Sobota 9.00 14.00

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 17.00

Ponad

120

Ofert Pracy

 

Zaparcia występują wtedy gdy przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego. Za prawidłowe uważa się oddawanie jednego stolca raz dziennie (codziennie), ale w praktyce do osób o prawidłowym wypróżnianiu się można jeszcze zaliczyć te, które mają wypróżnienia co najmniej 3 razy w tygodniu, pod warunkiem że oddawany stolec ma prawidłową konsystencję, barwę oraz objętość, a więc i wagę.

Problem zaparcia dotyczy 20—30% populacji i wielokrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Na zaparcie cierpią osoby starsze z ograniczoną zdolnością poruszania się. Problemy z wypróżnieniem zgłaszają również osoby obarczone dodatkowymi chorobami, wymagającymi stosowania leków nasilających zaparcia.

CZYM JEST ZAPARCIE?

Zaparcie to przedłużone zaleganie treści jelitowej w okolicy przewodu pokarmowego (zwykle w jelicie grubym) lub też problemy z wydalaniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego, tzn. z odbytnicy. Na skutek dłuższego zalegania w jelicie grubym treść jelitowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu (przez wchłanianie wody), a stolec przez to znacznie zmniejsza swą objętość, staje się twardszy i bardziej zbity.

RODZAJE ZAPARĆ

Zaparcie przypadkowe: mówimy o nim wtedy, gdy z powodu różnorakich sytuacji (np. podróż, nagła zmiana sposobu odżywiania się) pojawia się zaparcie.

Zaparcie krótkotrwałe ma zazwyczaj charakter okresowy i nawracający. Cechuje się tym, że zaparcia mieszają się z etapami prawidłowego wypróżniania się.

Ten typ zaparć, jeśli nie uda się go zlikwidować, wymaga przebadania przewodu pokarmowego w celu ustalenia obiektywnej przyczyny. Powodów może być wiele, a każdy z nich zazwyczaj konsultacji z lekarzem. Przebadanie jest tym pilniejsze, im zaparcia u podopiecznego są bardziej dokuczliwe.

Zaparcia przewlekłe bardzo często są określane nawykowymi bądź atonicznymi.

Najczęściej jednak spotykamy się z zaparciami idtiopatycznymi, które spowodowane są zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ten rodzaj zaparć diagnozuje się u około 90% osób. Ten rodzaj zaparć wiąże się z nieodpowiednią dietą, małej aktywności fizycznej oraz małego nawodnienia organizmu.

Wśród możliwych przyczyn zaparć należy wymienić

– Schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego czy choroby naczyniowe mózgu i neuropatia cukrzycowa).

– Wydłużenie jelita grubego z zaburzeniami w unerwieniu.

– Rozszerzenie jelita grubego spowodowanego brakiem w nim zwojów nerwowych,
przyczyny sytuacyjne (np. długotrwałe podróże, brak możliwości wypróżnienia, długotrwałe wylegiwanie się w łóżku),

– Zwężenie światła jelita przez guz rozrastający się wewnątrz jelita lub uciskający jelito z zewnątrz.

– Zaburzenia czynnościowe (np. zaparcie nawykowe lub kurcz zwieraczy).

– Cukrzyca.

– Niedoczynność tarczycy.

– Endometrioza.

– Nowotwór jajnika lub macicy.

– Przepuklina.

– Hemoroidy.

Uwaga! Niektóre leki również mogą powodować zaparcia. Zaleca się, aby za każdym razem sprawdzić czy leki: przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, zawierające wapń lub glin, znieczulające, leki na nadciśnienie, nie powodują powstawania zaparć.

By uniknąć zaparć należy dążyć do:

– uregulowania trybu życia, jeśli można w nim dopatrzyć się przyczynowego uwarunkowania zaparcia,

– zmiany diety, jeżeli powoduje ona błędy sprzyjające powstawaniu i utrzymywaniu się zaparć, np. na dietę gruboziarnistą oraz zawierającą dużo błonnika (chleb razowy, kasza gryczana, surówki niezbyt rozdrobnione) itp.,

– spożywania rano, zaraz po obudzeniu się, szklanki letniej wody, kefiru, kwaśnego mleka, kompotu ze śliwek suszonych, 1/2 szklanki soku z kiszonej kapusty, lub też 2 łyżek miodu zalanych wcześniej (wieczorem) szklanką chłodnej, przegotowanej wody i spożycia pełnowartościowego śniadania,

– przywrócenia odruchu regularnego oddawania stolca przez próby codziennego wypróżniania się o tej samej porze dnia,

– przyjmowania 3 razy w ciągu dnia po 1 łyżeczce naturalnego (tzn. nie parzonego) siemienia lnianego,

– unikania, aż do stopniowego wykluczenia, stosowania środków przeczyszczających, itd.

W trakcie zaparć warto przyjmować leki osmotyczne, np. glicerol czy laktuloza, które zmniejszają zagęszczenie stolca.!!!

Przydatne linki:

http://gastrologia.mp.pl/objawy/50664,zaparcia
http://gastrologia.mp.pl/lista/68375,najczestsze-przyczyny-zaparcia
https://www.magazyn-vitalitas.com/trawienie/zaparcie

Błyskawiczna Rekrutacja

Telefony Kontaktowe

+ 48 730 340 005

+ 48 535 340 311

+ 48 533 848 005

LETNIA PROMOCJA ! po śląsku….
Słuchejcie dziołchy, co do łopieki do Nimców jeździcie ! Amberker do wom rychtik to, czego łod innych nie dostaniecie ! Yno u nas każdo kiero do roboty wyjedzie łod 21 kwiytnia, do 31 siyrpnia na cołkie 2 miesionce dostanie łod Ambera aż 100 ojro na rynka za darmo !
Jak w robocie bydzie 3 miesionce bez przijeżdżania do dom, to i 150 ojro bydzie wasze! A jak rychtik kocho robić i cołki 4 miesionce do nos nie przijedzie, to aże 250 ojro do kapsy dostanie!
Zgłoszejcie się do nas wartko, szczyrknijcie telefonym, albo napiszcie mejlym. Yno drapko, bo roboty może braknąć do wszystkich!
Czekomy na wos do łodwołanio.
 LETNIA PROMOCJA ! tłumaczenie….
Ambercare24 gwarantuje każdej Opiekunce, która wyjedzie do pracy z naszą firmą w terminie od 21 kwietnia do 31 sierpnia 2018 roku na okres 2 miesięcy bonus w kwocie 100 euro netto. Jeżeli Opiekunka przepracuje 3 miesiące bez zjazdu otrzyma bonus w kwocie 150 euro netto. A opiekunka, która przepracuje 4 miesiące i dłużej otrzyma bonus w kwocie 250 euro netto. Promocja aktualna do odwołania.
LETNIA PROMOCJA !
↑ Zwiń↓ Rozwiń