Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

„Poszukuję opiekunki do osoby starszej” – dlaczego trzeba ostrożnie podchodzić do takich ogłoszeń?

Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest rekordowo wysokie i wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja w najbliższych latach nie ulegnie zmianie. Co więcej: spodziewamy się stałego wzrostu zainteresowania profesjonalnymi usługami opiekuńczymi. Jest to oczywiście spowodowane zjawiskiem starzenia się europejskiego społeczeństwa. Zwłaszcza w takich krajach, jak Niemcy, Austria, Luksemburg czy Holandia masowo zaczyna brakować wykwalifikowanych opiekunów. Z tej szansy chętnie korzystają Polacy, którzy rozważają emigrację zarobkową na Zachód. Jednak trafiając w sieci na ogłoszenie o treści „Poszukuję opiekunki do osoby starszej” trzeba być bardzo ostrożnym. Dlaczego? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Gdzie można się natknąć na takie ogłoszenia?

Rodziny zdecydowanie najczęściej szukają opiekunów osób starszych dla swoich najbliższych w Internecie. Nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu sieć daje niemal nieograniczone możliwości w zakresie dotarcia do osób potencjalnie zainteresowanych podjęciem takiej pracy. Ogłoszenia pojawiają się zarówno na portalach zatrudnienia, jak i w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku.

Ogłoszeniodawcy z innych krajów coraz częściej publikują takie anonse na polskich portalach, ponieważ wiedzą, że nad Wisłą można dość łatwo i szybko znaleźć osoby gotowe do podjęcia zatrudnienia np. w Niemczech. Takie ogłoszenie wystarczy tylko przetłumaczyć, zaproponować stawkę (zwykle dużo niższą od tej, jaką trzeba byłoby zapłacić np. Niemcowi czy Holendrowi) i czekać na pierwsze oferty.

Co ciekawe ogłoszenia o treści „Poszukuję opiekunki do osoby starszej” regularnie pojawiają się też w bazach wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, zwłaszcza tych przy zachodniej granicy. Najczęściej jednak pochodzą one od niemieckich agencji pośredniczących w zatrudnianiu opiekunów.

Bezpośrednie podjęcie pracy w charakterze opiekunki osoby starszej: co może pójść nie tak?

Teoretycznie wydaje się, że układ, w którym opiekunka osoby starszej odpowiada na ogłoszenie pochodzące bezpośrednio od rodziny i zgadza się na zaproponowane warunki, jest idealny. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy formalnościami, można od razu przejść do negocjowania stawki i zakresu obowiązków, a następnie wystarczy już tylko się spakować i pojechać do domu podopiecznego. W praktyce jednak to nie wygląda aż tak różowo.

Podstawą jest oczywiście domaganie się zawarcia umowy na piśmie. Bardzo złym pomysłem jest natomiast podejmowanie pracy w charakterze opiekuna osób starszych „na czarno”. Nie dość, że emigrantka czy emigrant z Polski naraża się w ten sposób na poważne problemy administracyjne, to jeszcze ryzykuje, że w każdej chwili może zostać oszukana/oszukany.

Nietrudno sobie przecież wyobrazić sytuację, w której opiekunka osoby starszej, krótko po podjęciu zatrudnienia bez żadnej umowy, po prostu otrzymuje polecenie wyniesienia się z domu podopiecznego „bo tak”. Bez uzasadnienia, bez wyjaśnienia, co zrobiła źle, no i oczywiście – bez należnej, wypracowanej pensji. Takich historii jest mnóstwo, a osoby, które brały w nich udział, nie rozpowszechniają ich wyłącznie ze wstydu.

Rzecz jasna może się zdarzyć, że ktoś, kto opublikuje ogłoszenie „Poszukuję opiekunki do osoby starszej” ma uczciwe zamiary, zaoferuje normalną umowę i godne wynagrodzenie. Wciąż jednak jest to dość ryzykowne, a już zwłaszcza w przypadku chęci podjęcia pracy za granicą. Brak perfekcyjnej znajomości języka obcego zawsze będzie przeszkodą na drodze do precyzyjnego ustalenia zakresu obowiązków opiekunki, co z kolei grozi tym, że obie strony współpracy nie będą z niej do końca zadowolone.

Nie chcesz ryzykować? Skorzystaj z pośrednictwa agencji

Podjęcie pracy w charakterze opiekunki lub opiekuna do osoby starszej za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Nie warto przy tym wierzyć w opowieści, że rzekomo agencja pobiera lwią część wynagrodzenia opiekuna, przez co ten zarobi bardzo mało. To po prostu nieprawda. Pensja opiekuna jest ustalana na samym początku i jeśli ten ją akceptuje, to dokładnie takie wynagrodzenie otrzyma.

Można by wymienić wiele zalet podjęcia pracy opiekunki za pośrednictwem agencji, ale skupimy się na kilku najważniejszych:

Ponadto agencja gwarantuje bardzo dokładne dopasowanie miejsca zatrudnienia pod kątem możliwości, doświadczenia i umiejętności opiekuna – nie dochodzi więc do sytuacji, w której np. wątła kobieta ma się zająć otyłym, zniedołężniałym mężczyzną, co byłoby ponad jej siły.

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń