Modzele – czym się różnią od nagniotków ?
W zależności od miejsca i wyglądu zmiany skórnej – mówimy o modzelach i nagniotkach. Modzele powstają na dłoniach i podeszwach; nagniotki na stawach palców stóp oraz na powierzchniach stycznych palców.
Dlaczego modzele powstają ?
Powstają pod wpływem stałego ucisku lub tarcia. Najczęściej odczuwamy ich bolesną obecność nad wystającymi stawami palców stóp, ale także między palcami, po stronie podeszwy, na dłoniach, wszędzie tam gdzie skóra niekiedy rogowacieje. Łącznie nazywamy je popularnym terminem – odciski.
Modzel
Modzel, to ognisko wzmożonego rogowacenia. Modzele to dość duże, plackowate narośla zgrubiałej skóry – stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach. Występują zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia. Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie, itp. Nieustannie ugniatana skóra nie jest dobrze ukrwiona i obumiera, tworząc narośla „wyspy” – modzele. Chociaż mogą też umieścić się u nasady palców, jako skutek noszenia butów twardych i zbyt ciasnych. I co najważniejsze i przykre – modzele są bardzo bolesne!
Usuwanie modzeli
Eliminacja modzeli polega na ich regularnym ścieraniu lub wycinaniu. Pozbyć się modzeli można tylko z pomocą specjalisty. Samodzielne ścinanie ich nożykiem jest niebezpieczne, bo każde zacięcie skóry w tym drażliwym miejscu może zakończyć się zakażeniem, a poza tym przynosi tylko chwilową ulgę. Możemy jednak dopomóc sobie kupując i naklejając w miejsce narośli specjalny plaster na odciski. Po kilku dniach odklejamy plaster, a odcisk po wymoczeniu ścieramy specjalnym pilnikiem.
Leczenie i profilaktyka
Skuteczne leczenie opiera się m.in. na poważnym zabiegu ortopedycznym, jakim jest podwyższeniu sklepienia stopy. Jest już zadanie dla specjalisty ortopedy. Częściej jednak specjalista od chorób stóp nie proponuje operacji, lecz dobiera nam odpowiednie wkładki do butów, które korygują wadę konstrukcji stopy. Umożliwia to równomierny rozkład masy ciała i może dobrze chronić przed nawrotami modzeli. Sporą ulgę daje również noszenie tzw. pelotek śródstopnych – miękkich podkładek z żelu lub gąbki, które można kupić w aptece..
Nagniotki
Nagniotki powstają wskutek ucisku obuwia, zbyt szybkiego rogowacenia naskórka lub wad budowy stóp. Warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie ziarnistych zgrubień lub twardego rdzenia wnikającego w skórę. Nagniotek powoduje przykre dolegliwości bólowe.
Jak zbudowany jest nagniotek ?
Nagniotki stanowią sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka. Po ich zdrapaniu widoczny jest nieduży, wielkości łebka szpilki rdzeń. Ten ciemny punkt w środku odcisku to zakończenie tzw. korzenia, który wrasta w głąb palca i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą więc boleć samoistnie lub pod wpływem ucisk
Gdzie powstają nagniotki ?
Nagniotki powstają zwykle na palcach lub podeszwach stóp, czyli w miejscach, na których występuje największy ucisk obuwia. Są niekiedy mylone z brodawkami pospolitymi, ponieważ objawy tych schorzeń są bardzo podobne. Brodawkę można jednak odróżnić od nagniotka tym, że brodawka nie posiada wyraźnego, centralnego rdzenia i po nacięciu krwawi.
Usuwanie nagniotków
Niewielkie nagniotki usuwamy sami. Odciski, które się znajdują między ostatnimi palcami u nóg, dobrze jest odseparować od zdrowej skóry, zakładając specjalny klin z gumy. Najlepiej zacząć eliminację za nim nagniotek się rozrośnie. W tym celu stosuje się specjalne plastry, kremy, maści bądź żele na odciski. Rozmiękczają one skórę na tyle skutecznie, że po wymoczeniu nóg łatwo usunąć odcisk razem z korzeniem.
Plastry na odciski
Najłatwiej jest stosować chemiczne zmiękczanie nagniotków plastrami na odciski i następnie mechaniczne ich usuwanie. W tym celu miejsce zrogowacenia zaklejamy plastrem na odciski. (Do chemicznego zmiękczania nadają się też kremy, żele i maści ). Po kilku dniach odklejamy plaster, a odcisk zrywamy lub ścieramy pilnikiem do stóp. Ale uwaga! Nagniotek usunięty niedokładnie powraca.
Zabieg chirurgiczny
Nagniotki duże i głębokie powinien jednak usuwać chirurg. Nagniotki takie wycina się specjalnym, pustym w środku wiertłem. Najtrudniejszy do usunięcia jest korzeń. Zabieg nie wymaga znieczulenia, pozostawia niewielką rankę, którą należy zakleić plastrem z opatrunkiem. Profesjonalnie zajmują się tym chirurdzy lub gabinety pedikiuru.
Walka z nawrotami nagniotków
W zapobieganiu nawrotom nagniotków najważniejsze jest noszenie wygodnego obuwia, nie uciskającego stóp, miękkiego, dobrze dopasowanego, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Osobom ze szczególną skłonnością do tworzenia się odcisków zaleca się noszenie profilaktycznych poduszeczek, krążków, wkładek, itp. Raz powstały nagniotek jest jednak jak wańka-wstańka – po pewnym czasie uparcie tworzy się ponownie w tym samym miejscu. Dlaczego? Po pierwsze nie łatwo pozbyć się eleganckich, ale niewygodnych butów a co dopiero mówić o wadzie budowy stopy. Jednak tajemnica nawrotów może być spowodowana np. podskórnymi nierównościami kostnymi. W takim przypadku, jeśli wady konstrukcji stopy powodują stałe nawroty uciążliwych nagniotków należy udać się do lekarza. Również osoby z zaburzeniami pracy układu krążenia i chore na cukrzycę nie powinny same usuwać nagniotków i modzeli – zawsze powinien robić to chirurg lub zaufana pedikiurzystka.
Przydatne linki:
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-odciskow
www.poradnikzdrowie.pl