Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opiekun osoby starszej: co należy do jego obowiązków?

Opiekun osób starszych to bardzo specyficzna profesja, której nie każdy chce się podjąć – głównie z uwagi na szeroki zakres obowiązków, duże obciążenie fizyczne oraz psychiczne. Z drugiej jednak strony Europa się starzeje, co skutkuje tym, że lawinowo rośnie zapotrzebowanie na profesjonalnych opiekunów. Popyt winduje oczywiście stawki, dlatego już dziś opiekunowie osób starszych, zwłaszcza za naszą zachodnią granicą, mogą liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Rozważasz podjęcie pracy w tym zawodzie, ale nie do końca wiesz, co właściwie trzeba robić będąc opiekunem osoby starszej? Przeczytaj nasz poradnik, w którym dokładnie wyjaśniamy tę kwestię.

Wiele zależy od potrzeb i stanu zdrowia podopiecznego

Zacznijmy może od obalenia dość często powielanego mitu. Opiekun osób starszych nie wyręcza pielęgniarki oraz innego personelu medycznego. Nie jest zatem tak, że aby podjąć pracę w tym zawodzie trzeba mieć wykształcenie kierunkowe. Opiekunem może zostać praktycznie każdy, kto tylko nadaje się do tej pracy pod względem psychofizycznym.

Zakres obowiązków opiekuna jest ściśle uzależniony od ustaleń albo z samym podopiecznym, albo z jego rodziną. Jest to dodatkowy powód, który przemawia za tym, by podjąć pracę w charakterze opiekuna za pośrednictwem renomowanej agencji. Dzięki temu wszystkie szczegóły są „dogadywane” przez pracowników agencji, a gdyby miało się okazać, że opiekun jest zmuszany do wykonywania obowiązków spoza uzgodnionego zakresu, zawsze może liczyć na interwencję swojego pracodawcy (bo de facto jest nim właśnie agencja).

Zupełnie inne obowiązki będą wchodzić w grę w sytuacji, gdy podopiecznym jest osoba niedołężna, mocno podupadła na zdrowiu i całkowicie niesamodzielna. Oczywiście za taką opiekę należy się wyższe wynagrodzenie, co także jest ustalane jeszcze przed podjęciem pracy w konkretnym domu. Zdarza się jednak, że rola opiekuna sprowadza się do wykonywania zupełnie podstawowych i niezbyt wymagających czynności, jak robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, towarzyszenie podopiecznemu podczas spacerów i wizyt u lekarza etc.

Pamiętaj

Główny zakres obowiązków opiekuna polega na stałej i kompleksowej opiece nad podopiecznym, jednak nigdy nie zaliczamy do tego czynności zarezerwowanych dla personelu medycznego – np. podawania zastrzyków czy zmieniania opatrunków.

Przykładowe obowiązki opiekuna osoby starszej

Praktycznie zawsze do obowiązków opiekuna należy dbanie o to, aby podopieczny miał zapewnioną odpowiednią, zbilansowaną i smaczną dietę. Dlatego opiekun robi zakupy spożywcze, z których następnie przygotowuje posiłki. Najczęściej jest tak, że rodzina podopiecznego lub on sam przekazuje opiekunowi określoną sumę pieniędzy na zakupy, z której trzeba się później rozliczyć. Dodatkowo wspomnijmy o tym, że w zdecydowanej większości przypadków opiekun może żywić się tymi samymi produktami, oszczędzając na zakupach dla siebie.

Bardzo istotną częścią pracy opiekuna jest pomaganie podopiecznemu w czynnościach higienicznych lub – jeśli stan osoby starszej jest ciężki – wykonywanie ich za niego. Tutaj istotna uwaga: rodzina podopiecznego jest zobowiązania nieodpłatnie udostępnić opiekunowi rękawiczki jednorazowe. W przypadku zniedołężniałych podopiecznych standardem jest, że od opiekuna oczekuje się zmieniania osobie starszej wkładek czy pieluchomajtek.

W sytuacji, gdy podopieczny ma poważne ograniczenia fizyczne, np. jeździ na wózku inwalidzkim, opiekun musi pomagać mu w podstawowych czynnościach, czyli wstawaniu z łóżka, kładzeniu się, korzystaniu z toalety, poruszaniu się po mieszkaniu etc.

Kolejnym standardowym obowiązkiem opiekuna osób starszych jest dbanie o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną podopiecznego. W tym celu należy wychodzić ze starszą osobą na spacery, dbając przy tym o to, aby się nie przeziębiła i nie przegapiła pory przyjmowania leków.

Opiekun towarzyszy również swojemu podopiecznemu podczas wizyt u lekarza, może kupować dla niego lekarstwa (wyłącznie na podstawie wystawionej recepty) czy spełniać różne zachcianki osoby starszej, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Wspomnijmy również o bardzo ważnym obowiązku opiekuna osoby starszej, jakim jest utrzymywanie stałego kontaktu z rodziną podopiecznego. Chodzi tutaj między innymi o zdawanie relacji z tego, jak seniorowi minął dzień, czy stan jego zdrowia się nie pogorszył, czy dobrze się odżywia, czy ma dobry humor itd. Taki kontakt można utrzymywać telefonicznie, mailowo lub osobiście, w zależności od tego, jakie są preferencje rodziny i jak często może ona odwiedzać seniora.

Co ze sprzątaniem?

Temat sprzątania i generalnie dbania o dom podopiecznego zawsze budzi kontrowersje wśród opiekunów osób starszych. Czas więc jasno napisać, że do obowiązków opiekuna należy wyłącznie utrzymywanie czystości w tych pomieszczeniach, z których sam korzysta, czy to prywatnie, czy towarzysząc seniorowi. Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia, by opiekun czy opiekunka sprzątali garaż, piwnicę, strych, odnawiali wnętrza czy wykonywali jakiekolwiek prace remontowe.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń