Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Cukrzyca

Cukrzyca to prawdziwa bomba z opóźnionym zapłonem, nie boli, długo nie widać zewnętrznych objawów, chorzy często nie zdaja sobie sprawy z jej posiadania.

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Za mała ilość insuliny w organizmie powoduje zaburzenia w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię ) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem.

Geneza występowania cukrzycy nie została do tej pory jednoznacznie wyjaśniona. Zasadniczą rolę w jej tworzeniu mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej, typu cukrzycowego, wynikają z małej ilości insuliny w organizmie. Brak insuliny powoduje, że przemiana glukozy w organizmie zostaje upośledzona. Glukoza to substancja, która ma podstawowe znaczenie w organizmie, jest głównym, łatwo dostępnym źródłem energii. Stąd też zaburzenia w jej przemianach mają ogólnoustrojowe następstwa. Cukrzycę, ze względu na rozpowszechnienie oraz obserwowaną i wciąż narastającą częstość, uważa się obecnie za chorobę społeczną.

Częste pojawianie się cukrzycy, stanowi ważny problem, gdyż od momentu rozpoznania jej leczenie, trwa praktycznie całe życie. Odpowiednie prowadzenie leczenia i dyscyplina chorego umożliwia utrzymanie dobrej, pełnej sprawności życiowej i indywidualnej satysfakcji z życia.

Cukrzyca w dużym stopniu zależy od wieku, środowiska oraz predyspozycji genetycznych. Ryzyko zachorowania na cukrzycę znacznie zwiększa wraz z wiekiem. Dotyczy to szczególnie cukrzycy typu II, która charakterystyczna jest u osób starszych.

Wyróżniamy następujące typy cukrzycy:

Typ I, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną.

Typ II, czyli cukrzycę wieku dojrzałego, insulinoniezależną.

Oba wymienione powyżej typy cukrzycy nazywać można cukrzycą jawną.

Cukrzyca typu II to najczęstsza postać tej choroby i stanowi ok. 80–90% wszystkich przypadków cukrzycy. Chorują na nią głównie dorośli, zazwyczaj po 40 roku życia. Choroba ta sprzyja przewlekłym, trudno gojącym się, nawracającym stanom zakaźnym (ropnym).

Jak rozpoznać cukrzycę ?

Wbrew obiegowym opiniom zwiększony apetyt na słodkości nie oznacza zachorowania na cukrzycę. Podstawowe trzy specyficzne objawy to:

częste oddawanie moczu
– silne pragnienie połączone ze zwiększeniem ilości przyjmowanego płynu
– przymus korzystania z toalety także w porze nocnej

Chorzy na cukrzycę muszą non stop kontrolować poziom cukru we krwi, stabilizować poziom glukozy w surowicy krwi przez odpowiednio dobrane leki. Prawidłowe wyniki to glukoza poniżej 100 mg/dl w badaniu na czczo lub poniżej 140 mg /dl w badaniu po posiłku. Zbyt niski poziom prowadzi do HIPOGLIKEMII w której istnieje ryzyko niedocukrzenia mózgu i jego zmian nieodwracalnych, natomiast zbyt wysoki poziom glukozy powoduje powikłania długoterminowe mogące prowadzić do ŚPIACZKI HIPERGLIKEMICZNEJ będącej stanem zagrożenia życia.

Wahania poziomu glukozy we krwi powodują przewlekłe powikłania nerek, zwyrodnienie siatkówki, zaburzenia czucia na skórze a nawet bezbolesny zawał serca stwierdzany w kolejnych badaniach kardiologicznych. Bardzo uciążliwe są też owrzodzenia cukrzycowe, które źle prowadzone mogą kończyć się amputacją kończyn.

Najważniejsze obowiązki podczas opieki nad osoba chorą na cukrzycę:
– stałe godziny przyjmowania dawek leku
– iniekcje insuliny oraz jej dawki

W zależności jak i kiedy przyjmowana jest insulina, należy pamiętać o planowanym posiłku aby nie wystąpił wstrząs niedocukrzenia. Warto omówić z lekarzem podstawowe symptomy stanów skrajnych w cukrzycy aby w razie potrzeby mieć przy sobie potrzebną pomoc – słodki napój, strzykawkę z glukagonem lub przeciwnie z insuliną.

Aby dobrze i skutecznie opiekować się cukrzykiem (pacjentem diabetologicznym ) należy bezwzględnie zapoznać się z techniką wykonywania iniekcji, podawania insuliny, pomiaru poziomu cukru oraz warunkami przechowywania lekarstw.

Więcej o cukrzycy można przeczytać na poniższych linkach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cukrzyca
http://www.medonet.pl/magazyny/wszystko-o-cukrzycy,cukrzyca—przyczyny–objawy-i-leczenie-cukrzycy-typu-1-i-2,artykul,1580080.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/objawy-cukrzycy-sygnaly-cukrzycy-typu-1-i-cukrzycy-typu-2_33624.html
http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=14
http://www.choroby.senior.pl/cukrzyca

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń