Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Wymiana pampersów

U osób starszych wraz z pogarszającym się stanem zdrowia może nastąpić upośledzenie samodzielnego i świadomego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Proces ten może być powolny, stopniowy lub nagły np.: w wyniku udaru mózgu. Zdarza się, że podopieczny powracający ze szpitala po przebytej chorobie nie wraca już dawnej samodzielności. W takich sytuacjach bardzo pomocne są pampersy dla osób starszych.

Zasady używania pampersów.

Zadaniem Opiekunki lub Opiekuna jest dopilnowanie regularnej zmiany pampersów tak aby nie dopuścić do trwałego kontaktu moczu i kału ze skórą pacjenta i tym samym zmniejszenia ryzyka wystąpienia odparzenia naskórka. Niestety w czynności takiej mocno cierpi kręgosłup Opiekuna i należy wykonywać ją umiejętnie i prawidłowo.

Pampersy produkowane są w różnych rozmiarach umożliwiających dobre dostosowanie do wielkości i wagi podopiecznego. Rozmiary pampersów najczęściej różnią się obwodem w pasie oraz o stopniem chłonności. Dobrze jest dokładnie dopasować odpowiedni rodzaj i rozmiar pampersów do podopiecznego. Unikniemy w przyszłości niemiłych niespodzianek w postaci wypłynięcia zawartości pampersa na zewnątrz.

Zawsze po oddaniu stolca przez podopiecznego należy wymienić pampersa. Wymiana pampersa po jego zawilgoceniu – po oddaniu moczu – jest już oceną subiektywną Opiekuna. Ważne jest aby nie dopuścić do maceracji naskórka i w konsekwencji do odparzeń i odleżyn. Dodatkowo starsze osoby o osłabionym układzie immunologicznym są bardziej narażone na infekcje cewki moczowej, pęcherza lub nerek.

Wymiana pampersa u osoby starszej jest dużo łatwiejsza jak ona współpracuje z Opiekunką, a szczególnie gdy jej stan fizyczny, pozwala na świadome uniesienie pośladków celem wysunięcia zużytego pampersa i podłożenie nowego. Sprawa jest trudniejsza gdy stan fizyczny na to nie pozwala i podopieczny nie potrafi się podnieść, usiąść lub nawet samodzielnie obrócić się. W takich przypadkach sprawdza się technika przełożenia podopiecznego na bok.

Czynność zmiany pampersa krok po kroku:

1. Zaczynamy od rozpięcia pampersa, rozpięcie zazwyczaj jest z przodu lub boku pieluchy w postaci przylepców lub rzepów.
2. Zginamy jedną rękę Podopiecznego w łokciu i układamy ją na klatce piersiowej podopiecznego, przeciwną nogę uginamy w stawie kolanowym i zdecydowanym ale ostrożnym ruchem przekręcamy podopiecznego na bok w kierunku zgiętej ręki.
3. Usuwamy zużytą pieluchę, oczyszczamy miejsca zabrudzenia i dokładnie oglądamy skórę pod pampersem a szczególnie okolice kości ogonowej nad pośladkami ponieważ jest to najczęstsze miejsce tworzenia się odleżyn.
4. Starannie osuszamy skórę i koniecznie natłuszczamy środkiem pielęgnacyjnym zabezpieczającym naskórek.
5. Zakładamy podopiecznemu nowego pampersa i odwracamy go do pozycji na plecach.
6. W przypadku bocznych zapięć pampersa, konieczne jest ponowne przekręcenie podopiecznego na drugi bok celem zapięcia nowej pieluchy z zachowaniem tej samej techniki tylko w odwrotną stronę.

Uwagi dla Opiekuna !

Ważne jest aby czynności wykonywać na szeroko rozstawionych nogach z lekkim ugięciem ich w kolanach aby zapobiec przeciążeniu własnego kręgosłupa. Staramy się jak najmniej pochylać nasz tułów do przodu i unikać skrętów tułowia pod obciążeniem oraz pozostawania w nienaturalnej pozycji przez dłuższy czas. Jeżeli warunki na to pozwalają to część czynności można wykonywać na siedząco.

Wymiana pampersów ( pieluchomajtek ) u osoby leżącej

Wykorzystano materiał SZPITAL NA WYSPIE . Praktyczny poradnik opieki nad przewlekle chorym zrealizowany w ramach projektu “Poprawa ochrony zdrowia osób starszych, niesamodzielnych i przewlekle chorych z Żar, Lubska i pozostałego obszaru południowej części woj. Lubuskiego” dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Wykorzystano materiały szkoleniowe TZMO Group (Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.)

Wykorzystano materiały Projektu Damy Radę stworzonego przez Fundację TZMO SA „Razem Zmieniamy Świat”.

Oczyszczanie okolic intymnych

Wykorzystano materiał SZPITAL NA WYSPIE . Praktyczny poradnik opieki nad przewlekle chorym zrealizowany w ramach projektu “Poprawa ochrony zdrowia osób starszych, niesamodzielnych i przewlekle chorych z Żar, Lubska i pozostałego obszaru południowej części woj. Lubuskiego” dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń