Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Szczepienia przeciw COVID-19. Fakty i Mity.

Skutki uboczne szczepienia przeciw Covid-19: Po szczepionce przeciw koronawirusowi, występują czasami nieprzyjemne reakcje, w bardzo rzadkich przypadkach również powikłania. Jednak zdaniem ekspertów, szczepionki te wypadają dobrze w analizie ryzyka i korzyści. Aktualnie dopuszczone do obrotu  szczepionki firmy Biontech/Pfizer, Astrazeneca oraz Moderna przeciwko Covid-19, muszą być podane dwukrotnie dla uzyskania pełnej ochrony. W mediach społecznościowych bardzo wiele się mówi na ten temat i często porusza się kwestię ryzyka, jakie niesie za sobą szczepienie, które wg niektórych opinii może w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci osoby zaszczepionej.

Jaki jest stan faktyczny?  Efekty uboczne oczywiście mogą, ale nie muszą wystąpić po szczepieniu jednym z trzech dopuszczonych aktualnie preparatów firmy Biontech/Pfizer, Astrazeneca lub Moderna, które do tej pory zostały zatwierdzone w Europie. Jak w przypadku każdego leku, szczepionki niosą ze sobą zarówno ryzyko, jak i korzyści. Według Europejskiej Agencji Leków (EMA) nawet wysoce skuteczne preparaty nie są w stanie w stu procentach zapobiec chorobie ani zapewnić całkowitego bezpieczeństwa wszystkim zaszczepionym osobom.

Korzyść ze szczepionki: Ich działanie, musi znacznie przewyższać wszelkie skutki uboczne lub potencjalne ryzyko”- pisze unijna agencja. Podobnie jak wiele innych instytutów na całym świecie, doszła ona do wniosku, że tak właśnie jest w przypadku tych trzech preparatów. Według badań, najczęstsze reakcje obserwowane po zaszczepieniu przeciw koronawirusowi, mogą obejmować ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból stawów i dreszcze, a czasami gorączkę lub nudności.

Instytut podkreśla, że ryzyko ciężkiego lub śmiertelnego przebiegu zakażenia Sars-CoV-2 znacząco wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne jest, aby osoby starsze były “jak najlepiej chronione przed infekcjami”.

Odczyny poszczepienne są przeważnie łagodne lub umiarkowane i występują nieco częściej po drugim szczepieniu. Już po pierwszym ukłuciu, następuje odpowiedź immunologiczna organizmu, aktywowane są odpowiedzialne za to limfocyty (T) i wytwarzane są przeciwciała ochronne przeciwko białku kolczastemu patogenu.

 

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń