Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Inkontynencja – nie trzymanie moczu

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) nie jest chorobą, lecz objawem. Przypadłość ta jest definiowana jako stan, w którym człowiek doświadcza mimowolnego oddawania moczu lub stolca, który w pewnym stopniu wpływa na życie społeczne.

Nietrzymanie moczu oznacza utratę kontroli nad pęcherzem moczowym. W niektórych przypadkach prowadzi do nieświadomego oddania całego moczu z pęcherza, natomiast w innych występuje jedynie niewielkie moczenie.

Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, które ogólnie obejmują obrażenia fizyczne, starzenie się, występowanie nowotworów, infekcji, itp. Niektóre przyczyny nietrzymania moczu są przejściowe, niektóre zaś bardziej trwałe.

NIETRZYMANIE MOCZU DZIELI SIĘ NA KATEGORIE:

– Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja stresowa, wiąże się głównie z osłabieniem mięśni miednicy i oznacza niekontrolowany wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, w czasie kichania, kaszlenia, śmiechu. Wówczas wzrasta ciśnienie śródbrzuszne i powoduje ucisk na pęcherz. Ten typ nietrzymania moczu dotyczy najczęściej kobiet, u mężczyzn pojawia się niekiedy po zabiegu usunięcia prostaty.

– Inkontynencja parcia , czyli niekontrolowany wyciek moczu, któremu towarzyszy, lub bezpośrednio poprzedza, uczucie silnego parcia. Taka inkontynencja widoczna jest jako małe wycieki pomiędzy świadomym oddawaniem moczu lub jako całkowite niekontrolowane opróżnienie pęcherza.

– Inkontynencja z przepełnienia, czyli każdy niekontrolowany wyciek moczu spowodowany przepełnieniem pęcherza (np. ze względu na zablokowanie jego ujścia).

– Inkontynencja kałowa, czyli sytuacja gdy chory czuje parcie, ale nie jest w stanie wytrzymać na tyle długo, żeby zdążyć do toalety i często jest to wynikiem osłabienia mięśni zwieracza odbytu.

– Inkontynencja niezdefiniowana jako nietrzymanie moczu, którego nie można przyporządkować do innych kategorii. Często określa się w ten sposób nietrzymanie moczu u osób psychicznie upośledzonych, u których nie dochodzi do żadnych dysfunkcji w obszarze układu moczowego.

– Inkontynencja pasywna, która polega na tym, że stolec wycieka, przeważnie bez wcześniejszego uczucia parcia. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie nerwów, osłabienie mięśni lub chroniczne zatwardzenie.

PRZEJŚCIOWE PRZYCZYNY NIETRZYMANIA MOCZU OBEJMUJĄ:

– Czynniki stylu życia takie jak: palenie, spożywanie alkoholu oraz nadmierne spożywanie płynów,
– Zażywanie leków (szczególnie na ciśnienie krwi, zwiotczających mięśni, uspokajających oraz niektórych na serce),
Zaparcia

TRWAŁE PRZYCZYNY NIETRZYMANIA MOCZU OBEJMUJĄ:

– Starzenie się,
– Uszkodzenie mięśni dna miednicy,
– Powiększenie prostaty,
Nowotwór pęcherza moczowego/prostaty,

Inkontynencja, to złożony problem z którym można sobie poradzić. Po pierwsze warto być świadomym tego, czym jest niekontrolowane oddawanie moczu lub stolca oraz jakie są tego przyczyny. Jeśli będziemy wiedzieć, dlaczego nasz organizm zachowuje się właśnie tak, a nie inaczej, to będziemy w stanie zniwelować przyczyny inkontynencji. Bardzo ważna jest również sprawność fizyczna. Należy regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, prowadzić odpowiedni tryb życia oraz zdrowo się odżywiać

Niekontrolowane oddawanie moczu i stolca, to ogromny problem wśród kobiet i mężczyzn w różnym wieku, warto zatem być świadomym tego, czym jest inkontynencja i jak sobie z nią radzić.

Zapobieganie :

– Podopieczny powinien wypijać co najmniej 8-10 szklanek płynów dziennie.

– Podopieczny powinien unikać: alkoholu, kofeiny i ostrych przypraw, które drażnią pęcherz moczowy.

– Podopieczny powinien nosić bawełnianą bieliznę, która zapobiegnie poceniu się.

– Jeśli podopieczny ma tendencję do częstego przeziębiania się, powinien nosić zimą specjalne , ciepłe spodnie i ciepłą bieliznę

– Podopieczny nie powinien korzystaj z cudzych gąbek, ręczników.

Przydatne linki:

http://seni.pl/pl_PL/content inkontynencja-nietrzymanie-moczu-i-kalu
http://www.tena.pl/opieka- bliskimi/centrum-informacyjne / nad-
/rodzaje-inkontynencji/

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń