Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Profesjonalna opieka dla ludzi starszych: dlaczego Niemcy tak bardzo jej potrzebują?

Kryzys gospodarczy, jakiego jesteśmy świadkami, ponownie każe zadawać pytanie o przyszłość niektórych branż i zawodów. Mnóstwo osób musi się przygotować na przebranżowienie, szukając dla siebie takiej niszy, która daje dużą szansę na zyskanie ekonomicznej i zawodowej stabilizacji. Jednym z takich sektorów bez wątpienia jest profesjonalna opieka dla ludzi starszych. Nie należy jej mylić z opieką pielęgniarską. Opiekunką lub opiekunem do osób starszych można zostać bez specjalnego wykształcenia. Wystarczy sumienność, pracowitość, empatia oraz znajomość języka obcego, jeśli planujemy podjęcie pracy na zagranicznym rynku.

Szczególnie atrakcyjnie pod tym względem wypadają nasi zachodni sąsiedzi. Zapotrzebowanie na opiekę dla ludzi starszych w Niemczech jest dziś rekordowo wysokie i można w ciemno założyć, że będzie nadal rosnąć. Z czego to właściwie wynika? Dlaczego Niemcy tak bardzo potrzebują pomocy polskich opiekunek i opiekunów? Zapraszamy do naszej analizy.

Niemcy już są najstarszym społeczeństwem w Unii Europejskiej

Z raportu ośrodka analitycznego Parlamentu Europejskiego wynika, że Niemcy, zaraz obok Włochów, są zdecydowanymi liderami unijnymi pod względem średniej wieku. Wynosi ona 45,9 lat. Co prawda w przeciągu następnych 30 lat tytuł najstarszego społeczeństwa w Unii Europejskiej mają przejąć Portugalczycy, ale nasi zachodni sąsiedzi i tak biją na alarm.

Obecna, bardzo liberalna polityka migracyjna Niemiec ma częściowo załagodzić skutki demograficznego problemu. Nie jest to jednak cudowne remedium na wszystko. Niemieckie społeczeństwo starzeje się w takim tempie, że już dziś wiele sektorów tamtejszej gospodarki funkcjonuje niemal wyłącznie dzięki emigrantom zarobkowym – w tym z Polski. Świetnym przykładem jest tutaj sfera opiekuńcza.

Starzejące się społeczeństwo, jakiegokolwiek kraju nie dotyczyłby ten problem, zawsze skutkuje wzrostem zapotrzebowania na profesjonalnych opiekunów dla ludzi starszych. Warto zauważyć, że w Niemczech dodatkowym problemem, postępującym od lat, jest rozluźnianie więzów rodzinnych. Efekt jest taki, że coraz więcej obywateli sąsiedniego kraju będących w podeszłym wieku nie może liczyć na żadne fizyczne wsparcie ze strony najbliższych.

Wielu niemieckich seniorów mieszka w pojedynkę, nierzadko zajmując spory dom i potrzebując pomocy w nawet zupełnie podstawowych czynnościach, jak zrobienie zakupów, wykupienie leków, pójście na spacer czy umycie się. To w naturalny sposób napędza rynek profesjonalnych opiekunów. Gdy dodamy do tego znaczny poziom zamożności niemieckich seniorów, to zyskamy ostateczną odpowiedź na pytanie, skąd tak duży wzrost zapotrzebowania na profesjonalną opiekę dla ludzi starszych.

Opieka dla ludzi starszych: obywatele Niemiec nie chcą się jej podejmować

W tym miejscu nasuwa się oczywiste pytanie: dlaczego sami Niemcy, zwłaszcza młodzi, a także migranci, nie mogą świadczyć opieki dla ludzi starszych? Owszem, mogą, ale… nie chcą. Jest to jedna z tych profesji, które nie budzą zainteresowania wśród obywateli Niemiec, głównie ze względu na fakt, iż mówimy tutaj o bardzo odpowiedzialnej, trudnej i mocno obciążającej pracy, która w dodatku – z punktu widzenia średnich zarobków w Niemczech – jest nie najlepiej wynagradzana.

Zupełnie inaczej wygląda to natomiast z perspektywy polskich opiekunów osób starszych. Zarobki na niemieckim rynku są zdecydowanie wyższe niż nad Wisłą. Dla przykładu: opiekunka z dobrą znajomością języka Goethego, która podejmie pracę w dużym mieście u naszych zachodnich sąsiadów za pośrednictwem Ambercare24.pl, może liczyć na pensję rzędu 1500 euro miesięcznie.

Dodatkowo warto zauważyć, że opiekunka lub opiekun (panowie również są mile widziani w tym zawodzie) pracujący w Niemczech, ponosi minimalne koszty utrzymania. Zwyczajowo otrzymuje bezpłatny pokój w mieszkaniu seniora, do wyłącznej dyspozycji. Często też może korzystać z tych samych produktów spożywczych. To z kolei oznacza, że pensja opiekunki osób starszych w Niemczech może być w znacznej części zaoszczędzona z myślą o powrocie do ojczyzny czy też przesłana rodzinie w Polsce.

Obywatele Niemiec patrzą na to zupełnie inaczej. Dla nich około 1500 euro jest zdecydowanie zbyt niskim wynagrodzeniem, a wspomniane benefity nie są dla nich na tyle atrakcyjne, aby uzasadniały podjęcie tej trudnej pracy. Ta sytuacja utrzymuje się od lat i w ostatnim czasie jeszcze się pogorszyła, o czym najlepiej świadczy znaczny wzrost zapytań od naszych niemieckich klientów w sprawie możliwości zatrudnienia opiekunki lub opiekuna z Polski.

Polscy opiekunowie pilnie poszukiwani

Profesjonalna opieka dla ludzi starszych jest błyskawicznie rozwijającym się sektorem, w którym bez przerwy potrzebne są ręce do pracy. Niemcy szczególnie chętnie sięgają po posiłki z Polski, ponieważ opiekunki i opiekunowie z naszego kraju mają nad Renem znakomitą opinię. W tym zawodzie pracę można znaleźć praktycznie od ręki i z pewnością będzie ona atrakcyjna ekonomicznie – zwłaszcza dla osób, które i tak planowały emigrację zarobkową.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń