Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Biegunka

Biegunka to zaburzenie trawienia, którego głównym objawem są częste wypróżnienia, zmieniona konsystencja kału, upłynnienie go i zwiększenie jego ilości. Biegunka może być spowodowana przez infekcje, różne stany chorobowe układu trawiennego, czynniki emocjonalne, psychiczne i neurowegetatywne wzmagające perystaltykę jelit, przewlekłe stany zapalne jelit.

Biegunka może mieć różne przyczyny, a od tego co ją wywołało zależy sposób leczenia. Biegunką określa się oddawanie płynnego, półpłynnego lub papkowatego (nieuformowanego) stolca częściej niż 3 razy na dobę. Ale również jeden luźny stolec zawierający krew, śluz lub ropę uznaje się za biegunkę. Biegunce zwykle towarzyszy kurczowy ból brzucha, osłabienie, nudności i wymioty, czasem może wystąpić gorączka i odwodnienie. Biegunkę trwającą do 10 dni określa się jako ostrą, a gdy utrzymuje się dłużej – przewlekłą.

Przyczyny biegunki są niezwykle różnorodne, dlatego należy zawsze zwracać uwagę, w jakim momencie pojawiła się ta dolegliwość i jakie objawy jej towarzyszą.

PRZYCZYNAMI WYSTĘPOWANIA BIEGUNKI MOGĄ BYĆ:

– infekcje wirusowe (w tym zakażenie rotawirusami, czyli tzw. grypa żołądkowa),
– infekcje bakteryjne (Salmonella, Escherichia Coli),
– zatrucie endotoksynami bakteryjnymi (Staphylococcus),
– zatrucie substancjami chemicznymi (lekami, grzybami, rtęcią),
– zespół jelita drażliwego,
– stres,
alergia,
– wahania hormonalne,
– zapalenie trzustki,
– zapalenie jelit,
– choroba Leśniowskiego-Crohna.

Biegunka wywołana przez bakterie-CO ROBIĆ ?

Przy niewielkim nasileniu biegunki trzeba dbać o właściwe nawodnienie organizmu. Można przyjmować leki łagodzące objawy zatrucia, np. leki rozkurczowe. Przy poważnym zakażeniu Salmonellą wykonuje się posiew kału, a następnie podaje się antybiotyk oraz preparaty (doustnie lub dożylnie) wyrównujące poziom utraconych płynów i elektrolitów. Środki zapierające hamują perystaltykę jelit, a więc także biegunkę, jednak opóźniają wydalanie zarazków z organizmu. Węgiel leczniczy wychwytuje z przewodu pokarmowego wszystkie toksyny, substancje gnilne, co łagodzi dolegliwości.

Silne emocje i stres mogą wywołać biegunkę-CO ROBIĆ ?

Biegunki spowodowane silnymi emocjami najczęściej nękają osoby o wrażliwym systemie nerwowym.

Jeśli podopieczny jest nerwusem, który przed każdą ważną decyzją ma problemy z przewodem pokarmowym, na kilka dni przed takim ważnym wydarzeniem zacznij przyjmować ziołowe tabletki uspokajające.

Nadwrażliwość jelit prowadzi do biegunki-CO ROBIĆ ?
U niektórych osób może wystąpić biegunka jako reakcja delikatnych, ale zdrowych jelit na zbyt zimne lub zbyt gorące potrawy i napoje. Ten rodzaj biegunki ogranicza się zwykle do jednego wodnistego wypróżnienia, w 1–2 godziny od posiłku. Nie pojawiają się bóle brzucha ani nudności.

Trzeba unikać jedzenia, które ma zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę.

Alergia pokarmowa wywołuje biegunki -CO ROBIĆ ?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na produkty spożywcze lub środki dodawane do żywności, np. zapachy do ciast. Oprócz zaburzeń żołądkowo-jelitowych (biegunki lub zaparcia) pojawiają się też objawy ze strony innych narządów, np. wysypka na skórze, problemy z oddychaniem albo wodnisty katar. Może również wystąpić niedokrwistość lub istotny niedobór wagi.

W takich przypadkach jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza – przeprowadzi odpowiednie testy i zaleci właściwe leczenie. Dla własnej korzyści i ograniczenia dolegliwości warto drogą eliminacji rozpoznać produkty, które uczulają.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – CO ROBIĆ ?
Stan zapalny dotyczy najczęściej końcowego odcinka jelita grubego. Pierwszym objawem jest biegunka z domieszką śluzu i krwi w kale. Pojawiać się mogą kurczowe bóle brzucha i uczucie parcia na stolec spowodowane zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego, a ponadto wysoka gorączka i przyśpieszona akcja serca.

W takich przypadkachbez zwłoki należy iść do lekarza i rozpocząć terapię. Choroba jest zaliczana do autoimmunologicznych, nie można jej wyleczyć. Celem terapii jest opanowanie stanu zapalnego, uzupełnienie niedoborów pokarmowych, złagodzenie objawów. Stosuje się też leczenie podtrzymujące, które polega na zapobieganiu nawrotom choroby, aby zminimalizować ryzyko raka jelita grubego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna: biegunki po jedzeniu – CO ROBIĆ ?
Zaczyna się od bólów brzucha, zwłaszcza po jedzeniu, którym często towarzyszą biegunki i brak łaknienia. Czasem pojawia się gorączka oraz krwiste stolce. Chorzy zaczynają tracić na wadze, dzieci przestają rosnąć. Z czasem może dochodzić do powikłań w postaci ropni, owrzodzeń i przetok oraz wtórnego zakażenia ściany jelita. Są też przypadki, gdy pierwszym objawem jest niedokrwistość, a nawet zgięciowy przykurcz w prawym stawie biodrowym.

W takich przypadkach trzeba jak najszybciej iść do lekarza, aby ten po przeprowadzeniu badań mógł postawić właściwą diagnozę. Czas jest ważny, bo często choroba przebiega bez charakterystycznych objawów.

Biegunka w wyniku nadczynności tarczycy – CO ROBIĆ ?

Może się objawiać biegunką, co jest związane z bardzo szybką przemianą materii. Luźne wypróżnienia mogą się zdarzać nawet kilka razy dziennie. Oprócz tego występuje szybki spadek masy ciała, nadwrażliwość na ciepło, nadmierna potliwość, nerwowość, duszności, kołatanie serca oraz drżenie rąk.

Podopieczny powinien udać się do endokrynologa i rozpocząć systematyczne leczenie.

Biegunka jako reakcja na leki – CO ROBIĆ ?

Biegunka najczęściej występuje po dłuższej kuracji antybiotykami.

Aby odbudować florę bakteryjną w jelitach, należy podawać podopiecznemu probiotyki, czyli preparaty zawierające przyjazne bakterie. Na przewód pokarmowy dobrze wpływają bakterie należące do rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus. Stymulują układ odpornościowy, usprawniają perystaltykę jelit, a przylegając do ścian jelita, uniemożliwiają kolonizację tego obszaru przez bakterie chorobotwórcze i hamują wydzielanie toksyn przez te bakterie. Odbywa się to poprzez zakwaszenie wnętrza jelit.

Biegunka wywołana przez zespół jelita drażliwego – CO ROBIĆ ?

Charakterystyczny jest ból brzucha oraz zmiany w częstości oddawania i konsystencji stolca. U niektórych osób występują biegunki, u innych zaparcia lub naprzemiennie pojawiają się biegunki i zaparcia. Stolec może zawierać śluz.

Konieczna jest wizyta podopiecznego u gastroenterologa, który po przeprowadzeniu badań postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Cierpiący na drażliwość jelita powinni żyć spokojnie, ponieważ stres nasila dolegliwości. Jeśli choroba objawia się biegunkami, należy wprowadzić pewne ograniczenia dietetyczne. Trzeba unikać m.in. mleka, tłustych serów i mięs, podrobów, warzyw z dużą ilością błonnika.

Przydatne linki:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka
http://gastrologia.mp.pl/objawy/50644,biegunka

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń