Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

Praca opiekunki w Niemczech: 5 ważnych kwestii na dobry początek

Osoby zainteresowane podjęciem pracy opiekunki osób starszych w Niemczech zawsze mają pewne obawy związane z wyjazdem nad Ren. Nawet, jeśli korzystają ze wsparcia profesjonalnej agencji, jak Ambercare24. Jest to zupełnie naturalne, zwłaszcza w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie pracowały za granicą, a już szczególnie w takim charakterze. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podjęciu pracy opiekunki w Niemczech, warto uzupełnić swoją wiedzę o podstawowe kwestie związane z obowiązkami i przywilejami opiekunki. Wybraliśmy 5 najważniejszych, które rzeczowo wyjaśniamy w naszym poradniku.

Gdzie mieszka opiekunka?

Ten temat budzi sporo wątpliwości wśród osób zastanawiających się nad podjęciem pracy opiekunki w Niemczech. Uspokajamy: decydując się na skorzystanie z pośrednictwa naszej agencji nie trzeba się martwić kwestią zakwaterowania. Opiekunka ma je zagwarantowane na mocy zawartej umowy. W większości przypadków osoba świadcząca tę pracę mieszka w domu swojego podopiecznego, mając do dyspozycji wydzielony, w pełni umeblowany pokój. Jest to więc bardzo komfortowe rozwiązanie, w dodatku znacząco ograniczające koszty utrzymania się na miejscu.

Warto wiedzieć

W niektórych przypadkach opiekunka otrzymuje klucze do osobnego mieszkania, ale znajdującego się w tym samym budynku, w którym mieszka podopieczny.

Wyżywienie

Praca opiekunki w Niemczech jest o tyle atrakcyjna, że faktycznie pozwala zaoszczędzić zdecydowaną większość zarobionych pieniędzy. Jest to możliwe również dzięki temu, że opiekunka nie martwi się o własne wyżywienie. Najczęściej przygotowuje posiłki dla podopiecznego oraz dla siebie, korzystając z dokładnie tych samych produktów, jakie znajdują się w lodówce czy w spiżarni.

W większości przypadków jest tak, że opiekunka otrzymuje od rodziny podopiecznego określoną sumę pieniędzy, za którą kupuje potrzebne produkty spożywcze w pobliskim sklepie lub zamawia je online (rzadziej opiekunkę wyręczają w tym bliscy starszej osoby). Ważne jest przy tym, aby skrupulatnie zarządzać takim budżetem i spisywać wszystkie wydatki na wypadek, gdyby rodzina podopiecznego chciała je skontrolować.

W jakiej formie wypłacane jest wynagrodzenie?

Zarobione pieniądze opiekunka otrzymuje przelewem na wskazane konto bankowe – terminy wypłaty wynagrodzenia są ustalane wcześniej i wpisane do umowy, aby zapobiec wszelkim nieporozumieniom. Ważne jest przy tym, aby pamiętać, że opiekunka otrzymuje pensję w walucie euro, stąd warto wcześniej założyć sobie konto bankowe prowadzone właśnie w unijnej walucie.

Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, wynagrodzenie może zostać wypłacone na konto złotówkowe, ale po przewalutowaniu z euro, co zawsze ma wpływ na ostateczną wysokość pensji (delikatnie ją obniża z uwagi na bankowe koszty przewalutowania).

Jakie czynności wchodzą w skład obowiązków opiekunki osób starszych?

Od razu wyjaśnijmy, że wbrew krążącym mitom praca opiekunki w Niemczech nie polega na wykonywaniu czynności medycznych zarezerwowanych dla wykwalifikowanego personelu. Nie trzeba więc mieć wykształcenia kierunkowego. Rolą opiekunki jest natomiast stałe asystowanie podopiecznemu w codziennych czynnościach. Zakres obowiązków zależy oczywiście od tego, w jakiej formie znajduje się osoba starsza. Jeśli jest bardzo schorowana, to opiekunka może być zobligowana na przykład do wykonywania różnego rodzaju czynności higienicznych, jak zmiana wkładek czy pieluchomajtek.

Ponadto opiekunka musi dbać o to, aby podopieczny miał regularnie serwowane pełnowartościowe posiłki, robić zakupy, wychodzić ze starszą osobą na spacery, pomagać jej w podstawowych czynnościach, jak wzięcie kąpieli czy skorzystanie z toalety. Opiekunka kupuje przepisane przez lekarza leki, chodzi z podopiecznym do przychodni, a także dba o porządek w mieszkaniu lub w domu i utrzymuje stały kontakt z rodziną podopiecznego.

Opiekunka ma obowiązki, ale też prawa

Nie jest tak, że zostając opiekunką osób starszych w Niemczech trzeba się godzić na wszystkie oczekiwania rodziny podopiecznego. Zakres obowiązków opiekunki reguluje jej umowa. Jeśli więc rodzina próbuje wymuszać na opiekunce dodatkowe czynności, jak na przykład mycie okien czy strzyżenie trawnika, to takie sytuacje należy od razu zgłosić pracownikom Ambercare24.

Jest to dodatkowy argument przemawiający za tym, aby podjąć pracę opiekunki w Niemczech za pośrednictwem naszej agencji – zapewniamy pełne wsparcie w każdej sytuacji, pomagamy wyjaśnić nieporozumienia, stajemy murem za opiekunką, gdy racja jest po jej stronie. Na szczęście sytuacje, w których rodzina podopiecznego próbuje narzucać opiekunce jakieś nieuzgodnione wcześniej czynności, zdarzają się stosunkowo rzadko i raczej nigdy nie wynikają ze złej woli. Raczej jest to po prostu efekt niewiedzy, nieprzeczytania umowy, braku doświadczenia w korzystaniu z pomocy opiekunki. Nie trzeba się więc od razu denerwować – wyjaśnieniem takich spraw zajmują się nasi koordynatorzy i warto na nich polegać.

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii!

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń