Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Dania z różnych stron świata

Chateaubriand z sosem bearneńskim

Chateaubriand to potrawa, a nie nazwa wyszukanego francuskiego wina. Do pomyłki może skłaniać fakt, że wiele win francuskich w swojej nazwie ma słowo “château” (zamek, pałac). Oznacza ono w tym przypadku winnicę. Jednak nazwa potrawy: “chateaubriand”, to także nazwisko jej twórcy.

(Produkty dla 2 osób)

Składniki na sos:

2 łyżki białego wytrawnego wina

łyżka białego octu winnego

szalotka

łyżka świeżego estragonu

ziarna białego pieprzu

2 żółtka

sól

10 dag masła

1/2 ząbka czosnku

szczypta pieprzu cayenne

1/2 łyżeczki soku z cytryny

Mięso:

50 dag środkowej polędwicy wołowej

4 łyżki oliwy

spora łyżka masła

2 gałązki tymianku

4 ząbki czosnku

sól

pieprz

Sos bearneński.: Wino z octem podgrzewamy z posiekaną szalotką, estragonem i rozgniecionymi ziarnami pieprzu. Odparowujemy na małym ogniu do 2/3 objętości. Przecieramy przez sito, wlewamy do garnka ustawionego na naczyniu z wrzątkiem. Dodajemy żółtka i szczyptę soli. Ubijamy, aż sos zgęstnieje. Nie doprowadzając do wrzenia, podgrzewamy. Dodajemy zimne masło i nadal ubijamy. Przyprawiamy czosnkiem, solą, pieprzem cayenne i sokiem z cytryny.

Mięso. Ustawiamy piekarnik na temp. 200°C. Polędwicę przecinamy na 2 grube befsztyki. Lekko rozgniatamy pięścią i smarujemy oliwą. Oprószamy solą i pieprzem. Wlewamy resztę oliwy na patelnię i obsmażamy po 2 min z każdej strony. Wkładamy masło, gałązki tymianku i nieobrane ząbki czosnku. Smażymy jeszcze 1/2 min. Befsztyki wraz z wytworzonym sosem wkładamy na 6 min do piekarnika. Po 2 min polewamy je sosem, przewracamy i sprawdzamy, czy mięso ma odpowiedni stopień wysmażenia. Wyjmujemy mięso z pieca i pozostawiamy na 3–4 min, aby odpoczęło (najlepiej położyć je na odwróconej łyżeczce).

Podajemy z ziemniakami i sosem bearneńskim.

Lasagne

Lasagne to nazwa makaronu, jednak na całym świecie przyjęła się także, jako nazwa potrawy wykonanej z tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

(Produkty dla 4-6 osób, czas przygotowania 40 min.)

Składniki:

makaron płatki lasagne 12-14 szt.

100 g startego sera dojrzewającego np.: Parmezan

Sos mięsno – pomidorowy:

1 łyżka oleju rzepakowego
1 średniej wielkości cebula
2 ząbki czosnku
600 g chudego mięsa mielonego (np. z szynki)
2 puszki krojonych pomidorów
szczypta cukru
spora szczypta suszonej bazylii, oregano i tymianku

Sos beszamelowy:

2 łyżki mąki

2 łyżki masła

2 szklanki zimnego mleka

szczypta soli

gałka muszkatołowa

Przygotowanie:

Sos mięsno-pomidorowy: Na oleju podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy się zeszkli dodajemy drobno posiekany, roztarty czosnek. Smażymy około minutę i dokładamy mięso mielone. Smażymy je aż się zetnie, rozbijając łopatką na małe grudki. Wlewamy pomidory z puszki, doprawiamy cukrem i ziołami i gotujemy, aż sos lekko zgęstnieje. Na końcu doprawiamy solą, pieprzem i pieprzem kajeńskim. Odstawiamy na bok.

Sos beszamelowy: W rondlu topimy masło, dodajemy mąkę i cały czas mieszając robimy jasną zasmażkę. Zestawiamy zasmażkę z ognia i cały czas mieszając stopniowo dolewamy zimne mleko. Mieszamy energicznie, żeby nie powstały grudki. (Jeszcze nie zdarzyły mi się grudki, od kiedy wlewam zimne mleko; jeżeli jednak takowe powstaną sos możemy po przygotowaniu przecedzić przez sitko). Wstawiamy z powrotem na mały ogień i gotujemy ciągle mieszając około 10 minut, do uzyskania gładkiego, aksamitnego sosu. Na koniec doprawiamy solą i gałką muszkatołową.

Partiami (po maksymalnie 3 sztuki) obgotowujemy płaty lasagne – wrzucamy do osolonego wrzątku, pilnujemy, żeby się nie posklejały (tak je podrywamy łopatką) i gotujemy około 3 minuty.

Dno i boki żaroodpornego naczynia smarujemy olejem. Układamy jedną warstwę płatów makaronu. Na nim układamy połowę sosu mięsno-pomidorowego i 1/3 sosu beszamelowego. Posypujemy odrobiną sera i przykrywamy kolejną warstwą makaronu. Na nim ponownie układamy warstwę sosu pomidorowo-mięsnego, beszamelu i sera i przykrywamy ostatnią warstwą. Polewamy ją beszamelem, obficie posypujemy serem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180OC na około 30-40 minut (do zrumienienia ).

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie, pierogi galicyjskie – popularny w Polsce i na Ukrainie (czyli na Rusi) rodzaj pierogów, których nazwa wywodzi się od Rusi Czerwonej (Galicja Wschodnia). Nie należy jej mylić, jak to często jest robione, z Rosją, gdzie ten typ pierogów nie jest zbyt dobrze znany. Ten typ pierogów jest bardzo znany na Słowacji, pod nazwą Bryndzové pirohy.

(Produkty dla 4 osób, czas przygotowania ok. 1 godz.)

Składniki:

ziemniaki 1 kg

twaróg chudy lub półtłusty 200 g

1 cebula

boczek 3-5 plastrów

mąka 1 szklanka

łyżka oliwy

sól, pieprz

Przygotowanie:

Wymieszaj mąkę z odrobiną wody i soli. Uformuj niezbyt twarde ciasto dodając odrobinę oliwy. Rozwałkuj do wykrawania krążków.

Ugotuj ziemniaki, ostudź, przepuść przez maszynkę lub wyciskarkę Ser wymieszaj z ziemniakami, dopraw do smaku.

Pokrojoną cebulę i boczek wysmaż na patelni, dodaj do ziemniaczanego farszu, wymieszaj.

Wykrawaj z ciasta krążki, nakładaj porcje farszu i formuj pierogi.

Gotuj w osolonej wodzie.

Pierogi ruskie podawaj polane masłem

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń