Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Skleroza

Zaburzenia pamięci spowodowane miażdżycą naczyń doprowadzających tlen i składniki krwionośne do mózgu jest nazywana sklerozą. Często kiedy czegoś zapominamy żartobliwie mówimy, że mamy sklerozę jednak nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Skleroza – przyczyny

Skleroza jest chorobą, która dotyka tętnic krwionośnych w obrębie mózgu. Cholesterol, odkładający się w ściankach naczyń powoduje wytwarzanie się blaszki miażdżycowej, która może wapnieć i sztywnieć. Dochodzi do zmniejszenia światła naczyń przez co krew wolniej dopływa do tkanek mózgu. Zaburzony zostaje wówczas transport substancji odżywczych oraz tlenu do neuronów. Stają się przez to mniej efektywne a ostatecznie dochodzi do ich obumierania i przestają pełnić swoje funkcje. Ponadto te martwe neurony są eliminowane przez organizm a w ich miejscu pojawia się płyn, który jest widoczny w obrazie tomografii komputerowej.

Rozwój sklerozy:

Rozwój sklerozy jest przede wszystkim warunkowany nieprawidłową dietą, bogatą w tłuszcze które są źródłem cholesterolu. Ponadto w wynikach badań u osób z podejrzeniem sklerozy obserwuje się obecność przeciwciał przeciwjądrowych. Są one znakiem toczącego się procesu autoimmunologicznego, polegającego na wytwarzaniu przeciwciał przeciwko komórkom naczyń krwionośnych.

Skleroza objawy:

Symptomy charakterystyczne dla sklerozy to:

Zaburzenia pamięci (szczególnie jeśli chodzi o zdarzenia, które miały miejsce niedawno) , trudności ze skupieniem uwagi.

– Zaburzenia mowy (afazja).

– Problemy z koordynacją ruchową (apraksja).

– Zaburzenia emocjonalne ( początkowo drażliwość, szybkie wzruszanie się, w późniejszych etapach choroby objawy się nasilają ).

– Zmiany charakteru (egoizm, brak samokrytycyzmu).

– Zmniejszona aktywność fizyczna i wyraźny brak ochoty do jej podejmowania.

– Zaburzona mimika twarzy i gestykulacja.

– Stany pobudzenia szczególnie w nocy, kiedy pacjent budzi się i nie wie gdzie jest.

– Połowiczne niedowłady, objawy podobne parkinsonizmu, ogólne uczucie sztywności, które pojawiają się w miarę rozwoju choroby.

Skleroza – zapobieganie:

Skleroza to choroba, której całkowicie wyleczyć nie można. Można łagodzić objawy i próbować przedłużyć stan aktywności pacjenta. Warto zatem starać się zapobiegać temu schorzeniu poprzez następujące działania:

– Stosowanie odpowiedniej zdrowej diety, która nie jest bogata w tłuszcze zwierzęce.

– Spożywanie dużej ilości owoców oraz warzyw zawierające witaminę C oraz inne minerały.

– Ćwiczenie aktywności intelektualnej (czytanie książek, gry pamięciowe, które zmuszają mózg do wysiłku i zapamiętywania faktów).

– Aktywność społeczną (spotkania z ludźmi, udział w życiu społecznym ponieważ jak się okazuje osoby zamknięte w sobie częściej chorują na sklerozę),

Aktywność fizyczną (dzięki niej poprawia się krążenie i hamuje odkładanie cholesterolu).

Rady dla opiekuna:

Jeśli zauważymy, że osoba podopieczna ma kłopot z pamięcią, nie należy tego traktować jako normalnego stanu, lecz poszukać przyczyn. Jest to niezwykle ważne również dlatego, że niektóre z nich (depresja, anemia , niedoczynność tarczycy )można całkowicie usunąć, inne (nadciśnienie, cukrzyca, głuchota ) znacząco zmniejszyć. Tylko na niektóre( jak zmiany naczyniowe czy choroba Alzhaimera ) mamy niewielki lub żaden wpływ. Sprawdźmy czy starszy człowiek nie przyjmuje stale preparatów nasennych i uspokajających, innych niż ziołowe. Pewne leki, stosowane systematycznie przez kilka lat w coraz większych ilościach, mogą przyczyniać sie do kłopotów z pamięcią.

Przydatne linki:

www.cywilizacyjne.objawy.net/Ojbawy+sklerozy
https://portal.abczdrowie.pl

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń