Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Praca z językiem niemieckim: czy opiekun osób starszych musi mówić w języku Goethego?

Przeglądając oferty zatrudnienia nad Renem, z reguły można się natknąć na ogłoszenia, w których wyraźnie został podkreślony warunek konieczny – znajomość języka niemieckiego. U naszych zachodnich sąsiadów jest to norma, ponieważ – wbrew obiegowej opinii – Niemcy wcale nie są narodem powszechnie komunikującym się po angielsku, nie wspominając już o innych językach. Szczególnie dotyczy to osób starszych. Stąd też sformułowanie „praca z językiem niemieckim” standardowo pojawia się w ogłoszeniach dotyczących zatrudnienia w charakterze opiekuna seniora. Czy to oznacza, że osoby nieznające choćby podstaw mowy naszych zachodnich sąsiadów nie mają żadnych szans, aby znaleźć pracę w tym zawodzie? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Opiekun osób starszych: typowa praca z językiem niemieckim

Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość ofert pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech jest opatrzona dopiskiem: „obowiązkowa znajomość języka niemieckiego”. To nie może dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę specyfikę tego zajęcia. Opiekun musi mieć stały kontakt zarówno ze swoim podopiecznym, jak również jego rodziną, która oczekuje, że będzie na bieżąco informowana chociażby o stanie zdrowia bliskiej osoby czy postępach w rehabilitacji.

Wymaganie od opiekuna znajomości języka niemieckiego jest całkowicie naturalne i zrozumiałe. Zwłaszcza, gdy mówimy tutaj o opiece nad osobą schorowaną, cierpiącą na schorzenia neurologiczne, często z trudem wypowiadającą poszczególne słowa. W takich przypadkach opiekun po prostu musi doskonale rozumieć swojego podopiecznego, aby zapewnić mu maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Ponadto warto podkreślić, że jednym z podstawowych obowiązków opiekuna do osób starszych w Niemczech jest towarzyszenie seniorowi podczas wizyt u lekarza (opiekun powinien więc rozumieć, jakie zalecenia przekazuje medyk), wykupywanie leków w oparciu o receptę czy też zwykłe robienie zakupów spożywczych. Bez znajomości języka niemieckiego, choćby na podstawowym poziomie, wszystkie te czynności byłyby mocno utrudnione.

Znasz niemiecki? Zarobisz więcej

Bardzo charakterystyczne dla sektora opieki nad osobami starszymi w Niemczech jest to, że wynagrodzenie opiekuna zawsze jest ściśle uzależnione od dwóch czynników:

Opiekunowie, którzy pracowali już nad Renem, a przy tym perfekcyjnie porozumiewają się po niemiecku, nie mają najmniejszych problemów ze spełnieniem oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów. Co oczywiste, mogą liczyć na wysokie stawki – znacznie wyższe od tych, jakie są oferowane początkującym i znającym niemiecki tylko na poziomie podstawowym czy komunikatywnym.

Czy trafiają się oferty dla opiekunów bez znajomości niemieckiego?

Owszem, takie oferty się zdarzają, natomiast bardzo rzadko. Częściej rodziny dopuszczają, aby opiekunka lub opiekun znał język niemiecki w stopniu podstawowym, czyli rozumiał elementarne zwroty i słownictwo. Dotyczy to jednak niemal wyłącznie pracy w domu osoby będącej w dobrej kondycji, potrzebującej pomocy raczej przy zwykłych domowych obowiązkach, natomiast niekoniecznie wymagającej stałej opieki. Są to dość atrakcyjne oferty, ponieważ opiekun siłą rzeczy podszkoli się z zakresu języka niemieckiego, a po kilku miesiącach może się w nim niemal biegle porozumiewać, mając żywy kontakt z mową naszych zachodnich sąsiadów. Zdarzają się nawet takie przypadki, kiedy to sam senior wciela się w rolę nauczyciela języka niemieckiego.

Na marginesie warto wspomnieć o rzadkich, ale także trafiających się przypadkach, kiedy to rodziny szukają opiekuna osób starszych porozumiewającego się po… polsku. Nie zapominajmy, że w Niemczech żyje bardzo liczna polonia (szacunkowo jest to około 1 miliona osób), wśród której znajdują się osoby w podeszłym wieku, wymagające opieki, a jednocześnie nadal komunikujące się w ojczystym języku. W takiej sytuacji opiekun osób starszych pochodzący z Polski jest wręcz bardzo pożądany.

Warto zainwestować w naukę języka

Wniosek płynący z naszego poradnika jest prosty: opiekun osób starszych nad Renem to klasyczny przykład pracy z językiem niemieckim. Choć zdarzają się wyjątki, to jednak rodziny i sami seniorzy kontaktując się z naszą agencją praktycznie zawsze zaznaczają, że opiekun ma się porozumiewać po niemiecku. Stąd też gorąco zachęcamy, aby każdy, kto jest zainteresowany podjęciem zatrudnienia w charakterze opiekuna do osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów, zainwestował w swoje kompetencje językowe.

Niemiecki nie jest wcale taki trudny i można go przyswoić w stopniu komunikatywnym w ciągu kilkunastu tygodni. Jako Ambercare24.pl oferujemy pomoc w znalezieniu odpowiedniego kursu językowego, choć nie zapominajmy, że żyjemy w czasach Internetu – mamy do dyspozycji liczne aplikacje do nauki języków, lektorat można też prowadzić online. Ukończenie takiego kursu z pewnością się opłaci, i to nie tylko w przypadku chęci podjęcia pracy jako opiekun czy opiekunka seniora w Niemczech.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń