Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Żywieniowe trendy a rzeczywistość

Ciasta z fasolą, słodzenie herbaty stewią, odchudzanie z pomocą wody imbirowej, dłuższe życie dzięki chilli. Prawie codziennie pojawiają się nowe porady dotyczące zdrowego odżywiania. Ale czy te trendy mają odzwierciedlenie  w rzeczywistości?

Post przerywany

Przez 8 godzin można jeść, 16 godzin trzeba pościć – to obecny trend w odchudzaniu. Badania rzeczywiście wykazały, że post interwałowy poprawia zdrowie i pomaga w utracie wagi. Jednak jego długoterminowe działanie i możliwe skutki uboczne nadal są nieznane. Nie jest też jasne, czy jeden dzień całkowitego postu w tygodniu ma korzystniejsze działanie niż jeden miesiąc postu przerywanego. Jedno jest pewne: osoby stosujące metodę 8:16 z powodów zdrowotnych, powinny skonsultować się z lekarzem, czy sposób ten na pewno jest dla nich odpowiedni.

Chwiejna kariera kawy

Obserwując najnowsze doniesienia na temat kawy, można dojść do wniosku, że nawet nauka czasami się myli. Na przestrzeni lat nawet naukowo potwierdzone fakty często ulegały zmianie.

Lata temu popularna używka popadła w niełaskę. Według ówczesnych badań, napój ten odwadniał organizm, zalewał go substancjami rakotwórczymi i powodował wzrost ciśnienia krwi. Ale w końcu najnowsze badania poprawiły reputację kawy. Dziś jest nie tylko uważana za zupełnie nieszkodliwą, ale także za źródło przeciwutleniaczy, czyli pomoc w walce z nowotworami.

 

Skąd tak duża zmiana poglądów? Odpowiedź jest bardzo prosta. Z czasem jakość badań wzrosła. Teraz trwają one przez dziesięciolecia i obejmują do 500 000 uczestników. Dzięki temu można wyciągnąć zupełnie inne, bardziej wiarygodne wnioski.

 

Tylko trzy posiłki

Ile razy dziennie należy jeść? Ogólne zalecenie to rano, w południe i wieczorem, bez podjadania pomiędzy. „Im częściej jesz, tym większa szansa, że zjesz zbyt dużo” – mówi ekspert. Dziś szczególnie trudno jest pilnować się pod tym względem, ponieważ żywność jest dostępna praktycznie wszędzie i to przez całą dobę.

 

Superfoods

Nasiona chia, jagody goji, jagody acai – żywność z drugiego końca świata jest obecnie bardzo modna. Eksperci zalecają jednak ostrożność w przypadku tych zachwalanych składników. Jak dotąd żadne badania nie udowodniły wybitnego działania superfoods. Często w produktach krajowych możemy znaleźć podobne składniki, których zbawienne działanie zostało już potwierdzone. Na przykład nasiona chia można zastąpić nasionami lnu.

 

 

Pięć garści

Jak powszechnie wiadomo, warzywa i owoce są częścią zdrowej diety. Ale ile należy ich spożywać? Trzy pełne garście warzyw i dwie pełne garście owoców dziennie. Przy tej ilości organizm otrzymuje wystarczającą ilość witamin i błonnika. Ważne jest, aby regularnie spożywać różne rodzaje produktów, a nie tylko skupiać się na słynnej wśród szczupłych modelek sałacie. Składa się ona w 98 procentach z wody, więc nie dostarcza tak wielu witamin, jak niektórzy mogą zakładać.

 

Dieta low carb

Termin ten oznacza metodę odchudzania, w którym spożywa się mało węglowodanów, a więcej tłuszczów i białek. Badania wykazały, że dzięki takiemu odżywianiu faktycznie można stracić kilogramy. Eksperci zwracają jednak uwagę na pewien problem. Chodzi o utrzymanie wagi, którą się osiągnęło. Wiele osób, które chcą schudnąć, w dłuższej perspektywie ma trudności ze zmianą swoich nawyków żywieniowych na low carb.

 

Unikanie mięsa

Według eksperta osoby codzienne spożywające czerwone mięso, mają od 10 do 20 procent zwiększonego ryzyka wcześniejszej śmierci. Najbardziej optymalną zasadą w tym temacie jest spożywanie od 300 do 600 gramów mięsa tygodniowo. Szczególnie rzadko na talerz powinny trafiać salami i szynka, ponieważ przetworzone produkty mięsne często zawierają dużo soli, a to może spowodować wzrost ciśnienia krwi.

 

Niebezpieczny gluten

Gluten nie jest szkodliwy dla organizmu pod warunkiem, że nie cierpi się na celiakię lub nadwrażliwość na gluten. Jak donosi British Medical Journal osoby, które dobrowolnie powstrzymują się od glutenu, mogą zauważyć niekorzystne skutki. Takie osoby nie jedzą produktów pełnoziarnistych, a przecież zawarty w nich błonnik wspomaga trawienie, a nawet chroni serce.

 

Intuicyjne odżywianie

W tej metodzie chodzi o to, by zamiast przestrzegania ścisłych zasad i liczenia kalorii, czuć się dobrze i poznać własne ciało. Nie oznacza to jednak, że należy poddawać się każdej zachciance. Wręcz przeciwnie, należy obserwować swoje ciało i przemyśleć kilka spraw: Kiedy jestem naprawdę głodny? Jak się czuję po jedzeniu? Czy jestem już najedzony? Warto dodać, że w tym przypadku utrata wagi nie jest możliwa. Chodzi raczej o to, by utrzymać wagę. Jeśli wiesz, co jest dla Ciebie dobre i stosujesz zróżnicowaną dietę możesz obejść się bez wielu innych porad żywieniowych.

 

Cesarskie śniadanie

W dawnych czasach często zalecało się, by jeść śniadanie „jak cesarz”. Po wielu latach nauka doszła do tego samego wniosku: pierwszy posiłek dnia jest najważniejszy. Poinformowali o tym m.in. naukowcy z USA na konferencji “Experimental Biology 2018” w San Diego. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą się dzięki temu lepiej skoncentrować i rzadziej chorują na nadwagę.

 

Niedobory składników odżywczych: kogo dotyczą?

Każdy, kto ma zrównoważoną dietę i nie cierpi na żadne przewlekłe choroby, nie musi martwić się o  niedobór składników odżywczych. Natomiast osoby, które spędzają zimą mniej niż pół godziny dziennie na świeżym powietrzu, mają zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D. Zanim jednak sięgniemy po tabletki, należy zbadać poziom witaminy D u lekarza rodzinnego. Zadecyduje on, czy sensowna jest suplementacja odpowiednimi preparatami. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy mają również kobiety w ciąży i karmiące.

 

Objawy niedoboru składników odżywczych

Oznakami niedoboru mogą być: nagle pojawiająca się ślepota nocna, łamliwe paznokcie, wypadające włosy lub słabe gojenie się ran.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń