Ciało:
Sól morska zawiera wiele minerałów i mikroelementów, oczyszczająco wpływa na organizm, usuwa toksyny, pomaga w zwalczaniu cellulitu. Do każdej kąpieli powinno sie dodać 2 garście soli.
Gdy zabrakło płynu do kąpieli, można go przygotować samodzielnie. Wystarczy ubić trzepaczką 2 żółtka i dodać do nich 6 łyżeczek szamponu (najlepiej dla dzieci). Aby piana była obfita, należy wlać mieszankę wprost pod strumień wody.
Aby szybko nawilżyć, odżywić i uelastycznić przesuszoną skórę, można przygotować kąpiel z dodatkiem miodu (2 łyżki miodu na pół wanny wody). Po kąpieli należy spłukać ciało ciepłą wodą.
Skórę wzmocni i odżywi kąpiel z dodatkiem liści dębu lub sosnowego igliwia. Do 50 dag. liści dębu lub igliwia dodaje się 10 dag mięty pieprzowej, całość zalewa kilkoma litrami chłodnej wody i pozostawia do następnego dnia. Przed samą kąpielą całość należy zagotować i wlać do wanny z ciepłą wodą.
Jak przywrócić szorstkiej skórze energię, ujędrnić ją i uelastycznić? Receptura jest prosta-wziąć octową kąpiel!! Do wanny z ciepłą wodą należy wlać pół szklanki octu jabłkowego. Na skórze nie można mieć żadnych ran ani skaleczeń!!!!
KĄPIEL W SOLI MORSKIEJ, MLEKU I MIODZIE POPRAWI WYGLĄD ORAZ ZDROWIE SKÓRY! Należy wsypać do wanny 1/2 kg soli i napełnić ją ciepłą wodą. Gdy sól się rozpuści, wlać 1 l ciepłego mleka wymieszanego z połową szklanki miodu. Po 20 minutowej kąpieli trzeba wziąć prysznic.
Jeśli skóra na łokciach i ramionach jest szorstka, należy raz w tygodniu nałożyć na nia maseczkę z białego sera. Niewielka ilość twarogu mieszamy z 3 łyżeczkami miodu i łyżeczką soku z pomarańczy.
Skóra na łokciach będzie gładka , jeżeli co kilka dni będzie się je moczyć 10 minut w oliwie. Inne sposoby to: Kąpiel w wodzie z mydłem i ścieranie szorstkiego naskórka solą lub wyszorowanie łokci połówką cytryny z dodatkiem oliwy.
Twarz:
Nie powinno sie myć twarzy chlorowaną woda z kranu! Zamiast niej można użyć wody przegotowanej i odstanej.
Do mycia cery tłustej należy używać mydła wyprodukowanego na bazie tłuszczów roślinnych. Namydloną skórę powinno się spłukać woda i dokładnie osuszyć ręcznikiem. Skóra po myciu pozbawiona jest ochronnej warstwy łoju, a na ręczniku nawet czystym , zawsze znajduje sie wiele bakterii.
Do mycia twarzy zamiast mydła można wykorzystać płatki owsiane. Dwie łyżki płatków zalewa sie odrobiną gorącej wody i odstawia aż zmiękną. Potem masuje się nimi twarz, na koniec obficie spłukuje wodą.
Jedwabiście delikatną cerę zapewni codzienne przemycie twarzy, szyi i dekoltu wodą pietruszkową. Aby ja przygotować, należy garść natki pietruszki zalać szklanką lodowatej wody i odstawić na noc. Używać rano i wieczorem!!
Łuszczącą się skórę zlikwiduje tygodniowa kuracja z naparu kwiatu lipy- łyżkę ziół zalewamy 1/2 szklanki wody, dodajemy łyżeczkę miodu. Ciepłym naparem nacieramy twarz.
Oczy:
Gdy słońce podrażni oczy, warto zaparzyć we wrzątku torebkę rumianku. Płyn studzimy, zanurzamy w nim waciki i przykładamy na powieki na co najmniej pół godziny. Zaparzonych torebek nie wyrzucajmy, tylko schowajmy je do lodówki. Zimne będą doskonałym okładem.
Zaczerwienione spojówki rozjaśni i ukoi okład z bławatka. Łyżkę suszonych kwiatów zalewa się szklanką zimnej wody i gotuje ok 10 minut. na małym ogniu pod przykryciem. Potem studzimy i używamy do przemywania oczu.
Ratunkiem dla zaczerwienionych oczu i podrażnionych powiek będą okłady ze świetlika lekarskiego. Łyżkę ziela zalewamy szklanką gorącej wody, gotujemy na wolnym ogniu ok 3 minuty, po czym odstawiamy na kwadrans. Odwar powinno sie odcedzić, zachowując fusy. W dwa waciki zawija sie połowę odcedzonych ziół i przykłada na powieki na ok 20 min.
Dobrym lekarstwem dla piekących oczu są kompresy z naparu kopru włoskiego, które szybko zlikwidują zaczerwienienia i obrzmienia.
Worki pod oczami złagodzą naprzemienne ciepłe i zimne okłady z napary szałwii. Nakłada się je na co najmniej 10 minut.
Kompresy z maślanki pomogą likwidować opuchliznę wokół oczu. Płatki kosmetyczne zamoczone w zimnej maślance kładziemy na powieki i trzymamy 20 minut zwilżając je wielokrotnie.
Usta i zęby:
Spierzchniętym ustom pomoże maseczka z białego sera i miodu- można tez użyć samego miodu. Smaruje sie nim usta i pozostawia na tak długo, jak tylko sie da (najlepiej wieczorem przed snem).
Przesuszone i spierzchnięte na wietrze usta szybko wygładzi plasterek sparzonej pomarańczy. Wystarczy przytrzymać go miedzy wargami kilka minut. Podobny efekt osiągniemy używając płatka kosmetycznego nasączonego zimną woda mineralną.
Nowej szczoteczki do zębów nie powinno sie od razu używać. Po umyciu jej, należy ją zanurzyć w szklance zimnej wody i pozostawić na noc, a włosie stanie sie zdecydowanie bardziej wytrzymałe.
Kamień nazębny usunie się, płucząc codziennie usta ciepłym naparem z szałwii. Kurację trzeba przeprowadzać przez tydzień. Każde płukanie powinno trwać co najmniej 4 minuty. Efekty pojawią się juz po kilku dniach.
Żółty osad z papierosów można usunąć, pocierając zęby zmielonymi łupinkami orzechów laskowych.
Domowy sposób na krwawiące dziąsła -płukanie ust woda z octem winnym( łyżeczka na szklankę wody). Ta płukanka dezynfekuje , łagodzi podrażnienia, przynosi ulgę w drobnych stanach zapalnych jamy ustnej.
Rukiew wodna skutecznie walczy z paradontozą! Roślinę należy wypłukać w wodzie z dodatkiem łyżeczki octu i żuć. REGULARNIE! Rukiew wodna inaczej: Rzeżucha wodna dostępna w klepach zielarskich i hipermarketach.
Zęby odzyskają biały kolor, jeśli codziennie będzie się żuć plasterek cytryny (potem należy umyć zęby). Można również stosować płukankę z lekko osolonej wody.
Nieprzyjemny zapach z ust usunie sok z czarnej porzeczki. Dodatkowo regeneruje on śluzówkę jamy ustnej oraz działa przeciwzapalnie. 1/4 szklanki soku ze świeżych owoców należy rozcieńczyć 1/2 szklanki wody i płukać usta kilka razy w ciągu dnia.
Przykry zapach z ust zamaskuje się żując goździki, listki mięty bazylii lub natki.
Aby zapobiec próchnicy warto od czasu do czasu zastąpić zwykłą pastę proszkiem z suszonego skrzypu polnego. Nakłada sie go na szczoteczkę i dokładnie wciera w zęby. Skrzyp ma również właściwości przeciwkrwotoczne.
Dłonie i paznokcie:
Po obieraniu buraków, drylowaniu owoców lub wiosennych pracach w ogrodzie ręce z pewnością będą mocno zabrudzone. Odbarwienia należy przetrzeć plasterkiem cytryny lub świeżo startym korzeniem pietruszki.
Gładkie i aksamitne dłonie uzyskamy dzięki soku z pomarańczy wymieszanego z taką samą ilością olejku migdałowego.
Na zaczerwienioną i popękaną skórę dłoni warto nałożyć maseczkę z ziemniaka. Ugotowany, rozgnieciony ziemniak mieszamy z łyżeczką mleka, wcieramy w dłonie, po 5 min. zmywamy ciepłą wodą. Maseczkę należy stosować co 2 dni.
Jeśli dłonie są spękane, na noc smarujemy je maścią sporządzoną z lanoliny i maści cynkowej (1:1) i tak zostawiamy do rana. Zmywamy chudym mlekiem, w najgorszym wypadku mydłem dla niemowląt.
Szorstkość dłoni złagodzi posmarowanie ich smalcem wymieszanym z witaminą F (proporcje 2:1). Miksturę wcieramy przed snem i nakładamy bawełniane rękawiczki.
Inny sposób na szorstkość dłoni to posmarowanie ich na noc mieszanką gliceryny, amoniaku, soku z cytryny oraz wody kolońskiej. Wszystkie składniki należy połączyć w równych proporcjach.
Potliwości dłoni zapobiegnie codzienne ich mycie w roztworze z herbatki z szałwii. Dodatkowo można w niej moczyć dłonie.
Jeśli pierścionek, lub obrączka nie chcą zejść z opuchniętego palca , należy posmarować go oliwą. Zdejmując biżuterię, warto masować skórę w przeciwnym kierunku.
Gdy wkładamy gumowe rękawiczki do prac domowych, można ten czas wykorzystać na odżywienie skóry dłoni. Wystarczy przed włożeniem rękawiczek posmarować ręce tłustym kremem z witaminami lub oliwą.
Kondycję paznokci poprawi wcieranie w nie soku z cytryny lub z cebuli. Pomocna będzie również 15 -minutowa kąpiel w podgrzanym olejku rycynowym z kilkoma kroplami soku z cytryny albo w oliwie z dodatkiem 3 kropel witaminy A+E.
Zmęczonym, łamliwym paznokciom pomoże 30 minutowa kąpiel w siemieniu lnianym. Łyżkę siemienia zalewa się szklanką wrzątku i parzy 30 min pod przykryciem.
Nie należy piłować paznokci po kąpieli! Są one wtedy zbyt miękkie i mogą ulec uszkodzeniu!
Stopy:
Sposobem na spocone dłonie i stopy jest kąpiel w rumianku. Garść kwiatów rumianku zalewamy 1l wrzątku, parzymy 10 min. Odcedzamy, dolewamy 1 l wody o takiej samej temperaturze, by dało sie w niej zanurzyć dłonie lub stopy. Moczymy 15 minut. Powtarzamy zabieg codziennie, aż do skutku.
Aby uniknąć nadmiernej potliwości stóp -najlepiej myć je w chłodnym naparze lawendy, rozmarynu, tymianku lub kory wierzby purpurowej.
Talk do stóp z powodzeniem można zastąpić zwykłą mąką ziemniaczaną. Warto pamiętać, aby używać jej przed wcześniejszym umyciem i dokładnym osuszeniem stóp, szczególnie między palcami.
Raz na dwa tygodnie warto wymoczyć nogi w wodzie z solą oraz sokiem z cytryny. Do kąpieli można także dodać olejek eukaliptusowy.
Popękaną skórę na piętach wyleczą okłady ze świeżych liści babki lancetowatej. Umyte liście ziela lekko sie miażdży, przykłada na chore miejsca, owija gazą lub bandażuje na noc.
Popękanym piętom pomogą również kąpiele zmiękczające w wodzie z dodatkiem mydła albo lekkiego krochmalu.
Zamiast gotowego kremu do stóp można użyć łyżki miodu wymieszanego z łyżeczką cynamonu. Po wtarciu mikstury stopy staną się gładkie i pachnące.
Na odciski pomoże maść z Lilii ogrodowej, należy dokładnie rozgnieść cebulkę kwiatu i codziennie smarować nią odciski.
Jeżeli zdarzyło nam sie złapać grzybicę stóp możemy się jej pozbyć nacierając kilka razy dziennie przestrzenie miedzy palcami świeżym rozgniecionym czosnkiem. Po tygodniu po grzybicy nie powinno być śladu!
Ulgę spuchniętym stopom przyniesie kąpiel lawendowa. Garść suszonych lub świeżych kwiatów lawendy zalewamy 1l gorącej wody. Po przestudzeniu moczymy w niej nogi przez 10 minut.
Włosy:
Łamliwość włosów i paznokci dość często wywołana jest zbyt niskim poziomem wit.A. Długotrwały jej brak może prowadzić nawet do kurzej ślepoty. Najlepsze źródła wit. A to: tran ,wątróbka, olej z wątroby dorsza, marchew, natka pietruszki, masło, żółtko jaj, szpinak, dynia, ser żółty, morele, mango ,koperek, śmietana, sałata i pomidor.
Żeby mieć piękne, gładkie włosy, powinno sie do ich mycia używać dobrze ciepłej wody, a do spłukiwania najpierw ciepłej, później chłodnej wody. W ten sposób zamkniemy łuski włosów , które pod wpływem wysokiej temp. otworzyły sie i wchłonęły szampon.
Aby włosy były świeże, oraz błyszczące, po ich umyciu do ostatniego płukania należy dodać sok z połówki cytryny. Podobnie działa płukanka z odgazowanego piwa.
Sok z cebuli wcierany w skórę głowy- wzmocni i odżywi włosy. Zapobiega także przedwczesnemu siwieniu. Tajniki pięknych włosów to ich pielęgnacja olejem kokosowym.