Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

„Szukam opiekunki do osoby starszej”: popularne ogłoszenie, do którego trzeba podejść z dużą nieufnością

W Internecie można dziś znaleźć dosłownie wszystko, również ofertę zatrudnienia w charakterze opiekunki osób starszych. Zwłaszcza na portalach typu Facebook oraz ogłoszeń lokalnych regularnie pojawiają się anonse, w których treści czytamy: „Szukam opiekunki do osoby starszej. Bardzo dobre wynagrodzenie. Pilne!”. Wydaje się, że to świetna okazja dla osób, które szukają nowych wyzwań, chcą zarobić godziwe pieniądze, a dodatkowo rozważają emigrację zarobkową (najwięcej takich ogłoszeń dotyczy pracy w Niemczech). Mimo to radzimy podchodzić do podobnych ofert z dystansem, a wręcz nieufnością. Wszystko przez to, że ich autorzy niekoniecznie muszą mieć uczciwe zamiary. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku.

Kto może być autorem takiego ogłoszenia?

Na szczęście najwięcej anonsów o treści „Szukam opiekunki do osoby starszej” pochodzi od rodzin oraz samych seniorów, którzy rzeczywiście potrzebują takiej pomocy. Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, iż autorzy ogłoszeń w większości wybrali taką drogę poszukiwań z uwagi na… koszty. Pisząc prościej: jeśli rodzina chce mieć pewność, że opiekunka lub opiekun to osoba sprawdzona, uczciwa, wykwalifikowana, zawsze zgłosi się do profesjonalnej agencji pośredniczącej w zatrudnianiu opiekunów osób starszych.

Wiadomo natomiast, że taka formuła jest nieco droższa. Nie brakuje więc rodzin, które starają się zaoszczędzić na opiece i postanawiają poszukać opiekunki lub opiekuna na własną rękę, poprzez anonse zamieszczane w Internecie czy prasie. Co to oznacza dla samego opiekuna? Niższe wynagrodzenie. Z reguły stawki oferowane bezpośrednio przez rodziny są odczuwalnie gorsze niż te, jakie opiekunom wypłaca agencja.

Poza tym nie zapominajmy, że decydując się na podjęcie pracy w charakterze opiekunki bezpośrednio z ogłoszenia, trzeba być przygotowanym na liczne problemy natury formalnej oraz językowej. Zdecydowanie nie polecamy takiej opcji osobom, które nie znają biegle języka niemieckiego i nie mają żadnego doświadczenia na tamtejszym rynku pracy.

Ważne!

Ostrzegamy również przed propozycjami podjęcia pracy jako opiekun czy opiekunka bez umowy. Część rodzin oferuje takie rozwiązanie, kusząc pracownika wyższym wynagrodzeniem (bo bez podatku), ale jest to bardzo ryzykowne.

Scenariusz, w którym ogłoszenie rzeczywiście pochodzi od rodziny lub samego seniora i tak nie jest zły. Gorzej, gdyby miało się okazać, że anons jest fałszywy, a za jego opublikowanie odpowiadają osoby mające nieczyste intencje – oszuści, naciągacze, zorganizowane grupy przestępcze.

Ogłoszenia o takiej treści są bardzo popularną przynętą na osoby, które potencjalnie mogą stać się ofiarami przestępstwa. Policja w całej Europie przestrzega, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości, w ogóle na takie anonse nie odpowiadać, a już tym bardziej nie wpłacać żadnych pieniędzy np. „na dojazd” czy „na przygotowanie pokoju”.

Kiedy ogłoszenie „Szukam opiekunki do osoby starszej” może się okazać pułapką?

Nie jest wielką tajemnicą, że ogłoszenia o podobnej treści bardzo często pochodzą od zorganizowanych grup przestępczych, które w ten sposób pozyskują ludzi do pracy niewolniczej, prostytucji etc. Trzeba więc na to bardzo uważać i jeśli tylko anons wygląda podejrzanie, coś nam w nim nie pasuje, po prostu nie należy na niego odpowiadać.

Sygnałami świadczącymi o tym, że możemy mieć do czynienia z próbą oszustwa, są:

 • Podany jedynie numer komórkowy na kartę
 • Brak precyzyjnego opisu zakresu obowiązków
 • Brak szczegółowych informacji na temat podopiecznego
 • Zadeklarowanie podejrzanie wysokiego wynagrodzenia
 • Kategoryczna odmowa przesłania wzoru umowy
 • Odmowa podania adresu, pod którym ma rzekomo pracować opiekunka/opiekun

Nie ma sensu ryzykować

Poszukiwanie pracy w charakterze opiekunki czy opiekuna do osoby starszej na własną rękę jest czasochłonne, stresujące i nie daje gwarancji powodzenia. O wiele bezpieczniej jest więc skorzystać z pośrednictwa profesjonalnej agencji, która specjalizuje się w zatrudnianiu opiekunów na rynkach Europy Zachodniej, zwłaszcza niemieckim. Dzięki agencji zyskujesz:

 • Święty spokój
 • Bezpieczeństwo
 • Wysokie wynagrodzenie, które ustalisz z polskojęzycznym doradcą
 • Gwarancję terminowej wypłaty wynagrodzenia na konto
 • Pełną wiedzę na temat warunków zakwaterowania oraz zakresu obowiązków
 • Wsparcie opiekuna na każdym etapie, szczególnie w sytuacjach spornych z rodziną czy podopiecznym

Ponadto warto podkreślić, że te najatrakcyjniejsze oferty zatrudnienia dla opiekunów osób starszych, pochodzące od majętnych rodzin, które zapewniają najlepsze warunki zakwaterowania, niemal zawsze trafiają właśnie do agencji, a więc nie można ich znaleźć bezpośrednio z ogłoszenia opublikowanego w prasie czy w Internecie.

Jeśli więc rozważasz pracę w charakterze opiekunki lub opiekuna osoby starszej, skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaproponować. Pamiętaj, że w tej profesji nie są wymagane kwalifikacje medyczne, np. pielęgniarskie.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń