Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opieka nad starszymi w Niemczech to nie tylko szansa na dobre zarobki

Niemieckie społeczeństwo jest jednym z najstarszych w Europie, co w oczywisty sposób wpływa na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalne usługi opiekuńcze. Świadczą je głównie emigranci ze Wschodu, ponieważ w samych Niemczech brakuje chętnych do wykonywania tej trudnej i odpowiedzialnej pracy – i to pomimo naprawdę dobrych zarobków. Jedną z najliczniejszych grup opiekunek i opiekunów stanowią Polacy. Opieka nad starszymi w Niemczech jest bez wątpienia bardzo dobrym pomysłem na podreperowanie domowego budżetu. W przypadku tego zawodu liczą się jednak nie tylko pieniądze.

Ile można zarobić jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Stawki obowiązujące w tej branży są bardzo różne i uzależnione głównie od takich czynników, jak doświadczenie, znajomość języka niemieckiego oraz zakres obowiązków i miejsce wykonywania pracy. Wykwalifikowana opiekunka do osób starszych, która zna niemiecki w stopniu dobrym lub bardzo dobrym, może liczyć na zarobki rzędu do 1500 euro miesięcznie – to średnie wynagrodzenie opiekunek zatrudnionych w Niemczech za pośrednictwem agencji Ambercare24.pl.

Pensja opiekunki osób starszych w Niemczech jest więc na tyle atrakcyjna, że na podjęcie pracy w tym zawodzie u naszych zachodnich sąsiadów decyduje się coraz więcej Polek, ale i Polaków (panowie również mogą świadczyć usługi opiekuńcze). Nie zapominajmy przy tym, że opiekunka ponosi minimalne koszty utrzymania, ponieważ zwyczajowo ma zapewniony przynajmniej własny pokój (zdarza się nawet, że opiekunce udostępnia się osobne mieszkanie), za który nie musi płacić, oszczędzając tym samym co najmniej kilkaset euro miesięcznie.

Do tego dochodzi wyżywienie. Standardem jest, że osoby świadczące opiekę nad starszymi w Niemczech mogą jeść te same posiłki, które przygotowują dla swoich podopiecznych. To kolejna oszczędność, dzięki czemu większa część zarobków śmiało może być odkładana czy przelewana rodzinie w Polsce.

Znakomity sposób na podniesienie kompetencji językowych

Większość rodzin w Niemczech szukających opiekunki lub opiekuna do osób starszych, wyraźnie zaznacza, że oczekuje znajomości języka niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W dużej mierze jest to też uzależnione od stanu zdrowia podopiecznego i jego potrzeb – jeśli np. opiekun ma mu towarzyszyć podczas wizyt u lekarza czy wykupywać lekarstwa na receptę, powinien władać językiem niemieckim w stopniu dobrym lub bardzo dobrym.

Z drugiej jednak strony opiekunowie do osób starszych, którzy wyjechali do Niemiec znając jedynie podstawy niemieckiego, błyskawicznie uzupełniają braki w tym zakresie i podnoszą swoje kompetencje językowe. Jet to naturalny efekt ciągłego kontaktu z językiem Goethego.

Żaden, nawet najlepszy kurs językowy nie przyniesie tak dobrych i szybki efektów, jak właśnie praca w Niemczech z językiem niemieckim. Opiekunka lub opiekun siłą rzeczy muszą przez większą część dnia porozumiewać się z podopiecznym w jego ojczystym języku, a także regularnie kontaktować się z rodziną. Dzięki temu można „wyszlifować” niemiecki do perfekcji, przede wszystkim w mowie, co jest ogromną korzyścią z pracy w charakterze opiekuna osób starszych.

Umocnienie swojej pozycji na niemieckim rynku pracy

Osoby mające doświadczenie w pracy opiekuna osób starszych, zwłaszcza dobrze lub biegle mówiące po niemiecku, bez większego problemu znajdą zatrudnienie nad Renem w tym zawodzie w przyszłości. Otworzą się przed nimi także zupełnie inne perspektywy. Niemieccy pracodawcy cenią kandydatów z przeszłością w profesji opiekunów, ponieważ wiedzą, że mogą się po nich spodziewać przede wszystkim pracowitości, sumienności, punktualności oraz odpowiedzialności za efekty swojej pracy.

Nawet jeśli opiekun nie będzie chciał kontynuować swojej przygody w tym zawodzie, to zawsze będzie już mieć solidny grunt pod podjęcie pracy w Niemczech w jakiejkolwiek innej branży. To daje duży handicap.

Czego nauczy Cię opieka nad starszymi w Niemczech?

Nie da się ukryć, że zdecydowana większość osób podejmujących pracę w charakterze opiekunki lub opiekuna robi to dla pieniędzy. Zdarzają się jednak wyjątki. W Ambercare24.pl zatrudniamy sporo osób, które czuły wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innym. Opieka nad starszymi naprawdę może być traktowana, jako misja, o czym wielu opiekunów przekonuje się już po kilku tygodniach pobytu w domu podopiecznego.

Ta praca bez wątpienia uczy pokory, dokładności, empatycznego podejścia do drugiego człowieka, pomaga ćwiczyć własną cierpliwość i patrzeć na świat nie tylko przez pryzmat pieniędzy czy szerzej wartości materialnych. Opiekunowie osób starszych na co dzień widzą, z jak wielkimi problemami borykają się ich podopieczni i – co najważniejsze – to od nich zależy, czy na twarzy seniora zagości uśmiech, czy będzie mu lepiej, czy poczuje, że ktoś o niego rzeczywiście dba.

Przede wszystkim ta praca daje ogromną satysfakcję. Jest trudna, to fakt, ale proste „dziękuję” wypowiedziane przez schorowaną starszą osobę potrafi zadziałać jak ogromny zastrzyk energii i optymizmu.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń