Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Koronawirus – co musisz wiedzieć?

Koronawirusy to grupa wirusów znanych z wywoływania infekcji układu oddechowego, w tym zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji, jak np. SARS czy MERS.

Symptomy Koronawirusa

Podobnie jak grypa, także koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Gdy zakażona osoba kichnie lub zakaszle, kropelki śliny zawierające wirusa lądują na otaczającej go powierzchni. Stamtąd przedostają się na dłonie innych ludzi, a potem do ich organizmów, gdy ci pocierają oczy, dotykają nosa lub ust.

Profilaktyka

W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:
 • jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol
  • kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
  • unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
 • jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach,
  • unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
  • unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
  • zaszczep się przeciw grypie,
  • eśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Ponieważ najwcześniejsze symptomy choroby COVID-19 można pomylić z przeziębieniem lub grypą, łatwo zbagatelizować ryzyko. W jakich sytuacjach na pewno powinieneś ograniczyć kontakt z innymi ludźmi i jak najprędzej udać się do lekarza?

Koronawirus – jak zapobiec zarażeniu?

Koronawirus 2019-nCoV rozwija się w organizmie po kilku, a nawet kilkunastu dniach od zakażenia, wywołując objawy podobne do grypy i przeziębienia. Można minimalizować ryzyko infekcji, stosując m.in. podstawowe zasady higieny, tj. częste mycie rąk.

Pamiętaj aby stosować podstawowe zasady higieny!

Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli np. podczas kaszlu, kichania i mówienia. Aby zabezpieczyć się przed wirusem, należy dbać o higienę – często myć ręce, zakrywać usta i nos podczas kaszlu, zachować co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą.
Ministerstwo zaleca osobom, które mają objawy po podróży na tereny, gdzie występuje koronawirus lub miały kontakt z takimi osobami, aby powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce wykryto u pacjenta w szpitalu w Zielonej Górze, który przyjechał z Niemiec.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń