Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech: ile można zarobić?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polek planujących emigrację zarobkową. Co ciekawe, ten zawód mogą wykonywać również panowie, choć jednak częściej decydują się na to kobiety, które mają naturalnie większe pokłady empatii. Silnym magnesem przyciągającym do tej profesji są oczywiście atrakcyjne zarobki, w praktyce nieosiągalne w Polsce. Konkrety? Znajdziesz je w naszym poradniku. Dowiedz się, ile można zarobić jako opiekunka w Niemczech i co ma decydujący wpływ na wysokość pensji.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Na temat zarobków opiekunów osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów krąży wiele legend – większość z nich nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. My nie będziemy owijać w bawełnę i podamy konkretną kwotę. Pensja opiekunki w Niemczech może wynieść nawet do 1500 euro miesięcznie, czyli – licząc po kursie 4,30 zł za jedno euro – około 6450 złotych. O takim wynagrodzeniu osoby pracujące w charakterze opiekunów w Polsce mogą tylko pomarzyć.

Co ma wpływ na wynagrodzenie opiekunki?

Ostateczna stawka, jaką otrzyma opiekunka, jest oczywiście uzależniona od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest stopień znajomości języka niemieckiego. To absolutna podstawa, aby móc profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki. Pamiętajmy, że osoby starsze potrzebują nie tylko pomocy przy codziennych czynnościach, jak gotowanie, sprzątanie, kąpiel, korzystanie z toalety. Chcą także mieć przy sobie kogoś, z kim można porozmawiać, zwierzyć mu się, podyskutować na różne tematy. Do tego znajomość języka niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym jest niezbędna.

Nie zapominajmy również, że praca opiekunki osób starszych wiąże się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i dobre samopoczucie podopiecznego. Jego rodzina, mówiąca po niemiecku, będzie chciała przekazać opiekunce szereg informacji dotyczących chociażby tego, jakie leki przyjmuje senior, które produkty spożywcze mu smakują, a których nie lubi, gdzie warto wybrać się na spacer etc. Opiekunka, co oczywiste, musi to wszystko zrozumieć, a ponadto utrzymywać stały kontakt z rodziną. Bez umiejętności komunikowania się po niemiecku byłoby to trudne lub wręcz niemożliwe.

Właśnie dlatego osoby mogące się pochwalić bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego zwykle otrzymują najwyższe stawki, bo też są najbardziej poszukiwane przez rodziny, które chcą zatrudnić opiekunkę do pomocy przy bliskim. To ważna podpowiedź dla osób, które dopiero rozważają podjęcie takiej pracy – warto wcześniej zainwestować w kurs językowy, by opanować niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym i dzięki temu wywalczyć dla siebie jeszcze lepszą stawkę.

Ambercare24 – z nami zarobisz najwięcej

Nie wspomnieliśmy jeszcze o tym, że bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na to, ile można zarobić jako opiekunka w Niemczech, jest to, jaka agencja będzie pośredniczyć w zatrudnieniu. Doskonale orientujemy się w stawkach rynkowych i z pełnym przekonaniem możemy napisać, że Ambercare24 gwarantuje najwyższe stawki.

Z czego to wynika? Po pierwsze: jesteśmy jedną z najbardziej renomowanych agencji działających w Niemczech. Klienci mają do nas zaufanie i są skłonni zapłacić więcej, byle tylko mieć pewność, że bliska im osoba otrzyma fachową opiekę. Po drugie: zawsze dopasowujemy konkretną propozycję pracy pod kątem kompetencji językowych opiekunki. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć taką ofertę, która zaspokaja oczekiwania finansowe osoby podejmującej pracę. Korzystając z naszego pośrednictwa nie musisz godzić się na stawki, które Ci nie odpowiadają, byle tylko zdobyć doświadczenie i nauczyć się języka niemieckiego.

Pensja opiekunki to nie wszystko

Niektórym może się wydawać, że wynagrodzenie do 1500 euro miesięcznie za w gruncie ciężką pracę nie jest zbyt atrakcyjne. To jednak tylko pozory, bo nie możemy zapominać o dodatkowych profitach, z jakimi wiąże się świadczenie takich usług na terenie Niemiec.

Przede wszystkim opiekunka ma zapewnione bezpłatne zakwaterowanie. Kwestię tę dokładnie reguluje umowa, której obie strony muszą sumiennie przestrzegać. Najczęściej opiekunka otrzymuje osobny, w pełni wyposażony pokój w mieszkaniu lub domu podopiecznego. Rzadziej przydziela się jej samodzielne mieszkanie znajdujące się w tym samym budynku. Oszczędność z tytułu bezpłatnego zakwaterowania to minimum 500-600 euro miesięcznie (tyle trzeba zapłacić za wynajęcie kawalerki w średniej wielkości mieście w Niemczech).

Kolejną korzyścią jest wyżywienie. Do obowiązków opiekunki należy m.in. robienie zakupów spożywczych – zarówno dla podopiecznego, jak i siebie. Zwykle opiekunka otrzymuje na ten cel określoną kwotę od rodziny, z której powinna się rozliczać (ale nie jest to regułą). Dzięki temu praktycznie nie ma konieczności kupowania jedzenia specjalnie dla siebie, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy – do kilkuset euro miesięcznie.

Widać zatem wyraźnie, że podstawowa pensja opiekunki to kwota, która niemal w całości może zostać w jej kieszeni. To z kolei pozwala w krótkim czasie odłożyć sporą sumę czy wspomóc rodzinę w Polsce.

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń