Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opiekunka z zamieszkaniem: na czym to właściwie polega?

Osoby zdecydowane na podjęcie pracy opiekunki do osób starszych w Niemczech czy w innych krajach Europy Zachodniej, najczęściej motywują to dobrymi zarobkami oraz możliwością realizowania potrzeby niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Najważniejsze są jednak czynniki ekonomiczne. Pracując w tym zawodzie można liczyć na bardzo atrakcyjną pensję, która – o czym nie wszyscy wiedzą – praktycznie w całości pozostaje do dyspozycji opiekunki. Chodzi tutaj o to, że w zdecydowanej większości przypadków nie trzeba już ponosić ani kosztów noclegu, ani jedzenia (o ile rodzina seniora zgadza się, by opiekunka spożywała te same posiłki, które przygotowuje dla podopiecznego). Szczególnie interesująca jest natomiast kwestia zakwaterowania. W naszym poradniku wyjaśniamy, co kryje się pod hasłem „opiekunka z zamieszkaniem” i jak należy je rozumieć.

Bardzo opłacalne rozwiązanie dla opiekunki

Widząc ogłoszenie, w którego treści pojawia się „opiekunka z zamieszkaniem”, na pewno warto się nim mocniej zainteresować. Oznacza to, że agencja pośrednicząca w zatrudnianiu opiekunów do osób starszych deklaruje, iż elementem pozapłacowym wynagrodzenia jest właśnie lokum. Ta kwestia jest zawsze indywidualnie negocjowana z rodziną lub samym seniorem, dlatego opiekunka nie musi się tutaj już niczym więcej martwić. Kwestia tego, gdzie będzie spać, zostanie z nią omówiona jeszcze przed zawarciem umowy, co daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

Z pewnością podjęcie pracy opiekunki z zamieszkaniem jest bardzo opłacalne. Najlepiej będzie to pokazać na przykładzie Niemiec, bo to w tym kraju polskie opiekunki najczęściej podejmują zatrudnienie. Za naszą zachodnią granicą koszt wynajęcia kawalerki, nawet w małej miejscowości, to co najmniej 350-400 euro miesięcznie. Dla porównania: opiekunka podejmująca pracę za pośrednictwem Ambercare24.pl może liczyć na miesięczne wynagrodzenie na poziomie około 1500 euro. Nietrudno więc policzyć, że decydując się na pracę opiekunki z zamieszkaniem można zaoszczędzić ¼ pensji. To mnóstwo pieniędzy.

Gdy dodamy do tego wspomnianą już opcję żywienia się tym, co opiekunka przygotowuje dla swojego podopiecznego (jest to często praktykowane, rodziny rzadko sobie tego nie życzą), to odchodzą nam naprawdę niebagatelne koszty utrzymania się na miejscu. W praktyce więc opiekunka jest w stanie bez wielkich wyrzeczeń odłożyć niemal całą pensję i dzięki temu przywieźć do Polski znacznie więcej pieniędzy.

Czy opiekunka do osoby starszej zawsze mieszka ze swoim podopiecznym?

Jest to najczęstsze, ale wcale nie jedyne rozwiązanie. Dla porządku wyjaśnijmy, że w sytuacji, gdy oferowana jest praca opiekunki z zamieszkaniem, w grę mogą wchodzić dwie opcje:

  1. Opiekunka mieszka ze swoim podopiecznym w jednym mieszkaniu lub domu.
  2. Opiekunce jest udostępniane osobne mieszkanie w tej samej kamienicy/bloku lub osobny lokal mieszkalny w domu jednorodzinnym, ewentualnie domek dla gości.

Pierwsze rozwiązanie jest standardem, preferowanym również przez rodziny oraz samych seniorów. Powód jest prosty: niższe koszty po stronie klienta, ale również pewność, że opiekunka jest zawsze do dyspozycji swojego podopiecznego. W dodatku seniorzy często mają poważne problemy zdrowotne, wymagają pomocy w nocnym skorzystaniu z toalety, miewają problemy z zasypianiem – wówczas lepiej jest, gdy opiekunka zajmuje to samo mieszkanie.

Druga opcja bez wątpienia jest bardziej komfortowa dla opiekunki, która zyskuje więcej intymności i swobody. Z drugiej jednak strony konieczność regularnego przemieszczania się z jednego mieszkania do drugiego np. w środku nocy może być na dłuższą metę uciążliwa.

Rada

Jeśli propozycja pracy dla opiekunki z zamieszkaniem obejmuje zajęcie osobnego lokalu, zawsze należy się upewnić, że zostanie on udostępniony opiekunce bez żadnych dodatkowych opłat.

Jakie obowiązki spoczywają na opiekunce w związku z udostępnieniem jej mieszkania/pokoju?

Są to standardowe obowiązki polegające tylko i wyłącznie na utrzymaniu udostępnionej przestrzeni w czystości i dobrym stanie technicznym. W tym miejscu musimy koniecznie podkreślić, że umowa gwarantuje opiekunce zachowanie prywatności. Oznacza to, że nikt – ani podopieczny, ani członkowie jego rodziny – nie mogą naruszać miru domowego opiekunki, czyli np. wtargnąć do jej pokoju/mieszkania pod jej nieobecność. Gdyby doszło do takiej sytuacji, to zawsze zalecamy natychmiastowy kontakt z konsultantem Ambercare24.pl, który wyjaśni tę sprawę z klientem.

Podsumowując: oferta pracy dla opiekunki z zamieszkaniem bez wątpienia jest bardzo atrakcyjna pod względem zarówno finansów, jak i komfortu. Decydując się na takie rozwiązanie opiekunka nie musi już ponosić wysokiego kosztu wynajęcia mieszkania/pokoju, ani kłopotać się z poszukiwaniem odpowiedniego lokum. Oczywiście takie kwestie, jak standard zakwaterowania oraz warunki korzystania z niego są precyzyjnie ustalane przed zawarciem umowy z Ambercare24.pl, co gwarantuje opiekunce pełne bezpieczeństwo.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń