Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Retinopatia cukrzycowa – cukrzycowa choroba oczu

Dla RETINOPATI CUKRZYCOWEJ używa się często nazwy „cukrzycowa choroba oczu” w odniesieniu do zmian w gałce ocznej występujących w przebiegu cukrzycy, wynikających z hiperglikemii. Retinopatia cukrzycowa to najczęściej stwierdzane i najcięższe powikłanie dotyczące gałek ocznych.

Retinopatia cukrzycowa oznacza patologiczne zmiany w siatkówce. Główną przyczyną niekorzystnych zmian zachodzących w oczach u osób chorujących na cukrzycę jest brak wyrównania metabolicznego cukrzycy (duże stężenia glukozy we krwi). Inne czynniki ryzyka retinopatii cukrzycowej to długie wystepowanie cukrzycy, nadciśnienie tętnicze, duże stężenia lipidów (cholesterol, triglicerydy) w surowicy krwi, współistnienie nefropatii cukrzycowej, przebyta operacja zaćmy .

Wyróżnia się trzy rodzaje retinopatii cukrzycowej:

RETINOPATIĘ NIEPROLIFERACYJNĄ – wiąże się z najmniejszą liczbą powikłań, nie wpływa w dużym stopniu na wzrok; musi być jednak dokładnie monitorowana, gdyż z czasem może przekształcać się w retinopatię proliferacyjną;

RETINOPATIĘ PRZEDPROLIFERACYJNĄ – pojawia się obrzęk i krwawienie siatkówki; w związku z tym występują zaburzenia widzenia;

RETINOPATIĘ PROLIFERACYJNĄ – obraz widziany przez chorego jest nieostry; jeśli wystąpi gwałtowne krwawienie siatkówki, może dojść nawet do gwałtownej utraty wzroku!

Retinopatia cukrzycowa często przebiega bez objawów – nie pojawiają się ani problemy z widzeniem, ani dolegliwości bólowe. W polu widzenia pojawia się jednak ciemna plamka. Po pewnym czasie (po kilku tygodniach lub miesiącach) wynaczyniona krew może zostać ostatecznie wchłonięta i powraca normalna zdolność widzenia. Retinopatia cukrzycowa to dolegliwość, która znacznie upośledza widzenie, a zignorowana może powodować nawet utratę wzroku.

Zdarza się , że osoby chorujące na retinopatię cukrzycową skarżą się na:

– słabsze widzenie w ciemności;

– nieostre widzenie;

– dłuższy czas przystosowywania się oka do widzenia w jasnych pomieszczeniach;

– nowotworzenie naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki lub tęczówki;

– obrzęk siatkówki (w okolicy plamki żółtej na dnie oka).

Powikłania retinopatii cukrzycowej:

Retinopatia cukrzycowa sama w sobie stanowi powikłanie po cukrzycy. Jednak może prowadzić do jeszcze innych schorzeń, które w połączeniu z cukrzycą okazują się bardzo trudne do wyleczenia. Powikłania wiążą się w głównej mierze z rosnącymi wewnątrz siatkówki naczyniami krwionośnymi, które mogą powodować wysięki lub pękać.

Czy pacjent z cukrzycą może zapobiec retinopatii?

Przede wszystkim musi unikać czynników ryzyka: utrzymywać prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, kontrolować wydolność nerek, poziom cholesterolu. Trzeba dbać o odpowiednią dietę, a także regularną aktywność fizyczną. Należy też pamiętać o zakazie palenia papierosów, gdyż palenie uszkadza naczynia krwionośne.

Więcej można przeczytać na linkach:

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-metaboliczne,retinopatia-cukrzycowa—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1587486.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Retinopatia_cukrzycowa

http://retinaamd.org.pl/choroby-oczu/dme-retinopatia-cukrzycowa/

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń