Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Astma – dychawica sercowa

Astma sercowa, inaczej dychawica sercowa, to określenie napadowej duszności spowodowanej niewydolnością lewej komory serca, przy prawidłowej lub niekiedy wzmożonej czynności prawej komory. W wyniku niewydolności dochodzi do zastoju krwi w krążeniu małym (płucnym). Konsekwencją jest przekrwienie płuc, ponieważ niewydolna lewa komora nie jest w stanie „przepompować” całej krwi napływającej do niej z krążenia płucnego.

OBJAWY:

Inne określenie astmy sercowej to napadowa duszność nocna, ponieważ w przebiegu choroby ataki duszności w nocy, po dłuższym czasie od położenia się spać, powodując wybudzenia. Duszności ustępują po upływie co najmniej pół godziny od zmiany pozycji leżącej na siedzącą lub stojącą (chory siada, ale nie chodzi, unika wysiłku). Napady duszności pojawiają się także w wyniku wysiłku lub sytuacji stresowej ewentualnie po posiłku.

Poza dusznościami pojawiają się objawy, takie jak:

– kaszel (zwykle suchy)

– odkrztuszanie plwociny o różowawym kolorze (wskazuje na obrzęk płuc, stan zagrażający życiu)

– spadek wydolności wysiłkowej

– chłodna i blada skóra kończyn

– nadmierne pocenie się

– splątanie (nieprawidłowy mózgowy przepływ krwi).

LECZENIE:

Leczenie astmy sercowej polega na leczeniu choroby, która doprowadziła do niewydolności lewej komory serca. Ataki tego typu duszności zwykle pojawiają się u osób cierpiących na różnego rodzaju choroby serca (np. zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność wieńcową, wady serca). Poza tym konieczna jest zmiana stylu życia, tzn. stosowanie prawidłowej diety (ograniczenie spożycia sodu), kontrola masy ciała, rezygnacja z palenia tytoniu i spożywanie alkoholu w ograniczonych ilościach, zwiększenie aktywności fizycznej.
Lekarz może zdecydować o zastosowaniu leków (m.in. leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, β-blokery, leki moczopędne). Czasem konieczne może okazać się także leczenie inwazyjne.

Pomocne linki:

https://portal.abczdrowie.pl/astma-oskrzelowa
www.poradnikzdrowie.pl
www.odetchnijspokojnie.pl

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń