Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Demencja, Otępienie (łac. Dementia)

Otępienie zwane popularnie Demencją spowodowane jest uszkodzeniem mózgu, skutkującym znacznym obniżeniem sprawności umysłowej człowieka.
Schorzenie to jest charakterystyczne dla wieku starczego, a przy tym jest wypadkową wielu innych chorób.

Najczęstsze objawy Demencji to: zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z innymi.

Jej najczęstszą przyczyną jest choroba Alzheimera, jednak zaburzenia mogą być spowodowane również udarem mózgu, chorobą Parkinsona, urazem głowy i innymi przypadłościami. Zanim pojawią się oczywiste symptomy, pewne niepokojące zmiany w zachowaniu można zaobserwować już wcześniej.

Pierwsze objawy demencji to apatia, osłabienie organizmu, brak zapału do pracy, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności i złe samopoczucie. Im wcześniej uda się je zauważyć, tym łatwiej będzie zatrzymać rozwój choroby. Chory ze szczegółami pamięta, co wydarzyło się kilkanaście lat temu, ale nie wie, co działo się poprzedniego dnia. W podobny sposób może się zaczynać choroba Alzheimera. Granica między tymi schorzeniami jest niezwykle delikatna, chociaż w chorobie Alzheimera występują dodatkowo trudności z wymową słów.

Jak zapobiegać rozwojowi demencji?

Zaawansowanych zmian w strukturze mózgu nie da się odwrócić, można skutecznie zapobiegać ich postępowaniu. W walce z demencją ogromną rolę odgrywa aktywność intelektualna (np. rozwiązywanie krzyżówek, gra w warcaby lub scrabble, czytanie gazet, książek), aktywność fizyczna, jak również dieta bogata w składniki mające korzystny wpływ na kondycję mózgu.

Dzisiaj na temat demencji, w Niemczech, wiele się dyskutuje. Długość życia stale wzrasta – ta tendencja jest wyraźnie zauważalna. W wielu krajach zachodnich mówi się nawet o zbliżającym się „ tsunami demencji ”.
W trakcie opieki nad osoba cierpiącą na demencję musimy uzbroić się w cierpliwość i spokój. Niekiedy proste przyjazne gesty więcej wzbudzą w niej radości życia niż cała masa wyuczonych ćwiczeń.

spędzajmy czas z podopiecznym ile tylko możemy
– okazujmy mu dużo wsparcia, życzliwości, poczucia bezpieczeństwa
– nie okazujmy mu naszego zdenerwowania, zirytowania, nie krzyczmy i nie gestykulujmy nerwowo
– starajmy się wolno tłumaczyć czego nie powinien robić i omawiać co zrobił źle
– pamiętajmy o miłych gestach, słowach, koleżeńskich zachowaniach jak: poklepanie po ramieniu, częsta pochwała słowna lub pochwała gestem
– opisujmy mu wszystko dokładnie i wolno: jaka pogoda, co je na obiad, co u rodziny tak aby dawał radę sensownie zrozumieć nasze słowa
– wysłuchajmy tego co chce nam powiedzieć, nie irytujmy się jak mu nie wychodzi lub jeżeli słyszeliśmy to setki razy
– jeżeli jest agresywny to zmieńmy temat, ustąpmy mu, wywołajmy
pozytywne skojarzenia
– rozwijajmy zainteresowania i pasje podopiecznego, grajmy z nim w karty, warcaby, rozwiązujmy krzyżówki aby wzbudzić jego zainteresowanie, uruchomić jego mózg do myślenia

Ważne jest aby dostosować mieszkanie do potrzeb osoby podopiecznej. Jeżeli nie dołożyła do tego starań rodzina, musi zająć się tym opiekun. Jednym ze sposobów jest naklejanie kolorowych karteczek z opisami na wszystkim co podopieczny używa na co dzień, gdzie zagląda, co wyciąga. Można zamontować specjalną tablicę informacyjną na której będziemy zapisywali rozkład dnia, ważne informacje, numery do rodziny, lekarza, itp… Należy przemeblować mieszkanie aby zminimalizować podopiecznemu możliwość upadku, potknięcia się , skaleczenia. Zabezpieczyć lekarstwa aby nie przyjmował leków poza kontrolą.

Osobną kwestią jest żywienie podopiecznego. Powinien jeść dużo warzyw , owoców, potraw chudych z małym dodatkiem tłuszczy zwierzęcych. Dostosujmy żywienie do jego możliwości i upodobań, asystujmy podczas posiłków, umilajmy rozmową, pomagajmy.

Przydatne linki:
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/pierwsze-objawy-demencji-starczej_42160.html
https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-5-zaskakujacych-oznak-demencji
http://mamzdrowie.pl/demencja-starcza-objawy/
http://choroby-zdrowie.pl/uklad-nerwowy/demencja-starcza-otepienie-starcze.html

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń