Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

10 pomysłów na zajęcie dla osoby z demencją.

Demencja jest najczęstszą chorobą dotykająca osoby w starszym wieku. Szacuje się, że co 4 minuty na świecie kolejna osoba zachoruje na demencję. Dlatego też tak ważne jest, aby jako opiekun wiedzieć w jaki sposób urozmaicić codzienność osoby chorej. Są to proste zajęcia, które z całą pewnością i Tobie przypadną do gustu.

O czym trzeba pamiętać?

Osoby chore na demencję często czują się bezpieczniej kiedy mają swoją własną, codzienną rutynę. Warto więc wplatać w nią konkretne zajęcia, np. zawsze podczas popołudniowej kawy gramy w „dokończ zdanie” lub po każdym obiedzie Senior pomaga w wycieraniu naczyń.

Nie zawsze jednak taki sposób się sprawdza. Czasem każdy dzień może wyglądać inaczej, ponieważ jednego dnia choremu może nie spodobać się dana czynność, a następnego już tak. Wszystko zależy od jego nastroju i samopoczucia. Bywa, że Senior zacznie się nudzić lub denerwować. Wtedy musimy zmienić zajęcie, ewentualnie przełożyć je na inny dzień.

Trzeba pamiętać, aby nie dawać Seniorowi do wyboru więcej niż dwóch czynności, ponieważ może nie być w stanie się zdecydować. W czasie gdy choroba postępuje, preferencje i ulubione rozrywki będą się zmieniać, tak samo jak pory dnia w których Senior będzie najbardziej aktywny i chętny do współpracy.

Jakie zajęcia dla chorego na demencję?

  1. Proste czynności porządkowe, np. ścieranie kurzu, składanie ubrań, prania. Takie zajęcia nie wymagają dużych nakładów siły, a są nie tylko pożyteczne, ale też dbają o sprawność motoryczną podopiecznego.
  2. Oglądanie zdjęć. Senior będzie mógł powrócić do pięknych lat młodości, pomoże mu to pobudzić pamięć, a Ty dowiedziesz się więcej o swoim podopiecznym.
  3. Pomoc w kuchni. Chodzi o proste czynności, takie jak obieranie lub mycie owoców czy warzyw, nakrywanie do stołu, wycieranie naczyń.
  4. Granie w proste gry planszowe. Nie trzeba grać zgodnie z zasadami, ważne, aby Senior nie nudził się ani nie irytował.
  5. Gra w pasjansa. Powtarzalność ruchów oraz lekki wysiłek umysłowy z pewnością będą korzystne dla chorego.
  6. Gra w „dokończ zdanie”. Ciekawy sposób na spokojne spędzenie czasu. Zdania mogą brzmieć „najbardziej lubię jeść…” „deszczowe niebo ma kolor…”, „imiona moich dzieci to…”.
  7. Poduszka sensoryczna. Senior może dotykać struktur o różnej fakturze, zająć czymś dłonie i dzięki temu być spokojniejszym.
  8. Malowanie farbkami. Spokojne tworzenie i różne barwy z pewnością na długo zajmą podopiecznego.
  9. Czytanie książek. Historie w nich zawarte pobudzają wyobraźnię i ćwiczą mó
  10. Spokojne ćwiczenia fizyczne. Oczywiście tylko wtedy, jeśli jest to możliwe. Zadbasz przy tym nie tylko o sprawność Seniora, ale również o swoją.

Warto pamiętać, że obecnie leczenie demencji polega na łagodzeniu jej objawów oraz poprawie jakości życia podopiecznego. Dlatego staraj się jak najczęściej korzystać z powyższych pomysłów, które ćwiczą mózg i poprawiają sprawność chorego.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń