Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opieka domowa nad osobami starszymi: najważniejsze zalety i wady tej pracy

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, które planują emigrację zarobkową do naszych zachodnich sąsiadów. W jej podjęciu pomaga agencja Ambercare24. Kontaktujące się z nami osoby bardzo często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, na czym ta praca właściwie polega. Choć ma ona liczne zalety, to trzeba pamiętać również o kilku istotnych wadach. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze plusy i minusy opieki domowej nad osobami starszymi w Niemczech. Warto przeczytać, aby dobrze przygotować się do wykonywania tego zawodu.

Zalety pracy w charakterze opieki domowej nad osobami starszymi w Niemczech

Zacznijmy od tego, co zdecydowanie najbardziej interesuje osoby planujące podjąć pracę w tym zawodzie. Chodzi oczywiście o zarobki. Ile można zarobić jako opieka domowa nad osobami starszymi w Niemczech? Stawki są bardzo różne i wiele zależy tutaj od tego, przez jaką agencję podejmie się taką pracę. W Ambercare24 gwarantujemy naszym opiekunom i opiekunkom zarobki na poziomie nawet do 1500 euro miesięcznie, co jest już bardzo kuszącą propozycją dla osób, którym w Polsce trudno jest znaleźć oferty na choćby porównywalnym poziomie.

Kolejną zaletą, z której przyszli opiekunowie nie zawsze zdają sobie sprawę, są minimalne koszty utrzymania się na miejscu. Bardzo często słyszymy, że oferowana stawka nie jest szczególnie atrakcyjna biorąc pod uwagę trudy pracy w charakterze opieki domowej nad osobami starszymi. Przypominamy zatem, że opiekun praktycznie nigdy nie wydaje ani eurocenta na zakwaterowanie. Najczęściej mieszka ze swoim podopiecznym, dostając do dyspozycji własny, w pełni wyposażony pokój – zdarza się nawet, że rodziny seniorów oferują opiekunom osobne lokum w tym samym budynku. Dzięki temu bez żadnego wysiłku można zaoszczędzić co najmniej kilkaset euro miesięcznie.

Inną korzyścią z pracy w charakterze opieki domowej nad osobami starszymi w Niemczech jest brak konieczności kupowania jedzenia dla siebie. Niemal zawsze rodziny zgadzają się na to, aby opiekun jadł dokładnie to samo, co jego podopieczny. Wygląda to tak, że rodzina przekazuje opiekunowi konkretną kwotę na zakupy spożywcze, z której trzeba się rozliczyć. Gdy opiekun ugotuje posiłek dla seniora, może oczywiście zjeść go razem z nim. W ten sposób powstają kolejne oszczędności. W praktyce więc, jeśli opiekun nie wydaje dużej ilości pieniędzy na rozrywki czy gadżety, śmiało może odłożyć niemal całą pensję.

Nie zapominajmy również o tym, że opieka domowa nad osobami starszymi to zawód z misją. Nie dla każdego będzie to mieć aż tak duże znaczenie, ale dobrze jest przecież wiedzieć, że robi się coś pożytecznego. Wielu seniorów w Niemczech nie może liczyć na wsparcie najbliższych. Są pozostawieni sami sobie, a z powodu podeszłego wieku, często niedołężności i różnych chorób, nie mogą funkcjonować bez niczyjej pomocy.

Opiekun osób starszych daje im nadzieję na spokojne przeżycie kolejnych lat we własnym domu, bez zamartwiania się o to, czy będą w stanie ugotować sobie posiłek, zrobić zakupy, wykupić leki czy choćby pójść na spacer. Opiekunowie zatrudniani przez naszą agencję bardzo często sami podkreślają, że czują ogromną satysfakcję z wykonywania tego zawodu.

Poza tym warto wspomnieć o tych mniej ważnych, ale również godnych odnotowania zaletach, jak:

  • co przyda się każdej osobie planującej na stałe związać się z niemieckim rynkiem pracy;
  • opiekun osób starszych jest zawodem z gwarantowaną przyszłością. Zapotrzebowanie na takich specjalistów będzie rosnąć, również w Polsce;
  • chodzi tutaj nie tylko o znajomości na gruncie prywatnym, ale również zawodowym. Opiekunowie osób starszych po zakończeniu pracy w tym zawodzie bardzo często wracają do Niemiec, podejmując zatrudnienie w innej, jeszcze lepiej wynagradzanej branży;

Wady, o których warto wiedzieć przed wyjazdem

Bezwzględnie największą wadą pracy w charakterze opieki domowej nad osobami starszymi jest fakt, iż mówimy tutaj o wyjątkowo wymagającej profesji – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Napiszemy to wprost: nie każdy sobie z tym poradzi. Seniorzy często wymagają stałej opieki – w tym pomocy przy czynnościach higienicznych, podnoszenia, karmienia etc. Jest to wyczerpujące dla opiekuna, choć można się do tego przyzwyczaić, zwłaszcza będąc pracowitym, sumiennym i empatycznym.

Poważnym wyzwaniem dla opiekuna osób starszych, szczególnie niedoświadczonego, jest utrzymanie nerwów na wodzy. Osoby w podeszłym wieku bardzo często cierpią na różnego rodzaju schorzenia neurologiczne, jak demencja. Nietrudno się domyślić, że opieka nad seniorem będącym w takim stanie wymaga wręcz anielskiej cierpliwości.

Inną wadą, z której trzeba sobie zdawać sprawę, są dość prawdopodobne nieporozumienia na linii opiekun-rodzina seniora. Zdarza się, że rodzina oczekuje od opiekuna wykonywania prac, które nie zostały wcześniej uzgodnione lub wprost wykraczają poza jego kompetencje. W takiej sytuacji zawsze należy skontaktować się z Ambercare24 – nasz pracownik szybko wyjaśni sprawę, w pierwszej kolejności chroniąc opiekuna.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń