Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Nadciśnienie tętnicze – choroba i poważny objaw

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób na świecie. Według Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. aż 31,5% dorosłych Polaków zmagało się z tą przypadłością. Badania LIPIDOGRAM wskazują zaś, że może to być aż 42% populacji naszego kraju.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

O nadciśnieniu mówi się, że bywa bardzo podstępne. Długo może nie dawać wyraźniejszych objawów, żeby później poważnie zaatakować. Aby więc móc stwierdzić nadciśnienie u siebie lub innej osoby, należy w prawidłowy sposób zmierzyć ciśnienie. Może wydawać się to łatwe, jednak koniecznie trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • w przypadku aparatów automatycznych mankiet zakładamy na lekko zgięte ramię, na wysokości serca,
 • 30 minut przed pomiarem nie można pić kawy, palić papierosów, pić alkoholu lub spożywać obfitych posiłków,
 • 5 minut przed pomiarem konieczny jest odpoczynek w pozycji siedzącej,
 • w czasie pomiaru nie wolno się poruszać ani rozmawiać,
 • najlepiej jest wykonać 2 lub 3 pomiary w odstępie kilku minut, w celu uzyskania wiarygodnego wyniku

Jaki wynik powinien nas zaniepokoić?

Jeśli po wykonaniu prawidłowego pomiaru aparat wskazuje ciśnienie wyższe niż 140mHg/90mmHg możemy mówić już o zbyt wysokim ciśnieniu. Warto jednak do takiego wyniku podejść na chłodno i mierzyć ciśnienie dwa lub nawet trzy razy dziennie przez tydzień, a rezultaty pomiaru zapisywać w specjalnym dzienniczku lub na zwykłej kartce. Dopiero takie działanie da wiarygodny obraz sytuacji. Jeśli wysokie wyniki często się powtarzają należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy towarzyszące nadciśnieniu tętniczemu

Oprócz podwyższonego ciśnienia krwi opisywanej tutaj chorobie towarzyszą też inne objawy:

 • pulsujący ból głowy
 • szumy w uszach
 • problemy z widzeniem
 • ból w klatce piersiowej
 • nudności, a nawet wymioty
 • zaburzenia snu
 • potliwość
 • zawroty głowy

Co oznacza nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na 2 rodzaje: pierwotne, czyli samoistne (tu wpływ mają czynniki dziedziczne i genetyczne, otyłość oraz zaburzenia nerwicowe) oraz wtórne, czyli objaw innych chorób. Jakich? M.in. chorób nerek, tętnic, tarczycy, układu nerwowego czy zwężenia aorty.

Jak ustrzec się nadciśnienia?

Podobnie jak w przypadku większości chorób cywilizacyjnych pomóc może zmiana trybu życia. Przede wszystkim – zdrowe odżywianie. Należy unikać diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i nadmierną ilość sodu. Do planu dnia wprowadzić trzeba aktywność fizyczną. Spacery w parku, bieganie czy ćwiczenia na siłowni – wszystko co sprawi nawet lekki wysiłek organizmowi będzie dobre dla naszego serca i naczyń krwionośnych. Najważniejsze jednak to porzucenie nałogów. Nie tylko papierosów i alkoholu, ale też napojów energetycznych czy nadmiernego picia kawy. W zmianie stylu życia pomaga też ograniczenie stresu, który bardzo źle wpływa na układ krążenia. Naucz się więc sobie z nim radzić lub postaraj się zmniejszyć go do minimum.

 

 

 

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń