanek czy filiżanek bez podstawki. Zabrudzenia z marmuru powinno się usuwać jak najszybciej. Plamy z kawy , herbaty oraz wina usunie z blatów roztwór z octu spirytusowego i wody (1:4) lub sok z cytryny. Kwas powinien działać tylko 1-2 minuty, dlatego powierzchnie trzeba szybko zmyć czystą woda i wypolerować.

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu okapu kuchennego. Należy to robić zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Aby usunąć woń spalenizny trzeba posypać blat kuchenki solą, która pochłonie nieprzyjemny zapach. To także sposób na powstrzymanie mleka rozlewającego się po kuchence.

Chcąc pozbyć się nieprzyjemnej woni, która wypełnia mieszkanie po przygotowaniu ryb, wystarczy podgrzać na patelni nieco octu.

Aby usunąć zapach z rąk po przygotowaniu ryb, należy umyć je w osolonej wodzie, roztworze wody utlenionej (łyżeczka wody utlenionej na szklankę wody). Można również natrzeć ręce mieloną gorczycą.

Kuchenka i piekarnik:

Najlepiej wytrzeć płytę kuchenki (nie dotyczy płyt ceramicznych i indukcyjnych, które czyścimy tylko po wystygnięciu) i piekarnik po zakończeniu gotowania, gdyż łatwiej usunąć brud z ciepłej powierzchni. Można to robić szmatką zanurzoną w wodzie z octem (1:1).

Kuchenkę ze stali szlachetnej i płytę ceramiczną warto raz na tydzień natrzeć wazeliną lub oliwą do maszyn do szycia. Nieco wazeliny nakładamy na miękką szmatkę i polerujemy. Kuchenka będzie się mniej brudzić i łatwiej będzie ją czyścić.

Ceramicznej płyty kuchenki nie wolno czyścić proszkiem, ani druciakiem. Zmywa się ją płynem, po czym wyciera do sucha.

Jeśli do płyty ceramicznej przywarły spalone resztki jedzenia, powinno się nieco rozgrzać kuchenkę i usunąć je specjalną skrobaczką.

Dla płyty ceramicznej niebezpieczne są: spalony cukier i kawałki sztucznych włókien- gdy wystygną, tak mocno przywierają, że podczas czyszczenia płyta może popękać.

Ruszt do pieczenia powinno się umyć po każdym użyciu. Jeśli posypie się solą spodnią blachę piekarnika , pryskający tłuszcz i inne resztki jedzenia nie będą się przypalać.

Wyczyścimy zabrudzony piekarnik, grill czy patelnię , jeśli posypiemy je solą i rozgrzejemy, aż sól zbrązowieje. Następnie ścieramy sól i czyścimy jak zwykle.

Przypalone resztki jedzenia w piekarniku należy posypać cienką warstwą sody oczyszczonej, zwilżyć wodą i zostawić na ok. 2 godziny, a potem wyczyścić.

Silnie przypalony piekarnik wyszoruje się preparatem z łyżki parafiny i 2 łyżek soli. Potem całość należy spłukać wodą z dodatkiem soli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlew:

Aby usunąć ślady wody ze stali nierdzewnej, należy wytrzeć go ścierką nasączoną octem, po czym przetrzeć odrobiną wody mineralnej.

Stalowy zlew długo zachowa połysk, jeśli po myciu natrzemy go skórką z cytryny, po czym spłuczemy wodą i osuszymy. Podobny efekt osiągnie się używając do mycia wody po ugotowaniu szpinaku.

Porcelanowy lub ceramiczny zlew będzie lśnił czystością jeśli na jego dnie ułoży się kilka warstw ręczników papierowych nasączonych rozcieńczonym środkiem wybielającym. Należy je pozostawić na 5-10 minut , a później wyszorować zlew do czysta.

Odkładający się wokół otworu zlewozmywaka kamień można usunąć pocierając je cytryną.

Gdy raz w tygodniu wsypie się do otworu zlewozmywaka filiżankę sody oczyszczonej, po czym zaleje ją wrzątkiem, udrożni się oraz zdezynfekuje odpływ. I już nie trzeba będzie używać silnie działającego popularnego udrażniacza o nazwie “Kret”.

Sprzęty AGD:

Temperatura w której przechowuje się warzywa, nie powinna być niższa niż 4 st.

Nieświeży zapach w lodówce skutecznie zlikwiduje pojemnik z sodą oczyszczoną , węglem drzewnym lub świeże mleko.

Aby ogórki, sałata, marchew czy jabłka nie popsuły się , należy je włożyć do torby z otworami- muszą mieć dostęp do powietrza.

Nie powinno się przechowywać marchwi z zieloną nacią, gdyż szybciej więdnie.

Jeśli pojemnik do przechowywania warzyw w lodówce wyścieli się warstwami ręcznika kuchennego , pochłonie on nadmiar wilgoci i warzywa pozostaną dłużej świeże.

Raz na tydzień lodówkę należy przetrzeć miękką szmatką zwilżoną ciepłą wodą.

Jeśli warstwa lodu w zamrażalniku jest większa niż 5mm lodówkę należy rozmrozić.

Lodówkę rozmrażającą się automatycznie należy dodatkowo rozmrozić 3 razy w roku.

Lodówki nie należy myć proszkami do szorowania ani ostrymi zmywakami.

Agregat chłodniczy powinno się odkurzać 2 razy w roku. Najlepiej zrobić to cienkim pędzelkiem , trzeba jednak uważać , by nie uszkodzić żadnego z drucików i robić to przy odłączonej lodówce od prądu.

Ślady pleśni ze ścianek lodówki zmyjemy wodą z octem (3 łyżeczki octu na 1 l wody), po czym spłukujemy i wycieramy flanelą.

Można zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w zmywarce do naczyń , jeśli przed każdym myciem do pojemnika na sztućce włoży się skórkę z cytryny.

Wnętrze kuchenki mikrofalowej po każdym użyciu powinno się umyć wilgotną szmatką.

Aby pozbyć się nieprzyjemnej woni z kuchenki mikrofalowej należy wstawić do niej salaterkę napełniona do połowy wodą z dodatkiem 2-3 łyżek soku z cytryny. Następnie należy włączyć kuchenkę nastawiona na najwyższą moc na minutę. Na koniec mikrofalówkę wycieramy do sucha miękką ściereczką.

Ekspres do kawy należy czyścić z osadu kamiennego 3-4 razy w roku. Wystarczy przepuścić przez urządzenie wodę z octem (3:1) i kilka razy przepłukać wodą.

Tym samym roztworem wody z octem można odkamienić czajnik (zagotować i zostawić na noc, dokładnie wypłukać) naczynie do gotowania jajek, czy żelazko z nawilżaczem.

Czajnik powinno się często wycierać wilgotną ściereczką, bo rozgrzewając się przyciąga kurz.

Toster należy wycierać od zewnątrz wilgotną ściereczką, a okruchy wytrząsać mniej więcej raz na 2 tygodnie.

Opiekacz do kanapek łatwiej wyczyścić, gdy jest ciepły. Dlatego resztki jedzenia lepiej usuwać niedługo po przygotowaniu jedzenia. Nie wolno używać szorstkich zmywaków, bo można zniszczyć teflonowa powłokę. Wierzch opiekacza myje się wilgotną ściereczką.

Misę lub pojemnik miksera czy blendera, końcówki bądź ostrza należy myć zaraz po zakończeniu pracy. Następnie trzeba je osuszyć i złożyć urządzenie. Z zewnątrz robot kuchenny myjemy wilgotną ściereczką.

Garnki i deski:

Jak doszorować przypalone garnki ? Zagotować roztwór sody (łyżka na litr wody). Zabarwienia, które powstały wewnątrz garnków ze stali nierdzewnej usunie się, gdy zagotuje się w nich sok z cytryny lub rabarbaru.

Żeliwnej patelni nie należy myć. Wystarczy wetrzeć w powierzchnię nieco soli, ściągnąć ją papierowym ręcznikiem, po czym posmarować jadalnym olejem.

Aby przywrócić drewnianym łyżkom czystość ,wkładamy je do wody z dodatkiem wody utlenionej. Następnie dokładnie spłukujemy bieżąca wodą.

Sitko do mąki najlepiej spłukiwać zimna wodą. Pod wpływem ciepłej wody mąka spęcznieje i zatka dziurki.

Jak usunąć zapach czosnku oraz cebuli z noży i talerzy? Należy zanurzyć je w mocno osolonej wodzie, a następnie porządnie spłukać wodą.

Szkło i porcelana:

Myjąc delikatne kieliszki warto na dnie zlewozmywaka położyć złożoną ściereczkę- ochroni to naczynia przed stłuczeniem.

Kryształy myjemy zimna wodą, gdyż od ciepłej tracą blask.

Kryształowe naczynia będą lśnić, jeżeli po umyciu wytrze się je bawełniana szmatką zwilżoną w spirytusie lub wódce.

Poplamiony kryształ wystarczy zanurzyć na kilka godzin w wodzie z dodatkiem 2 łyżek amoniaku.

Zmatowione szkło stanie się przezroczyste, jeśli potrze się je plasterkami cytryny. Można też wlać do takiego naczynia wodę z 2 łyżeczkami amoniaku i zostawić n parę godzin po czym spłukać.

Szklanek i kieliszków ze złotym lub srebrnym szlakiem nie wolno myć w gorącej wodzie ani zbyt długo moczyć, bo zdobienia mogą się rozpuścić.

Wnętrza wazonów po pewnym czasie pokrywają się nalotem. Aby usunąć go, należy wsypać do środka garść soli, wlać 2 łyżki octu i wyszorować wazon szczotką do butelek. Pomoże też napełnienie ich octem i wodą( 1:1), a po kilku godzinach umycie ciepłą wodą z mydłem.

Szklanki po umyciu powinno płukać się zimną wodą, aby nie pękły po odstawieniu na suszarkę.

Żeby szklane naczynie napełnione gorącym płynem nie pękło, wystarczy je postawić na wilgotnej ściereczce.

Gdy szklanek włożonych jedna w druga nie da się rozdzielić, należy do tej u góry wlać zimną wodą, te na dole wstawić do ciepłej wody. Pod wpływem temperatury szkło skurczy się oraz rozszerzy i wyjdzie bez trudu.

Stare naczynia z porcelany należy myć ręcznie w ciepłej wodzie, lecz nie gorącej! Te ręcznie malowane powinno się jedynie odkurzać miękką szmatką.

Z porcelany osad z herbaty i papierosów usuwa się sodą oczyszczoną. Nakłada się ja na wilgotną ściereczkę i przeciera zabrudzone miejsca.

Porcelanę należy układać bardzo ostrożnie. Talerze należy przedzielać serwetkami lub papierowymi talerzami, aby się nie poszczerbiły.

Rozbitą porcelanę albo szklane naczynia łatwo zebrać z podłogi kilkoma zmoczonymi w wodzie ręcznikami papierowymi lub kromką cienkiego chleba.

Sztućce:

Noże mniej się tępią, gdy nie używamy do krojenia plastikowej deski. Dobrze jest również opłukać noże natychmiast po krojeniu owoców. Srebrnych sztućców nie powinno się myć w zmywarce. Będą one ciemniały .

Rączki sztućców z drewna, kości, porcelany lub plastiku nie powinno być zbyt długo moczone w gorącej wodzie ani myte w zmywarkach.

Aby zakonserwować drewniane rączki sztućców warto je co pewien czas natrzeć olejem jadalnym.

Srebrne sztućce odzyskają blask, gdy zanurzy się je na 10 minut w 3l wrzątku wymieszanego z 5 łyżkami octu oraz 4 łyżkami sody oczyszczonej. Po kąpieli należy sztućce wypłukać zimną woda i dokładnie wytrzeć.

Metalowe i plastikowe akcesoria kuchenne:

Zardzewiałe noże i inne przedmioty czyści się cebulą przekrojoną na pół i obficie posypana cukrem pudrem.

Naczynia żeliwne po umyciu przecieramy olejem jadalnym, po czym wycieramy papierowym ręcznikiem lub miękką szmatką.

Mocno zaśniedziałe miedziane przedmioty czyści się z zielonego osadu rozgniecionym liściem rabarbaru lub przekrojoną cytryną zanurzoną w soli gruboziarnistej.

Szybko usuniemy nalot ze srebrnych przedmiotów, gdy zanurzymy je w roztworze soli i sody. Najpierw laskowa łyżkę należy wyłożyć folia aluminiową, napełnić gorącą wodą, rozpuścić w niej po łyżce sody oraz soli, po czym ułożyć srebrne przedmioty. Uwaga! Nie wolno kąpać platynowego srebra ani przedmiotów posrebrzanych!

Plastikowe powierzchnie najlepiej czyści denaturat.

Ślady zarysowań z winylowych powierzchni usunie gumka do ścierania, terpentyna lub spirytus.

Podłogi:

Szczotki do zamiatania należy od czasu do czasu umyć woda z mydłem, po czym powiesić, aby szczecina się nie pogniotła.

Nowa szczotka z naturalnego włosia (nie nylonowa czy plastikowa) będzie lepiej zamiatać, gdy przed użyciem zanurzy się ją w osolonej wodzie.

Podłogi będą lśniące, gdy do wody wleje się trochę octu.

Do zmywania terakoty należy używać ciepłej wody, do drewna zaledwie letniej.

Do mycia podłóg oraz ścian wyłożonych płytkami ceramicznymi można użyć szarego mydła.

Do pastowania podłóg z PCV i linoleum nie należy używać środków na bazie rozpuszczalnika, bo mogą je rozpuścić.

Ślady po butach można usunąć szmatką moczoną w alkoholu.

Paneli nie należy myć zbyt mokrym mopem, gdyż można uszkodzić podłogę.

Lakierowanych podłóg nie wolno zbytnio moczyć, bo drewno zmięknie i lakier zacznie odpryskiwać.

Lakierowane podłogi można przetrzeć szmatką zwilżoną w letniej herbacie.

Pastowanych podłóg nie myje się tylko zamiata lub odkurza i od czasu do czasu pastuje.

Tłustą plamę na drewnianej podłodze należy posmarować terpentyną i po chwili zmyć.

Czarne smugi pozostawione na parkiecie przez gumowe buty można usunąć terpentyną lub gumką do ołówków.

Gumę do żucia usuniemy kładąc na nią kostkę lodu. Gdy guma stwardnieje należy ją zeskrobać. Resztki, których nie udało się zeskrobać, usuwamy rozpuszczalnikiem terpentynowym lub spirytusem.

Dywany:

Plamy z dywanu pomoże usunąć kapusta kiszona. Brudne miejsce przeciera się mocno dociśnięta kapustą, a resztki zmiata lub odkurza.

Jeśli na dywanie jest plama, której nie można usunąć, należy spryskać ją płynem do czyszczenia szyb i wytrzeć czystą szmatką.

Usuniemy z dywanu czarne ślady po butach, gdy posypiemy je solą, a po 15 minutach odkurzymy.

Przywrócimy kolor wyblakłym dywanom, jeżeli po odkurzaniu przetrzemy je woda z octem.

Sierść z dywanu czy tapicerowanych mebli najłatwiej zebrać wilgotną gąbką.

Frędzle od dywanu nie będą się plątać, jeżeli lekko spryskamy je krochmalem. Warto zakryć brzegi dywanu.

Ślady nóżek ciężkich mebli znikną z wykładziny, jeżeli użyje się pary. Żelazkiem z funkcja pary trzeba nagrzać dywan, równocześnie szczotkując go sztywną szczotką.

Okna i drzwi:

Okien nie warto jest myc w zimne dni, bo szkło łatwo popęka. Gdy myjemy je w pełnym słońcu, woda za szybko wysycha i mogą powstać smugi.

Zamiast płynu do mycia szyb można użyć octu spirytusowego wymieszanego z wodą (1:3). Skutecznie zmywa on tłuszcz i nadaje połysk.

Można myć okna tamponem z gazety zwilżonym denaturatem lub wodą z dodatkiem amoniaku (1 łyżka na 3l wody).

Można myć okna na sucho papką z magnezji i octu. Nanosi się ja na szybę i przeciera kolistymi ruchami suchą szmatką. Trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu podłogi.

Jeżeli do wody, która myjemy szyby wleje się kilka kropel gliceryny, po deszczu nie będą zostawały smugi.

Szyby nie będą zamarzać, kiedy do wody wleje się odrobinę denaturatu lub rozcieńczonego amoniaku.

Okna będą błyszczeć, jeżeli wyczyści się je rajstopami.

Matowe szyby w drzwiach myje się gorącą wodą z octem (2:1). W roztworze moczy się miękka szmatkę, przeciera szybę i zaraz spłukuje czysta wodą i osusza.

Zaschniętą farbę olejną na szybach należy zwilżyć terpentyną lub zmywaczem do paznokci po czym delikatnie zeskrobać.

Szybę skrobiemy tylko w jedną stronę, aby jej nie porysować.

Ślady po taśmie klejącej zmyjemy z szyb zmywaczem do paznokci.

Raz na miesiąc warto natrzeć świecą sznur do żaluzji lub rolet-przedłuży to jego żywotność.

Ramy oraz parapety okienne z surowego drewna mniej się będą kurzyć, jeżeli raz na jakiś czas natrze się je pastą do podłogi. Po wyschnięciu należy je starannie wypolerować.

Drzwi należy przetrzeć suchą szmatką, następnie umyć ciepłą woda z detergentem. Zaczynamy myc od dołu, spłukujemy czystą wodą od góry.

Plamy po brudnych palcach usunie z drzwi przekrojony na pół surowy ziemniak.

Firanki i zasłony:

Aby podczas mycia okien nie zmoczyć firan, należy powiesić na karniszu wieszak na ubrania i przełożyć przez niego firanę.

Firanki z nylonu, stylonu i tergalu łatwo uprać w ciepłej wodzie z mydłem, lub proszkiem, najlepiej z wybielaczem. Płucze się je, wiesza nad wanną, by ociekły i wilgotne wiesza.

Firanki z lnu i bawełny pierze się w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatając, płucze w wodzie o tej samej temperaturze, na koniec dodaje krochmalu.

Bawełniane firanki najlepiej suszyć rozpięte na ramie. Aby się nie powyciągały, prasuje się je wzdłuż nitki.

Meble drewniane i wiklinowe:

Drewniane powierzchnie zawsze czyści się wzdłuż słojów.

Meble można wyczyścić mieszanką octu i oliwy (1:1).Powierzchnię przeciera się szmatką ze sztucznego włókna lub starych rajstop.

Mocno zabrudzone drewniane meble wyczyści pasta z terpentyny, octu i mąki ziemniaczanej (1:1:1). Potem trzeba mebel wypolerować miękka szmatką.

Meble dębowe nabiorą ładnego połysku, gdy wypoleruje się je olejem lnianym. Aby dotrzeć do niedostępnych zakamarków należy użyć szczoteczki do zębów lub pędzelka.

Plamy po gorących naczyniach z drewnianych mebli usunie się gęsta papka z oliwy i soli. Nakłada się na poplamione miejsce i zostawia na 3 godziny.

Plamy pozostawione na meblach politurowanych usunie mieszanka wykonana z 2 łyżeczek krochmalu i 4 łyżeczek oliwy. Po wyschnięciu polerujemy je drewnianą szmatką.

Gdy na drewniany mebel wylał się alkohol, należy go jak najszybciej zetrzeć. Następnie przeciągamy po powierzchni dłonią (uzupełnia to tłuszcz, który wymył alkohol) po czym wcieramy w zaplamione miejsce politurę do drewna lub olej lniany.

Plamy z pleśni na meblach politurowanych usunie nafta. Uwaga! Meble mogą zmatowieć, więc należy przecierać jedynie zaplamione miejsca (najlepiej patyczkiem do czyszczenia uszu). Po wyschnięciu polerujemy je korkiem do butelki, a następnie wełnianą szmatką.

Gdy na meblu zrobiła się śwież plama z tłuszczu, powinno się ja posypać grubą warstwą soli lub talku i zostawić na dobę, następnie usunąć i wypolerować.

Plamę z kleju usuwamy jak najszybciej, zanim wyschnie, następnie przecieramy masłem z orzeszków ziemnych lub olejem jadalnym.

Jeżeli drewniany mebel pochlapał atrament, zbieramy go wilgotną chusteczką i pocieramy plamę połówką cytryny.

Zadrapania na meblach przestana być widoczne, jeśli użyje się sztyftu korygującego do drewna lub woskowej substancji w tym samym kolorze.

Zadrapania na meblach z orzecha przecieramy przepołowionym świeżym orzechem włoskim.

W zadrapane klonowe meble wcieramy jodynę rozcieńczoną z niewielka ilością alkoholu, pozostawiamy do wyschnięcia po czym woskujemy.

Meble z wikliny najskuteczniej czyści ciepła woda z solą. Następnie należy je wysuszyć na słońcu i natrzeć olejem cytrusowym.

Meble tapicerowane:

Meble wyściełane powinno się odkurzać co najmniej raz na miesiąc. Trzeba używać szczotki, która nie pociąga nitek.

Resztki specjalnego szamponu do czyszczenia mebli trzeba starannie usunąć. Inaczej meble będą się brudzić.

Zaplamione materace oraz poduszki można wyczyścić wilgotną ściereczką spryskaną amoniakiem.

Inny sposób na usuwanie plam to przygotowanie preparatu z łyżki mąki ziemniaczanej oraz niewielkiej ilości płynu do zmywania naczyń. Rozprowadza się go na zaplamionym miejscu i pozostawia do całkowitego wyschnięcia. Następnie starannie usuwa za pomocą twardej szczoteczki.

Poplamione meble ze skóry myje się ciepła wodą z płynem do naczyń, używając jak najmniej wody, po czym przetrzeć środkiem do pielęgnacji skóry. Po wyschnięciu polerujemy miękka szmatką.

Oto skuteczny środek, który wyczyści skórzane kanapy oraz fotele: Należy zagotować 300ml oleju lnianego, gdy wystygnie dolać do niego 300ml octu. W miksturze moczy się szmatkę i pociera skórę do czasu , aż nabierze połysku.

Meble z ciemniej skóry powinno się 2 razy do roku konserwować nacierając olejem rycynowym. Do jasnej skóry można wykorzystać wazelinę. Nie należy stosować wosku, bo nie wsiąka on w skórę!

Obrazy i książki, sztukateria, lustra:

Aby ściereczka lepiej zbierała tłuszcz, trzeba ja wypłukać w wodzie z dodatkiem gliceryny.

Sufit najlepiej czyścic miękka szmatką z gazy lub tetry. Wcześniej płucze się ją w wodzie z dodatkiem gliceryny.

Sufit ozdobiony sztukaterią można oczyścić odkurzaczem, używając szczotki z włosiem.

Obrazy olejne można czyścic miksturą z łyżki terpentyny, łyżki mleka, łyżki płynu do zmywania oraz 1,2 l gorącej wody.

Oleodruki myje się terpentyną.

Zmatowiałe drewniane ramy wystarczy przetrzeć gąbką zmoczoną w occie, następnie zmyć zimna wodą.

Pozłacanych ram nie należy myć wodą. Najlepiej wyczyści je przekrojony surowy ziemniak.

Pozostawione przez owady plamy na obrazach najlepiej wyczyści sok z cebuli. Z lustra usuniemy je szmatką zmoczoną w spirytusie.

Regały z książkami warto raz w roku opróżnić, półki odkurzyć, po czym przetrzeć szmatką.

Zamoczone książki należy wytrzeć, okładkę, okładkę wyczyścić wata zamoczoną w roztworze chlorku wybielającego i wody (1:5), następnie spłukać i wysuszyć.

Poplamioną tłuszczem kartkę wkłada się miedzy 2 kawałki bibuły i prasuje letnim żelazkiem.

Mocno zniszczone skórzane oprawy odświeżamy smarując je mieszanką surowego żółtka i czystego spirytusu. Po wyschnięciu polerujemy je wełnianą szmatką.

Łóżko:

Pościel powinno się często wietrzyć na balkonie lub w otwartym oknie.

Kołdry oraz poduszki z puchu należy często poruszać i strzepywać – zapobiega to zbiciu puchu.

Dobrze jest kłaść pod prześcieradło flanelowy kocyk lub bawełniany pokrowiec – tam wsiąknie cały brud, a materac pozostanie czysty.

Materac z włosia powinno się od czasu do czasu wytrzepać. Jeżeli nie możemy wynieść materaca na zewnątrz-należy przykryć go wilgotnym prześcieradłem i dopiero trzepać. Na koniec czyścimy odkurzaczem lub szczotka wszystkie zakamarki.

Materaca z gąbki lepiej nie trzepać. Czyści się go odkurzaczem lub lekko wilgotną szczotką.

Jak sobie poradzić z zabrudzonym materacem? Większość plam usunie woda z dodatkiem amoniaku – wlewa się łyżkę amoniaku na szklankę wody. Roztworem myje się zabrudzone miejsce po czym spłukuje woda i szybko wyciera.

Łazienka:

Glazura i terakota będą błyszczeć, jeżeli do płynu do zmywania doda się odrobinę amoniaku lub użyje płynu do mycia okien.

Uporczywe plamy z glazury usuniemy wodą zmieszana z octem (1:1). Można też przetrzeć je połówka cytryny i spłukać wodą.

Zabrudzone fugi wystarczy umyć gąbką lub szczoteczka maczaną w roztworze płynu do mycia naczyń lub wybielacza.

Fugi można również wyszorować roztworem amoniaku lub proszkiem do pieczenia (zanurzamy w nim szmatkę, nanosimy na fugi, zostawiamy na godzinę, spłukujemy).

Aby pozbyć się kamienia wokół baterii , należy nasączyć octem watę, ułożyć ja w zabrudzonych miejscach i pozostawić na kilka godzin.

Zatkaną kamieniem chromowana główkę prysznica wystarczy zanurzyć w misce z octem zmieszany z wodą (1:1), po godzinie spłukać.

Chromowaną armaturę wystarczy wyczyścić wilgotną szmatką skropiona amoniakiem. Blask przywróci ej również czyszczenie mąką, a następnie polerowanie miękką ściereczką.

Kolorowych baterii nie myjemy octem ani spirytusem, ale łagodnym środkiem myjącym.

Aby lustro było czyste i lśniące, trzeba je przetrzeć ściereczką skropioną kilkoma kroplami spirytusu metylowego, po czym wypolerować miękką szmatką.

SANITARIATY.

Wanien akrylowych i z włókna szklanego nie należy myć proszkami do szorowania, bo staną się matowe. Wystarczy płyn do czyszczenia wszystkich powierzchni lub płyn do naczyń.

Uporczywe plamy z wanny akrylowej lub rdzę z wanny emaliowanej usunie pasta z sody oczyszczonej i wody -zostawia się na parę godzin po czym spłukuje.

Pleśń z silikonu usunie woda utleniona z dodatkiem octu.

Zabrudzenia na brzegach wanny umyjemy mieszanką octu, soli i maślanki.

Szpecące wannę żółte zacieki usunie się mieszanka octu z wodą.

Zażółconą emaliowaną wannę należy umyć roztworem soli i terpentyny lub napełnić wodą wymieszaną z butelką wybielacza do tkanin.

Trudne do usunięcia zacieki i smugi z kabiny prysznicowej czy glazury znikną, gdy przetrzemy zabrudzone miejsca ściereczką zamoczoną w occie spirytusowym. Po 30 min. należy spłukać je wodą.

Środek do mycia toalet rozprowadzamy dookoła pod górna krawędzią muszli i zostawiamy na co najmniej 30 min. Następnie myjemy wnętrze sedesu, jego krawędź i okolice zawiasów, oraz obie strony deski. Wszystko spłukujemy wodą.

Nie zapominajmy o wyczyszczeniu sedesu od zewnątrz, oraz przycisku do spuszczania wody!

Do mycia muszli można również użyć innych środków. Dobrze sprawdzają się tabletki do czyszczenia protez dentystycznych. Wieczorem wrzucamy 2 tabletki do toalety, a rano spuszczamy wodę.

Skutecznym środkiem czyszczącym jest również popularna coca-cola (do sedesu wlewamy resztki napoju, z których uleciał gaz).

Sposób usunięcia kamienia z miski sedesowej-napełnienie syfonu octem i pozostawienie na parę godzin.

Nieprzyjemne zapachy z rur zlikwiduje systematyczne wlewanie do urządzeń sanitarnych po szklance wody z łyżką boraksu lub szklanki sody oczyszczonej. Potem należy spłukać wszystko wodą.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń