Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Jak pomóc sobie i Podopiecznemu w przypadku problemów ze snem?

Poznaj przyczyny

Po pierwsze, warto poznać przyczynę bezsennych nocy. U osób starszych w pewnym momencie następuje bardzo duży spadek melatoniny, przez co sen staje się płytki, krótki, a nawet może spowodować wyeliminowanie najgłębszej fazy snu, w której ciało się regeneruje. Wówczas, jeśli jest to jedyna przyczyna, warto porozmawiać o tym z rodziną Podopiecznego lub jego lekarzem, który pomoże w dobraniu odpowiednich lekarstw, najczęściej ziołowych, które nie będą negatywnie wpływać na samopoczucie  ciągu dnia.

Inną przyczyną może być ból lub dolegliwości układu oddechowego lub moczowego. Poważnym problemem są trudności z oddychaniem. Należy wtedy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Gdy Senior ma potrzebę częstego oddawania moczu lub nawet moczy się, warto spróbować przekonać go do pieluch lub zapewnić krzesełko toaletowe, z którego będzie mógł samodzielnie korzystać nie musząc przy tym chodzić do oddalonej toalety.

Przyczyn nocnych wybudzeń może być mnóstwo, od poważnych chorób np. choroby Alzheimera po zbyt częste lub długie drzemki w ciągu dnia. Prawidłowe ich zdiagnozowanie jest bardzo istotne, bo to właśnie od tego zależy właściwy dobór metod radzenia sobie z tym problemem. Istnieją jednak uniwersalne sposoby w tej kwestii.

Jak pomóc?

Pomóc może z całą pewnością regularny rozkład dnia. Stałe godziny posiłków, gier, spacerów i przede wszystkim kładzenia się spać umożliwią zachowanie rytmu dobowego.

Jeśli stan podopiecznego na to pozwala, nie pozwalaj mu na drzemki w ciągu dnia, ani zbyt długie leżenie w łóżku. Oczywiście, jeśli tego potrzebuje trzeba to zaakceptować, ale ograniczyć do np. 30 minut, tak, aby nie zakłócać rytmu dobowego.

Spraw, aby w ciągu dnia Podopieczny miał zapewnioną aktywność ruchową i umysłową. Prosta pomoc w obowiązkach domowych, gra w karty lub spacer sprawią, że organizm będzie miał potrzebę odpoczynku w nocy.

Zadbaj o higienę snu. Wietrz pokój, dobieraj przewiewną, czystą pościel, jeśli to możliwe gaś światło i zaciągaj zasłony, by jak najbardziej zredukować oświetlenie w sypialni Seniora. Spróbuj go wyciszyć – nie oglądajcie przed snem telewizji, a zwłaszcza programów, które mogą wywołać silne emocje. Nie pozwalaj, by Podopieczny jadł ciężkie posiłki przed snem.

Jeśli Podopieczny już się obudzi, nie okazuj mu zdenerwowania ani złości. Mogłoby to wywołać u niego podobne emocje, które nie pozwoliłyby na ponowne zaśnięcie.

Powyższe porady z pewnością pomogą Wam obojgu w odpowiedniej regeneracji w nocy. Jednak jeśli problem nie ustępuje, porozmawiaj szczerze z rodziną lub agencją. Zależy nam na zadowoleniu zarówno Twoim jak i komforcie osoby Podopiecznej, dlatego zrobimy co w naszej mocy, by pomóc rozwiązać problem.

 

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń