Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opiekun do osób starszych: atrakcyjny zawód dla mężczyzny!

Są takie zawody, które jednoznacznie kojarzymy wyłącznie z jedną płcią. Do tej grupy można spokojnie zaliczyć profesję opiekunki osób starszych – już jej nazwa wskazuje na to, kto wykonuje tego typu pracę. A tutaj zaskoczenie! Rośnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, stąd coraz więcej panów przejawia zainteresowanie podjęciem zatrudnienia w tej branży. Opiekun do osób starszych to atrakcyjny zawód dla mężczyzny z kilku powodów, które wymieniamy w naszym poradniku.

Dlaczego panowie świetnie radzą sobie w roli opiekunów do osób starszych?

Wynika to przede wszystkim z męskich cech fizycznych. Panowie są po prostu dużo silniejsi, co nie jest bez znaczenia w przypadku opieki nad niektórymi podopiecznymi. W Europie mamy ogromny problem z otyłością, która dotyka także osoby starsze. Doskonale widać to w Niemczech, gdzie mówi się już wręcz o epidemii otyłości wśród seniorów.

Podopieczny ze znaczną nadwagą potrzebuje stałej asysty, z czym nie zawsze poradzi sobie kobieta. Zwłaszcza, jeśli taka osoba cierpi na poważne schorzenia uniemożliwiające jej na przykład samodzielne wstawanie z łóżka czy dojście do toalety, nie wspominając już o wykonywaniu zaleconych przez rehabilitanta ćwiczeń fizycznych.

Mężczyzna, z racji tego, że może się pochwalić się lepszą tężyzną i jest z natury silniejszy, ma tutaj ułatwione zadanie. Dźwignięcie ciężkiego seniora z łóżka czy wózka inwalidzkiego przekracza możliwości przeciętnej kobiety, ale dla opiekuna do osób starszych nie stanowi to większego problemu.

Jednak nie tylko siła fizyczna jest atutem panów pracujących w tym zawodzie. Podopieczni oraz ich rodziny często podkreślają, że mężczyźni doskonale sprawdzają się w roli opiekunów z uwagi na swoje umiejętności techniczne oraz cechy charakterologiczne. Ta pierwsza kwestia jest w pełni zrozumiała: opiekun do osób starszych spokojnie radzi sobie z drobnymi naprawami w domu podopiecznego, często wykonuje je nawet o to nie proszony, chętnie pomaga przy pracach remontowych czy ogrodniczych, nie boi się pracy fizycznej. To duży atut, zwłaszcza z punktu widzenia seniorów mieszkających samotnie w dużym domu z ogrodem.

Jeśli natomiast chodzi o cechy charakteru, to niewątpliwie kluczową zaletą męskich opiekunów jest brak skłonności do wywoływania konfliktów. Panowie skupiają się na swojej pracy, rzadziej wtrącają się w sprawy rodzinne podopiecznego, nie próbują go na siłę zmienić, łatwiej akceptują domowe reguły, są też mniej wymagający pod względem warunków bytowych, jakie zostaną im zaoferowane.

Opiekun do osób starszych to nadal rzadkość

Pomimo wymienionych zalet mężczyzn wykonujących ten zawód, nadal stosunkowo niewiele rodzin decyduje się na zatrudnienia opiekuna do osób starszych. Wciąż preferowane są kobiety, co jednak wynika przede wszystkim ze stereotypowego myślenia o tej profesji.

Wśród osób zainteresowanych zatrudnieniem kogoś do pomocy przy opiece nad osobą starszą panuje dość powszechne przekonanie, że musi to być kobieta. Dlaczego? Z prozaicznych powodów. Głównie chodzi o gotowanie i sprzątanie, ale też o oczekiwaną przez rodziny empatię. Faktem jest natomiast, że w każdym z tych obszarów mężczyzna również może się w 100% sprawdzić. Panowie bardzo dobrze gotują, są dokładni, potrafią utrzymać porządek, nierzadko wręcz pedantycznie podchodzą do kwestii czystości. Nie trzeba więc ich od razu skreślać. Zwłaszcza, że mężczyźni chcący spróbować swoich sił w zawodzie opiekuna do osób starszych, są bardzo chętni do nauki, szybko opanowują czynności będące domeną kobiet, potrafią też wykazać się wrażliwością i delikatnością w stosunku do podopiecznego.

W Ambercare24 zauważamy sukcesywnie rosnące zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Chęć zatrudnienia pana zgłaszają głównie te rodziny, które szukają pomocy przy seniorze-mężczyźnie. Szczególnie dotyczy to przypadków, w których podopieczny wymaga stałej opieki, również na gruncie dbania o jego higienę. To zrozumiałe, że mężczyzna mniej krępuje się, gdy takie czynności, jak zmiana pieluchomajtek czy umycie intymnych części ciała wykonuje osoba tej samej płci.

Jak podjąć pracę opiekuna do osób starszych?

Zdecydowanie najlepiej będzie zgłosić się do Ambercare24. Jesteśmy jedną z najbardziej renomowanych agencji pośredniczących w zatrudnianiu zarówno opiekunek, jak i opiekunów osób starszych, zwłaszcza w Niemczech. Zapewniamy bardzo dobre warunki (w tym najwyższe stawki wynagrodzenia), pełne bezpieczeństwo oraz kompleksowe wsparcie dla osób wyjeżdżających do pracy za granicą.

Regularnie otrzymujemy oferty zatrudnienia dla opiekunów do osób starszych i jesteśmy przekonani, że zapotrzebowanie na mężczyzn w tym zawodzie będzie coraz większe. Jeśli więc potrzebujesz zmiany, chcesz zarobić godziwe pieniądze, nie boisz się ciężkiej pracy, znasz choćby podstawy języka lub jesteś gotów się go nauczyć, to skontaktuj się z nami i zostań opiekunem osób starszych! Kto wie, może znajdziesz w tym swoje powołanie?

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń