Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób na świecie. Według Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. aż 31,5% dorosłych Polaków zmagało się z tą przypadłością. Badania LIPIDOGRAM wskazują zaś, że może to być aż 42% populacji naszego kraju.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
O nadciśnieniu mówi się, że bywa bardzo podstępne. Długo może nie dawać wyraźniejszych objawów, żeby później poważnie zaatakować. Aby więc móc stwierdzić nadciśnienie u siebie lub innej osoby, należy w prawidłowy sposób zmierzyć ciśnienie. Może wydawać się to łatwe, jednak koniecznie trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- w przypadku aparatów automatycznych mankiet zakładamy na lekko zgięte ramię, na wysokości serca,
- 30 minut przed pomiarem nie można pić kawy, palić papierosów, pić alkoholu lub spożywać obfitych posiłków,
- 5 minut przed pomiarem konieczny jest odpoczynek w pozycji siedzącej,
- w czasie pomiaru nie wolno się poruszać ani rozmawiać,
- najlepiej jest wykonać 2 lub 3 pomiary w odstępie kilku minut, w celu uzyskania wiarygodnego wyniku
Jaki wynik powinien nas zaniepokoić?
Jeśli po wykonaniu prawidłowego pomiaru aparat wskazuje ciśnienie wyższe niż 140mHg/90mmHg możemy mówić już o zbyt wysokim ciśnieniu. Warto jednak do takiego wyniku podejść na chłodno i mierzyć ciśnienie dwa lub nawet trzy razy dziennie przez tydzień, a rezultaty pomiaru zapisywać w specjalnym dzienniczku lub na zwykłej kartce. Dopiero takie działanie da wiarygodny obraz sytuacji. Jeśli wysokie wyniki często się powtarzają należy skontaktować się z lekarzem.
Objawy towarzyszące nadciśnieniu tętniczemu
Oprócz podwyższonego ciśnienia krwi opisywanej tutaj chorobie towarzyszą też inne objawy:
- pulsujący ból głowy
- szumy w uszach
- problemy z widzeniem
- ból w klatce piersiowej
- nudności, a nawet wymioty
- zaburzenia snu
- potliwość
- zawroty głowy
Co oznacza nadciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze dzieli się na 2 rodzaje: pierwotne, czyli samoistne (tu wpływ mają czynniki dziedziczne i genetyczne, otyłość oraz zaburzenia nerwicowe) oraz wtórne, czyli objaw innych chorób. Jakich? M.in. chorób nerek, tętnic, tarczycy, układu nerwowego czy zwężenia aorty.
Jak ustrzec się nadciśnienia?
Podobnie jak w przypadku większości chorób cywilizacyjnych pomóc może zmiana trybu życia. Przede wszystkim – zdrowe odżywianie. Należy unikać diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i nadmierną ilość sodu. Do planu dnia wprowadzić trzeba aktywność fizyczną. Spacery w parku, bieganie czy ćwiczenia na siłowni – wszystko co sprawi nawet lekki wysiłek organizmowi będzie dobre dla naszego serca i naczyń krwionośnych. Najważniejsze jednak to porzucenie nałogów. Nie tylko papierosów i alkoholu, ale też napojów energetycznych czy nadmiernego picia kawy. W zmianie stylu życia pomaga też ograniczenie stresu, który bardzo źle wpływa na układ krążenia. Naucz się więc sobie z nim radzić lub postaraj się zmniejszyć go do minimum.