Opiekunka osób starszych to bardzo odpowiedzialny zawód, który wymaga dużej skrupulatności, świetnej organizacji oraz silnej psychiki. Daje przy tym mnóstwo satysfakcji – to jedna z tych profesji, którą śmiało można zaliczyć do grona zawodów z misją. Dla osób decydujących się na zostanie opiekunami lub opiekunkami nie bez znaczenia jest również kwestia bardzo atrakcyjnych zarobków oraz warunków zatrudnienia. Rozważasz spróbowanie swoich sił w zawodzie opiekunki do osoby starszej w Niemczech? Najpierw dowiedz się, jakie będą Twoje podstawowe obowiązki. W naszym poradniku podpowiadamy również, czego opiekunce wykonywać nie wolno.
Na czym właściwie polega opieka nad osobą starszą?
Teoretycznie wydaje się to być bardzo proste pytanie, ale – jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach. Osoby, które zamierzają wyjechać do pracy w Niemczech w charakterze opiekunki po raz pierwszy, powinny dokładnie zapoznać się z wymaganiami, jakie są stawiane zarówno przez samych podopiecznych, jak i ich rodziny – to one z reguły zatrudniają opiekunki przez agencje, takie jak Ambercare24.
W dużym uproszczeniu można napisać, że rolą opiekunki do osoby starszej w Niemczech jest codzienne towarzyszenie podopiecznemu i ułatwianie mu życia na tym zupełnie podstawowym poziomie. Z pomocy opiekunek w większości korzystają osoby niesamodzielne czy po prostu schorowane, przez co nie radzą sobie z wykonywaniem nawet tych prozaicznych czynności.
Czym na co dzień zajmuje się opiekunka?
W podstawowym zakresie obowiązków opiekunki do osoby starszej w Niemczech leży przede wszystkim pielęgnacja podopiecznego. Chodzi między innymi o pomaganie w czynnościach higienicznych lub wyręczanie w nich seniora, jeśli z powodu choroby czy ograniczonej mobilności nie może tego zrobić samodzielnie.
Opiekunka jest zobligowana chociażby do regularnego zmieniania podopiecznemu wkładek higienicznych czy pieluchomajtek. Pomaga mu wziąć kąpiel lub podmywa go w łóżku. Bardzo istotnym obowiązkiem jest przygotowywanie posiłków – opiekunka z reguły sama robi zakupy spożywcze (na co dostaje osobne pieniądze od rodziny podopiecznego lub jego samego), a następnie robi śniadanie, gotuje obiad i kolację, szykuje podwieczorek, przekąski etc.
Do obowiązków opiekunki osób starszych należy także dbanie o dom lub mieszkanie podopiecznego. Pisząc prościej: opiekunka musi utrzymywać czystość wokół siebie, czyli odkurzać, zmywać naczynia, czyścić łazienkę i armaturę, ścierać kurze. Zupełnie tak, jakby mieszkała u siebie.
Kwestia sprzątania budzi zawsze sporo kontrowersji i jest przedmiotem różnych niedomówień, dlatego podkreślamy: opiekunka nie ma obowiązku dbania o porządek w tych pomieszczeniach, z których sama nie korzysta, czyli na przykład w piwnicy czy w garażu. Nie musi również myć okien, chyba że zostanie o to poproszona i umówi się z podopiecznym lub jego rodziną na dodatkową zapłatę.
Rada
Zakres obowiązków porządkowych zawsze jest uregulowany w umowie, jaką opiekunka zawiera z naszą agencją, a my z klientem. W sprawach spornych zawsze należy skontaktować się z naszym koordynatorem, który wyjaśni to w imieniu opiekunki.
Ponadto opiekunka wspiera lub wyręcza swojego podopiecznego w takich czynnościach, jak odbieranie korespondencji, wykupywanie leków w aptece, opłacanie rachunków itp. Bardzo ważne jest również utrzymywanie stałego kontaktu z rodziną seniora, relacjonowanie jego samopoczucia, stanu zdrowia, ewentualnych postępów w rehabilitacji etc.
Czego opiekunka nie może robić?
Bez względu na to, jak duże doświadczenie w opiece nad seniorami ma opiekunka, nie wolno jej wykonywać różnego rodzaju czynności medycznych. Niemieckie prawo bardzo dokładnie reguluje tę kwestię. Rodzina seniora nie może więc wymuszać na opiekunce, aby ta brała na siebie obowiązki, które są zarezerwowane na przykład dla pielęgniarki, a tym bardziej dla lekarza.
Opiekunce do osoby starszej nie wolno zatem robić zastrzyków, podawać insuliny, wykonywać pomiaru poziomu cukru we krwi, wydzielać leków, a nawet opatrywać otwartych ran. Jeśli więc senior nabawi się odleżyn, to zmiana opatrunków jest po stronie pielęgniarki, a nie opiekunki. Warto o tym pamiętać, aby z jednej strony nie narażać się na konsekwencje prawne, a z drugiej nie brać sobie na głowę dodatkowych obowiązków, które nie leżą w gestii opiekunki.
Jak widać obowiązki opiekunki do osób starszych w Niemczech nie są przesadnie wygórowane. Mimo to praca w charakterze opiekunki jest wyczerpująca fizycznie i psychicznie, zwłaszcza w sytuacji, gdy podopieczny nie jest mobilny, wymaga podnoszenia, karmienia, regularnego zmieniania akcesoriów higienicznych. Można się jednak do tego szybko przyzwyczaić. Łatwiej będzie osobom, które są z natury empatyczne, sumienne, doskonale zorganizowane i nie boją się ciężkiej pracy. Nagrodę stanowi atrakcyjne wynagrodzenie, bardzo niskie lub wręcz zerowe koszty utrzymania oraz wdzięczność podopiecznego.