W Niemczech w życie weszły zasady 3G,2G i 1G (geimpft, genesen, getestet). Co dokładnie oznaczają te skróty i gdzie obowiązują? Spieszymy z pomocą i postaramy się wyjaśnić te zagadnienia.
Sama litera G odnosi się do trzech słów, a więc geimpft, genesen lub getestet, co oznacza, że każdy, kto nie został zaszczepiony, nie jest ozdrowieńcem i nie posiada negatywnego testu na COVID-19, może mieć utrudniony dostęp do różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, a także wstępu do kin, teatrów oraz restauracji i środków komunikacji publicznej.
Model 3G:
- Odnosi się do osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
- Wymagany jest ważny paszport pełnego szczepienia lub wyzdrowienia albo negatywny wynik testu, dopuszczalne są dwa warianty : antygenowy (ważny maksymalnie 24 godziny od momentu wykonania ) lub test PCR (ważny maksymalnie 48 godziny od momentu wykonania)
Model 3G+:
- Osoby zaszczepione, ozdrowiałe lub przetestowane metodą PCR (ważny maksymalnie 48 godziny od momentu wykonania)
- Wymagany ważny dowód pełnego szczepienia lub wyzdrowienia lub ujemny wynik testu koronowego (test PCR,ważny maksymalnie 48 godziny od momentu wykonania)
Model 2G:
- Konieczne jest posiadanie ważnego paszportu szczepienia lub bycie ozdrowieńcem
- Negatywny wynik testu nie wystarczy!
Model 2G+:
- Osoby po pełnym szczepieniu lub po przebytej chorobie, a dodatkowo przetestowane.
- Wymagany jest ważny paszport pełnego szczepienia lub wyzdrowienia albo negatywny wynik testu : dopuszczalne są dwa warianty testu: antygenowy (ważny maksymalnie 24 godziny od momentu wykonania ) lub test PCR (ważny maksymalnie 48 godziny od momentu wykonania).
Model 1G:
- Najsurowsza zasada
- Tylko osoby w pełni zaszczepione, a dodatkowo z negatywnym wynikiem testu!
- Wymagany ważny paszport covidowy oraz ujemny wynik testu koronowego antygenowy (ważny maksymalnie 24 godziny od momentu wykonania ) lub test PCR (ważny maksymalnie 48 godzin od momentu wykonania)
W jaki sposób potwierdzić szczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu?
Szczepienie:
W zależności od rodzaju szczepionki, paszport covidowy ważny jest po jednej lub dwóch dawkach preparatu. Certyfikat szczepienia dostępny jest w kilku wersjach:
• Cyfrowej: (w aplikacjach takich jak CovPass lub Corona-Warn-App albo jako plik PDF z centrum szczepień lub od lekarza) z kodem QR
• Papierowej: oficjalne zaświadczenie z punktu szczepień lub od lekarza z kodem QR
• Książeczka potwierdzająca szczepienie preparatem przeciw COVID-19
Pojęcie ozdrowieńca
Ozdrowieńcem określamy Pacjenta, który przebył infekcję nie dalej niż sześć miesięcy wcześniej. Jeśli następnie otrzyma się jedno zalecane szczepienie, osoby te są uważane za w pełni zaszczepione
• Dodatni wynik testu Corona-PCR, który potwierdza chorobę COVID-19, natomiast musi mieć co najmniej 28 dni a maksymalnie 6 miesięcy
• Certyfikat ozdrowieńca w formie cyfrowej(w aplikacjach takich jak CovPass lub Corona-Warn-App jest wydawany przez przychodnie, punkty szczepień, innymi słowy w miejscach, w których wykonuje się szczepienia
Testy na COVID-19:
Zarówno test PCR, jak i test antygenowy muszą być przeprowadzane przez profesjonalne laboratoria i wykwalifikowany personel. Wynik testu (PCR oraz antygenowego) jest ważny tylko i wyłącznie, gdy widnieją na nim dane osobowe pacjenta!
Dokumenty dotyczące testu muszą zawierać:
1.Datę badania
2.Imię i nazwisko osoby badanej oraz jej datę urodzenia
3. Rodzaj wykonanego testu
4. Nazwa laboratorium oraz podpis osoby dokonującej badania
Uwaga! Wyniki testów do użytku domowego ( dostępne w sklepach) nie posiadają mocy prawnej, a zatem nie są ważne!