Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Urządzenia pomocnicze w opiece

Obecnie na rynku jest dostępna cała gama różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych mogących poprawiać kondycję Podopiecznego i znacznie ułatwiać funkcjonowanie ludzi starszych. Opiekun nie może wymuszać zakupu urządzenia na rodzinie, ale zawsze może zasugerować Podopiecznemu lub jego rodzinie nabycie takiego urządzenia. Dlatego poniżej przedstawiamy niektóre z takich urządzeń.

Warto wiedzieć:

Wielu opiekunów uważa, że osoby, o które się troszczą, maja większą motywacje do życia gdy mogą samodzielnie wykonywać podstawowe czynności życia codziennego. Jest to na pewno klucz do dobrego samopoczucia i lżejszej pracy samego Opiekuna. Na pierwszym miejscu należy tu wymienić możliwość swobodnego poruszania się po domu lub najbliższym otoczeniu.

KRZESŁO SCHODOWE

Windy krzesełkowe (krzesełka schodowe) dla osób starszych oraz niepełnosprawnych są świetnym rozwiązaniem w przypadku likwidowania wszelkich barier architektonicznych w domu podopiecznego. Krzesło takie jest poręczne i zajmuje bardzo mało miejsca na schodach.

Samobieżny fotel schodowy jest dosyć powszechny w Niemczech i krajach wysokorozwiniętych. Firmy zajmujące się montażem takich krzeseł, dysponują specjalnymi ofertami na czasowy wynajem (dzierżawę) takich urządzeń w zależności od potrzeb i czasookresu wykorzystania.

Czym zatem jest KRZESEŁKO SCHODOWE? Mówiąc najbardziej ogólnie jest to urządzenie dźwigowe (dźwig osobowy) przeznaczone do przemieszczania osób starszych oraz niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcja narządu ruchu) po schodach.

Krzesełko schodowe jest zamocowane na wagoniku jezdnym, w którym znajduje się silnik prądu stałego, przekładnia mechaniczna oraz baterie (dwa akumulatory 15V 7Ah). Silnik napędza przekładnię zębatą, która obracając się przemieszcza wagonik wraz z pasażerem po szynie z zębatką, która jest przymocowana do stopni schodów.

Sterowanie może odbywać się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przełącznika umieszczonego na urządzeniu – najczęściej w podłokietniku.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażera podczas jazdy, urządzanie zaopatrzone jest w pasy bezpieczeństwa oraz cały zestaw czujników, które po napotkaniu przeszkody zatrzymują podnośnik schodowy.

Winda posiada składane siedzisko, podłokietniki oraz podnóżek dzięki temu w czasie, kiedy nie jest używana, zajmuje bardzo mało miejsca na schodach umożliwiając normalne ich użytkowanie. Oferowane urządzania z reguły posiadają tzw. systemy łagodnego startu i stopu, dzięki czemu ruszanie oraz zatrzymywanie się jest bardzo łagodne. Pełni komfortu dopełnia podnóżek oraz obracane siedzisko, dzięki któremu zsiadanie z windy na górnym przystanku jest bardzo wygodne.

Krzesełka schodowe posiadają mniejszy zakres wykorzystania w stosunku do platform schodowych, ponieważ nie mogą przewieźć osoby razem z wózkiem inwalidzkim. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą korzystać z nich osoby, poruszające się na takich wózkach. Wręcz odwrotnie – z doświadczenia doskonale wiemy, że także osoby (np. bez nóg) bez problemów wsiadają bezpośrednio z wózka na krzesełko schodowe.

PLATFORMY SCHODOWE

Platformy schodowe mają zdecydowanie większy udźwig od krzeseł schodowych, który przeważnie wynosi on ok. 230-300 kg. Sterowanie nimi odbywa się za pośrednictwem panelu sterowania bądź, w sposób zdalny, za pośrednictwem pilota i tzw. kasety przywoławczej. Podczas zjazdu, osoba na wózku jest zabezpieczona dzięki specjalnym, opuszczanym wówczas barierkom.

Opcją dodatkową do platformy może być rozkładane krzesełko, które umożliwia używanie platformy także przez osoby, które nie poruszają się na wózku. Dodatkowe parametry takie jak rodzaj napędu, czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy, zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu jaki chcemy zamontować.

Standardowo platformy posiadają najazd po specjalnych rampach umieszczonych z boku platformy (najazd boczny) które po złożeniu stanowią kolejne zabezpieczenie dla użytkownika. Możliwe jest zrobienie najazdu od frontu podnośnika (jest to stosowane wówczas, kiedy przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca) podobnie jak zrobienie platformy o dowolnych wymiarach. Tor jezdny platformy schodowej może być montowany do ściany nośnej lub do słupków.

Wadą platformy schodowej jest stosunkowo wysoki koszt.

KRZESŁO TOALETOWE – TOALETA PRZENOŚNA

Bardzo często osoby starsze mają problem z poruszaniem się, a co za tym idzie z samodzielnym przejściem do toalety, dlatego krzesło toaletowe jest ogromnym ułatwieniem w opiece nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi.

Krzesło toaletowe można wykorzystać na wiele sposobów, ponieważ jest bardzo uniwersalne i posiada wiele funkcji, między innymi krzesło takie może służyć jako podpórka przy sedesie. Dzięki temu pacjent czuje się pewnie i bezpiecznie wykorzystując podłokietniki krzesła przy wstawaniu.

Pojemnik w krzesełku jest wyjmowany i można bardzo w prosty sposób oczyścić.

Konstrukcja krzesła toaletowego można doskonale wykorzystać również jako podwyższenie nad sedes, ponieważ wysokość deski sedesowej jest regulowana i można ją ustawić na dowolną wysokość co jest bardzo ważne na przykład po operacji endoprotezy.

PODNOŚNIKI DO ŁÓŻKA

Podnośniki do łóżka to urządzenia, które w znacznym stopniu usprawniają życie osoby niepełnosprawnej oraz pracę samego Opiekuna. Najpopularniejsze są podnośniki sufitowe. Takie urządzenia cały mechanizm wyciągowy maja zamontowany pod sufitem, to pozwala pozostawić dużo wolnej przestrzeni potrzebnej do obsługi podopiecznego. Można wybrać urządzenie, które może w przyszłości mieć dodatkowe zastosowanie np. będzie pomagało w przeprowadzeniu toalety u osoby podopiecznej. Podnośniki jezdne sa montowane bezpośrednio przy łóżku podopiecznego i z tego względu ograniczają przestrzeń bezpośrednio przy leżącym podopiecznym.

Główna zaletą takich urządzeń jest to, że nie wymagają dźwigania podopiecznego podczas transferu. Niemniej podczas używania takiego urządzenia, należy zachować szczególną ostrożność aby zapewnić podopiecznemu pełne bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy dobrze przypinać podopiecznego i płynnie, wolno prowadzić w trakcie przenoszenia.

Podnośniki do łóżka posiadają udźwig nawet 250 kilogramów udźwigu, dzięki temu nadają się dla każdego pacjenta. Wysokość podniesienia jest regulowana przez mechanizm elektryczny, a jej zakres, w zależności od urządzenia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.

LASKA DO PODPIERANIA

Laska przenosi ciężar i ułatwia poruszanie się. Powinna być dobrana do wzrostu i fizjonomii podopiecznego. Nie należy pozwalać na używanie laski innej osoby lub tego co do ręki wpadnie. Grozi to upadkiem i związanymi z nim konsekwencjami. Dodatkowo należy pamiętać, aby zmieniać często rękę na lasce i uaktywniać całe ciało, a nie tylko jedną jego stronę.

BALKONIKI DWU- I CZTERKOŁOWE

Balkoniki są popularne i bardzo skutecznie wspierają starszą osobę w poruszaniu się. Zapewniają dużą stabilność ciała, a przy tym nie zwalniają z wysiłku tylko jednej jego strony. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria jak: hamulec, regulowane rączki, anatomicznie dostosowane uchwyty gwarantujące odpowiednią stabilność, wagę i odpowiednią wytrzymałość.

WÓZEK INWALIDZKI

Jeszcze do niedawna stanowił zwykły fotel na kółkach, lecz obecnie trudno wymienić wszystkie możliwe typy i rodzaje takich wózków. Przede wszystkim są wózki do poruszania się wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, wózki napędzane siłą mięśni rąk Podopiecznego lub osób pchających wózek, oraz wózki elektryczne zasilane akumulatorem. Odpowiednio dobrany wózek znacznie rozszerza możliwość mobilności osoby podopiecznej.

SKUTER DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

To pomysł dla podopiecznych aktywnych i w miarę samodzielnych, ponieważ wymaga dobrej orientacji w przestrzeni i uwagi na zagrożenia otoczenia. Skutery są zazwyczaj tak zaprojektowane, aby w bagażniku zmieściły się drobne zakupy. Dlatego są popularnym środkiem mobilnym w trakcie spacerów lub robienia zakupów. Niemniej jazda skuterem dotyczy wyłącznie wąskiej, samodzielnej grupy użytkowników, najczęściej mężczyzn.

Poniżej prezentujemy kilka technicznych udogodnień skonstruowanych z myślą o ludziach starszych i niepełnosprawnych.

ŚCIEŻKI chroniące przed upadkiem.

Są to wytyczone podświetlone, antypoślizgowe nawierzchnie, wyposażone w czujniki. Specjalny system włącza ścieżkę w momencie wstania Podopiecznego z łóżka w porze nocnej. Ścieżki biegną do miejsc najczęściej uczęszczanych jak: kuchnia, łazienka, ubikacja.

PILOT do sterowania całym domem.

Jego podstawowymi funkcjami są: zamykanie, otwieranie, włączanie i wyłącznie ogrzewania, oświetlenia, funkcjonowaniem niektórych urządzeń jak piekarnik, TV, radio, itp. Za pomocą pilota można regulować czas działania, temperaturę, programować stałe pozycje jak zamykanie rolet o zmierzchu lub i ich otwieranie rano.

DYSTRYBUTOR TABLETEK

Dystrybutor może być z systemem informujący za pomocą sygnału dźwiękowego lub świetlnego o konieczności zażycia medykamentów. Może być w formie pudełka z tygodniowa dawką tabletek. Gdy nadchodzi czas zażycia tabletek otwiera się specjalne pudełko podające odpowiednie tabletki, po ich wyciągnięciu pudełko zamyka się. Na rynku jest duży wybór dystrybutorów leków. Zakupu można dokonać za pomocą Internetu lub bezpośrednio w specjalistycznym sklepie z pomocami rehabilitacyjnymi.

BRANSOLETKI I MEDALIONY ALARMOWE

Są to urządzenia zapewniające natychmiastowy kontakt z opiekunem lub wzywające pomoc. Takie urządzenia są odporne na wstrząsy, wodoodporne, połączone z linią telefoniczną, samodzielnie wybierające odpowiedni numer z nagraną informacją lub reagujące na głos podopiecznego.

GEOLOKALIZATORY GPS

Przydatne przede wszystkim dla chorych na chorobę Alzheimera lub mających problemy z pamięcią. Urządzenie takie w formie bransoletki lub paska włącza system alarmowy, gdy Podopieczny opuści wyznaczoną przestrzeń wcześniej zaprogramowaną, jest zintegrowane z systemem GPS dzięki czemu Podopiecznego łatwo zlokalizować.

DETEKTORY

Detektory mogą być czułe na gaz, dym, wodę. Informują o przekroczeniu usalonego poziomu tego czynnika. Tak samo działają czujniki różnego rodzaju informujące o wszelkich nieprawidłowościach mogących zagrozić domownikom lub bezpośrednio podopiecznemu.

ERGONOMICZNA ŁAZIENKA PODOPIECZNEGO

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym dochodzi do największej liczby niebezpiecznych sytuacji z udziałem ludzi w podeszłym wieku. Dlatego łazienka powinna być odpowiednio wyposażona. Przede wszystkim ma być bezpiecznie. W miejscach trudnodostępnych powinny być zamontowane uchwyty ułatwiające poruszanie się i używanie urządzeń. Szczególnie pomocne są przy korzystaniu z wanny, natrysku. Najbardziej przydatne są gdy pierwszy jest na wysokości ok. 80 cm od podłogi a drugi w kształcie litery L. Nie może ich być za dużo bo będą przeszkadzały. Natomiast szafki i szuflady powinny być łatwo dostępne i tak usytuowane aby nie blokowały przejścia. Wszelkie rury lub linie techniczne powinny być tak wykonane, aby nie utrudniały manewrowania wózkiem lub nie stwarzały możliwości zahaczenia o nie w trakcie przechodzenia. Ważne jest aby wszelkie krawędzie nie były ostre a na podłodze nie znajdowały się małe dywaniki i chodniki. Drzwi do łazienki powinny być szerokości co najmniej 100 cm i pozbawione progu. Dla osób samodzielnie korzystających z łazienki bardziej użyteczny jest prysznic niż wanna. Kabina prysznicowa powinna być z półką na której osoba może spocząć podczas kąpieli. Nieodzownym elementem łazienki jest lustro. Dlatego należy zadbać, aby było bezpiecznie zamontowane bez możliwości przypadkowego zbicia i pokaleczenia się.

Przygotowanie mieszkania do potrzeb podopiecznego

Wykorzystano materiał OPIEKA W DOMU. Materiał filmowy przygotowali specjaliści z zespołu opieki paliatywnej Hospicjum Palium w Poznaniu.

Materac przeciwodleżynowy dla podopiecznego

Wykorzystano materiał SZPITAL NA WYSPIE . Praktyczny poradnik opieki nad przewlekle chorym zrealizowany w ramach projektu “Poprawa ochrony zdrowia osób starszych, niesamodzielnych i przewlekle chorych z Żar, Lubska i pozostałego obszaru południowej części woj. Lubuskiego” dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Dźwig do przenoszenia podopiecznego

Wykorzystano materiał SZPITAL NA WYSPIE . Praktyczny poradnik opieki nad przewlekle chorym zrealizowany w ramach projektu “Poprawa ochrony zdrowia osób starszych, niesamodzielnych i przewlekle chorych z Żar, Lubska i pozostałego obszaru południowej części woj. Lubuskiego” dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń