Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opieka nad seniorem w Niemczech: największe mity, w które nie warto wierzyć

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech jest jednym z najpopularniejszych zajęć wśród Polaków decydujących się na emigrację zarobkową nad Ren. Wynika to przede wszystkim z dużej dostępności ofert zatrudnienia. Starzejące się niemieckie społeczeństwo potrzebuje pilnego wsparcia w zakresie wykwalifikowanej opieki, a to zapewniają opiekunowie z Polski. Warto natomiast zauważyć, że wokół tej profesji przez lata narosło mnóstwo mitów, w większości niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Z tymi najczęściej powielanymi rozprawiamy się w naszym poradniku. Przeczytaj i przekonaj się, czy opieka nad seniorem w Niemczech to faktycznie dobra propozycja dla Ciebie.

Opiekun osób starszych musi mieć wykształcenie kierunkowe

Prawdopodobnie jest to mit numer 1 pod względem częstotliwości pojawiania się na forach internetowych i w rozmowach prywatnych. Powielają go osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały w charakterze opiekuna osób starszych i nie mają pojęcia o tej profesji. Wyjaśnijmy więc: nie należy mylić opiekuna do osób starszych z np. pielęgniarką domową. To dwa zupełnie różne zawody, mające ze sobą niewiele wspólnego.

Zadaniem opiekuna seniorów w Niemczech jest towarzyszenie podopiecznemu na co dzień, odciążanie go w zwykłych obowiązkach domowych, pomaganie mu w dbaniu o higienę, gotowanie, sprzątanie miejsc wspólnych (czyli takich, z których korzysta również opiekun), wykupywanie leków na podstawie recepty, chodzenie na spacery, towarzyszenie podczas wizyt u lekarza itd.

Oczywiście zakres obowiązków jest też ściśle uzależniony od stanu zdrowia seniora, jego potrzeb oraz ustaleń z rodziną lub samym podopiecznym. Praktycznie jednak nie zdarza się, aby ktokolwiek wymagał od opiekuna wykształcenia kierunkowego, na przykład pielęgniarskiego. Znacznie ważniejsze jest natomiast doświadczenie,  a w przypadku naszych zachodnich sąsiadów – także znajomość języka niemieckiego.

Pamiętaj

Jeśli masz wątpliwości, czy posiadasz dostateczne kwalifikacje, by podjąć się opieki nad seniorem w Niemczech, skontaktuj się z Ambercare24.pl. Nasi konsultanci udzielą Ci szczegółowych i rzetelnych wskazówek.

Opieka nad seniorem w Niemczech wiąże się z wykonywaniem obowiązków pielęgniarskich

Jest to nie tyle mit, co wręcz przekłamanie. Przepisy obowiązujące w Niemczech są jasne. Mówią one, że opiekun osób starszych nie ma prawa wykonywać jakichkolwiek procedur zarezerwowanych dla personelu medycznego. Zaliczamy do tego między innymi robienie zastrzyków, wydzielanie leków, a nawet zmienianie opatrunków np. w przypadkach odleżyn. Wszystkie te czynności wykonuje pielęgniarka domowa, która odwiedza dom seniora niezależnie od tego, czy pracuje w nim opiekun.

Bardzo często otrzymujemy zapytania od osób zainteresowanych podjęciem pracy w charakterze opiekuna, czy będą musiały wykonywać zastrzyki swoim podopiecznym. Wyjaśnijmy to więc bez żadnych wątpliwości: absolutnie nie. Nawet jeśli pojawi się taka prośba ze strony rodziny czy samego seniora, opiekun ma obowiązek odmówić, a w razie wystąpienia jakiejkolwiek sytuacji konfliktowej należy się natychmiast skontaktować z Ambercare24.pl. Nasz pracownik wyjaśni całą sprawę, chroniąc interes opiekuna.

Pracę w charakterze opiekunki do osób starszych lepiej podjąć na własną rękę niż przez agencję

Rzekomo jest to świetny sposób na to, aby zarobić więcej i szybciej znaleźć atrakcyjne miejsce zatrudnienia. Czas więc napisać to wprost: jest dokładnie odwrotnie. Rodziny w Niemczech, które szukają opiekunów „z rynku”, często poprzez ogłoszenia, praktycznie zawsze oferują znacznie niższe stawki niż te, które korzystają z pośrednictwa agencji, takich jak Ambercare24.pl. Priorytetem jest dla nich jak najniższa cena usługi.

Ponadto warto zdać sobie sprawę z tego, że podejmując pracę w charakterze opiekunki do osób starszych w Niemczech na własną rękę, ponosi się bardzo wysokie ryzyko. W grę wchodzi m.in. niewypłacenie należnej pensji, brak umowy (praca na czarno), nieprzestrzeganie zasad przez podopiecznego i jego rodzinę, nawet ewidentny wyzysk. Takie sytuacje niestety się zdarzają, a najlepiej chroni przed nimi profesjonalna agencja. W Ambercare24.pl bardzo dokładnie weryfikujemy klientów, aby zapewnić naszym opiekunom maksymalne bezpieczeństwo. Dodatkowo w każdej chwili służymy pomocą w rozwiązaniu trudnych sytuacji, co jest nieocenione podczas pracy w obcym kraju.

Opiekunowie osób starszych w Niemczech muszą ponosić wysokie koszty utrzymania

Trudno ocenić, skąd wziął się ten mit. Faktem jest natomiast, że nie ma on nic wspólnego z prawdą. Specyfiką pracy w charakterze opiekuna osób starszych jest to, że mieszka się w osobnym pokoju lub w mieszkaniu znajdującym się w tym samym budynku i nie ponosi żadnych opłat czynszowych. Już z tego tytułu opiekun osiąga spore oszczędności. Dodatkowo z reguły nie ma problemu z tym, aby opiekun spożywał te same posiłki, które przygotowuje dla swojego podopiecznego, co także pozwala znacząco ograniczyć wydatki.

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń