Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

JAK ROBIĆ ZAKUPY W LUKSEMBURGU ?

Zakupy w Luksemburgu

Zakupy w Luksemburgu robi się zasadniczo tak samo jak w Niemczech. Walutą obowiązującą jest euro. W sklepach można płacić kartą. Z praktyki wynika, że sumy do 5 € lepiej zapłacić gotówką. Jednak piekarnie i kioski z reguły nie przyjmują kart kredytowych, nawet w przypadku zakupów przekraczających 5 euro. W tych sklepach akceptowalną formą płatności bezgotówkowej jest miniCASH ( Minicash – karta kredytowa do płatności za drobne zakupy. Maksymalna kwota wypłaty wynosi 125 euro). Również w niektórych sklepach banknoty powyżej 200€ i 500 € (a czasami, w mniejszych sklepach i 100 €) nie są przyjmowane !

W Luksemburgu mamy do dyspozycji stosunkowo dużą sieć różnego rodzaju dużych marketów, galerii handlowych oraz znaczną ilość małych sklepików z wyrobami ekologicznymi i regionalnymi. To co może się podobać wielu obcokrajowcom to racjonalne skoncentrowanie natury, urbanistyki i handlu. Ktoś kiedyś powiedział, że tylko w Luksemburgu ” jak wyjdziesz z domu to masz piękny widok jak z widokówki, 2 minuty drogi do lasu, 3 minuty do wielkiej Galerii Handlowej, a sklep z wyrobami lokalnymi po drugiej stronie ulicy”. Czy tak jest w całym kraju możemy wątpić…?

W Luksemburgu duże sklepy mogą być otwarte tylko w pierwszą niedzielę miesiąca lub w przedświąteczne Weekendy najczęściej od godz. 14 do 18 .

Do niedawna zakupy w niedzielę były nie do pomyślenia. Oprócz nielicznych stacji benzynowych otwarty był jeden sklep dyżurny. Obecnie coraz więcej supermarketów czynnych jest w niedziele do 12.00 (niektóre Cactusy i Delhaize), 13.00 (niektóre Matche), a Matche w Grevenmacher do 18.00.

Jeśli chodzi o zakupy spożywcze, przoduje luksemburska sieć Cactus, oferująca szeroki asortyment produktów w dość wysokich cenach.
Alternatywą dla Cactusa może być
francuski Match (np. Beggen) oraz belgijski Delhaize (Gare, Bertrange). Szczególnie ten ostatni wprowadza pewną odmianę, oferując nieco inny zestaw produktów, np. bardzo smaczny chleb.

W Luksemburgu obecne są także sklepy tanich niemieckich sieciAldi (Bertrange, przy czym jest to Aldi Marché, głównie z towarami pochodzenia belgijskiego) oraz Lidl (także Bertrange w stronę Strassen).

Na Kirchbergu króluje Auchan. Jedyny przedstawiciel tej sieci w Luksemburgu, za to wkomponowany w dużą galerię handlową i w ogóle największy. Ceny także dostosowane do standardu luksemburskiego, ale oczywiście i tak konkurencyjne względem sieci lokalnych.

Koneserzy polskich marynat, kiszonek, soczków przecierowych, jabłkowo-miętowych oraz twarogu i wędlin, muszą wykazać się detektywistycznymi zdolnościami, aby taki towar wytropić. Na przykład w Corze (Foetz) pojawiają się ogórki kiszone, ogórki konserwowe, pieczarki konserwowe, chrzan, ćwikła, mak, kiełbasa toruńska i kapusta kiszona. Ogórki kiszone i kapusta oraz krówki pojawiają się również w Auchan na stoisku polskim, a korzeń pietruszki, też rzadko tu spotykany, śladowo i okazjonalnie w Matchu.

Jak kupować tanio w Luksemburgu?

Wyczekiwać na kolejne sezonowe wyprzedaże, które nie tylko w Luksemburgu są bardzo modnym sposobem przyciągania klientów. Największe wyprzedaże– tzw. „braderie” – odbywają się w stolicy w pierwszy weekend września (włącznie z poniedziałkiem), kiedy to gorączka zakupów obejmuje całe miasto do tego stopnia, że zamykane są ulice w okolicach dworca i sklepikarze wystawiają swój towar na trotuary, prześcigając się w promocjach. Nie ma jednak wątpliwości, że dla sprzedających jest to sposób na pozbycie się zalegającego towaru na przełomie sezonu, tak więc wyszukanie czegoś interesującego za przystępną cenę nie jest takie łatwe.

Metoda numer dwa polega na robieniu większych zakupów…za granicą. Preferowanym celem wycieczek zakupowych w Niemczech jest Trewir, we Francji Thionville (a raczej znajdujący się przed Thionville kompleks handlowy z m.in. Carrefourem i Decathlonem) oraz Metz, a w szczególności liczne znajdujące się po drodze z Luksemburga strefy handlowe (zones commercielles). W Belgii najszybciej na zakupy dotrzemy do Arlon, gdzie niewielki kompleks handlowy znajduje się za zjazdem z autostrady E411 w kierunku miasta.

Przykładowe ceny w Luksemburgu

chleb – od 1,50€

bułki – 0,25€

cukier – 0,93€

mąka – 0,75€

mleko luxlait 3,5 % –1€

masło luxlait 250 g – 1,75€

Nescafe 200 g – 2,89€

Jacobs Kronung 500 g – 3,65€

woda Volvic 1,5l – 1,80€

jabłka – 2–3€/kg

makaron spaghetti 500 g – 1€

szynka 200 g – 3,44€

euroser żółty – 10€/kg

wino – od 2,5€

kurczak– do 5€/kg

schab – ok. 10€/kg

wołowina – 10–15€/kg

mielone wieprzowe – ok 6€

Charakterystyczne oznaczenia na produktach w Luksemburgu.

Na produktach w Luksemburgu możemy spotkać wiele charakterystycznych oznaczeń na produktach, oto niektóre z nich:

Charakterystyczne w Luksemburgu jest to, że niektóre produkty uznawane za PRODUKTY NARODOWE oznaczone są specjalną MARKĄ NARODOWĄ. Oznaczenie to zostało wprowadzone już w roku 1932 i ma zagwarantować kupującym najwyższą jakość poprzez stałą kontrolę procesu wytwarzania z uwzględnieniem ochrony środowiska i właściwego traktowania zwierząt hodowlanych.

Taką MARKĄ NARODOWĄ objęte są następujące produkty: masło, miód, wieprzowina, mięso wędzone, wódki, likiery i wina Mousseux i Cremant.

Oprócz tego niektóre produkty oznaczone są naklejką Produit du Terroir- Lëtzebuerger Rëndfleesch, która oznacza mięso zwierząt hodowanych wyłącznie w Luksemburgu.

Naklejka „HAFF” oznacza, że produkt został wyprodukowany zgodnie ze ścisłymi wytycznymi ochrony środowiska i jest zarezerwowana wyłącznie dla rolników uprawiających ekologiczne produkty na terenie PARKU NARODOWEGO SURE. Park Przyrodniczy Gór Sûre jest oznaczony sztucznym jeziorem o powierzchni 380 ha, największym zbiornikiem wody pitnej w kraju. Region ten jest znany także, jako “obszar wodny ” Luksemburga a zbiornik stanowi ramy dla zrównoważonej turystyki i rekreacji w tym kraju.

Oznaczenie „Véi vum Séi” oraz oznaczenie „Téi vum Séi” mówi nam, że mięso pochodzi wyłącznie od zwierząt hodowanych na terenie Księstwa Luksemburg.

Naklejka „Demeter” oraz „Bio-label” jest na produktach wyhodowanych na bazie nawozów naturalnych (tzw. PRODUKTY BIO lub BIOWARZYWA) .

MADE IN LUXEMBOURG to informacja spotykana na produktach wyrabianych tradycyjną metodą w oparciu o lokalne produkty lub firm z wyrobioną już znaną marką. Oznaczenie to jest przyznawane przez Izbę Handlowa Księstwa Luksemburg. Do takiej marki należy np.: zakład czyścików z wełny stalowej Piwel. Firma istnieje od 70 lat i reklamuje się, że za pomocą ich czyścików można doczyścić każdą powierzchnię.

Produkty lokalne z gwarantowaną jakością, możemy kupić w każdą środę i sobotę na Place Guillaume w Luksemburgu (w godz. 7.00-13.00). W sklepach spożywczych znajdziemy: masło Rose, makaron Maxim, musztardę „Moutarderie de Luxembourg” (produkowana od 1922), oraz mąki i ryże Meubert, miody, soki, czy konfitury z małych gospodarstw, oparte na domowej produkcji.

Chyba najbardziej znaną firmą luksemburską jest Villeroy & Boch, znany na całym świecie Zakład Produkcji Ceramiki z ponad 250-letnią tradycją.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń