Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Zaćma

Zaćma, nazywana też kataraktą, to choroba oczu, polegająca na nabytym lub postępującym zmętnieniu soczewki oka, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie ostrego widzenia. Wraz z rozwojem choroby soczewka traci swoją najistotniejszą cechę, jaką jest przejrzystość. Postępujące zmętnienie uniemożliwia kształtowanie wysokiej jakości obrazu na siatkówce, co powoduje gorsze widzenie. Zaćma może postępować powoli przez wiele lat. Osoby nią dotknięte najczęściej dostrzegają jej pierwsze objawy, kiedy pogarszający się wzrok zaczyna im przeszkadzać w normalnym życiu. Zaćmę leczy się operacyjnie, nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

PRZYCZYNY CHOROBY:

-Zaćma najczęściej pojawia się u ludzi po 60. roku życia. Jej przyczyną mogą być urazy lub stany zapalne oka, choroby przewlekłe jak cukrzyca, praca wykonywana w warunkach szkodliwych, kontakt oczu z chemikaliami, przyjmowanie niektórych leków, szczególnie sterydów. Zaćma może być również wrodzona.

-W przypadku osób w podeszłym wieku zaćma jest naturalnym objawem starzenia się organizmu, podobnie jak zmarszczki czy siwe włosy. Z wiekiem zmienia się metabolizm i występują zaburzenia równowagi biochemicznej i osmotycznej, co nie pozwala na zachowanie przejrzystości soczewki. Normalnie soczewka skupia promienie świetlne dokładnie na powierzchni siatkówki i tworzy wyraźny obraz obiektów w każdej odległości. Z wiekiem jednak soczewka traci swoją elastyczność i mętnieje, dlatego do oka dociera mniejsza ilość światła, które dodatkowo ulega rozproszeniu. W efekcie widziany obraz staje się mniej wyraźny, rozmazany lub zamglony.

Zapobieganie

Chorobie nie można w żaden sposób zapobiec, nie pomoże prowadzenie zdrowego trybu życia, dieta, czy krople do oczu. Zaćma niemal u każdego przebiega inaczej – niekiedy rozwija się kilka miesięcy, a czasem przez wiele lat. Efekt jest jednak zawsze ten sam – pogorszenie widzenia w oku, w którym wystąpiła (może jednocześnie zaatakować obie soczewki).

Sposoby leczenia zaćmy

Zaćmę leczy się operacyjnie. Jeszcze dwadzieścia lat temu po takiej operacji trzeba było leżeć kilka dni w szpitalu i do końca życia nosić bardzo mocne okulary. Wdrożenie nowoczesnych metod, narzędzi i materiałów przyniosło znaczną poprawę jakości i skuteczności zabiegu, zmniejszyło jego inwazyjność i skróciło czas rekonwalescencji po operacji. Dzisiaj wystarczy leczenie ambulatoryjne. Zabieg trwa ok. 15-20 minut, a po jego zakończeniu niemal od razu można samodzielnie opuścić szpital.

Najczęściej stosowaną techniką jest fakoemulsyfikacja. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce zwijalnej soczewki, która ulega rozwinięciu w oku. Zastosowanie w tym przypadku tak zwanego mikrocięcia o szerokości około 2 mm zapewnia szybkie gojenie oraz uzyskanie wysokiej jakości widzenia. Cały zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oka, które przeprowadzane jest tylko za pomocą kropli do oczu.

Przydatne linki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaćma
www.poradnikzdrowie.pl

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń