Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Zawał serca

Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, przez co dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Powoduje to martwicę odciętego fragmentu serca. Do zawału serca może dojść całkiem niespodziewanie nawet u osoby, która dotychczas uważała się za zupełnie zdrową, ponieważ prowadzą do niego procesy trwające przeważnie kilka lat. Choroby serca są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce.

Zawał serca: objawy typowe i nietypowe

Objawem typowego zawału serca jest ostry ból odczuwany w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem. Pacjenci określają go jako pieczenie, rozpieranie, rozrywanie, ucisk lub dławienie. Jeśli trwa krótko (kilka minut), najprawdopodobniej jest to ból wieńcowy – typowy objaw choroby niedokrwiennej serca. Gdy utrzymuje się dłużej (nawet pół godziny), zwykle oznacza atak serca. Ale nie zawsze tak jest. Zawał może bowiem dawać objawy, które zwykłemu człowiekowi trudno powiązać z sercem.

Nietypowymi sygnałami zawału mogą być:

– silna duszność bez wysiłku fizycznego, czyli duszność spoczynkowa;

– uciskowy ból pleców między łopatkami;

– symetrycznie występujące dokuczliwe bóle stawów łokciowych lub barkowych;

– bóle żuchwy i krtani;

– silny ból w górnej części brzucha, podobny do tego, który towarzyszy chorobom przewodu pokarmowego, np. atakowi choroby wrzodowej;

– nudności lub wymioty, odbijanie się oraz dolegliwości gastryczne (np. biegunka), których nie da się uzasadnić, np. zatruciem pokarmowym.

Warto zapamiętać te symptomy, aby w porę wezwać pomoc i uratować własne lub czyjeś życie !!!

Przyczyny zawału mięśnia sercowego:

Zawał mięśnia sercowego jest następstwem rozwijającej się choroby wieńcowej. Brak swobodnego przepływu krwi do mięśnia sercowego powoduje miażdżyca naczyń, na którą z kolei w dużej mierze rzutuje podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Do najważniejszych czynników występowania miażdżycy naczyń należą m.in.: zwiększenie „złego” cholesterolu, tj. frakcji LDL cholesterolu, nieleczone nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, palenie papierosów, picie alkoholu i nieprawidłowa dieta. Niemniej jednak należy pamiętać, że nad większością tych czynników można zapanować poprzez rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu, zastąpienie tłustych potraw zdrową żywnością, ograniczenie wysiłku fizycznego (aczkolwiek porcja „zdrowego ruchu” jest wskazana) oraz regularne wizyty lekarskie i poddawanie się badaniom. Kolejnymi czynnikami ryzyka określanymi jako „miejskie” są siedzący tryb życia i stres. Należy pamiętać, aby zwłaszcza podczas pracy siedzącej zapewniać naszemu organizmowi codzienną dawkę ruchu, bowiem podczas wysiłku fizycznego serce pracuje szybciej, tworzy się krążenie oboczne, a przez to dostarczana jest większa ilość krwi. Do pozostałych czynników niosących za sobą ryzyko wystąpienia zawału należą: uwarunkowania genetyczne, płeć, zanieczyszczenie środowiska oraz wiek (wiek krytyczny: u mężczyzn 32-50 lat, u kobiet 45-70).

Czynniki ryzyka:

– przerost lewej komory serca ( kardiomiopatia, przerost po stosowaniu leków sterydowych),

obecność patologicznej apolipoproteiny,

– wysoki poziom białka ostrej fazy (białko C-reaktywne, CRP),

– wysoki poziom homocysteiny,

– niedobory witamin grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego,

– wysoki poziom kwasu moczowego,

– osobowość typu A,

– marskość wątroby (i wynikające z niej zaburzenia metaboliczne),

– choroba Fabry’ego.

PODPOWIEDŹ DL OPIEKUNA GDY NASTAPI ZAWAŁ :

– wezwij pogotowie ratunkowe informując, że podejrzewasz zawał

– jeżeli chory jest przytomny, pomóż mu wygodnie usiąść lub usadowić sie w pozycji półleżącej a pod plecy włóż coś miękkiego , poluzuj ubranie , przykryj poszkodowanego, aby nie odczuwał zimna, nie podawaj niczego do picia ani do jedzenia !!!

– gdy chory jest nieprzytomny, jedynym ratunkiem dla niego może być rozpoczęcie sztucznego oddychania, pamiętaj, że tej czynności nie powinno się przerywać do przyjazdu karetki.

Jak żyć po zawale ?

Ćwiczenia zalecane po zawale mają zwiększyć wydolność serca i wpłynąć na poprawę ogólnej kondycji. Powinny być wykonywane 3-5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut. Dla zawałowca istotna jest nie tylko systematyczność ćwiczeń, ale także ich rodzaj. Należy unikać ćwiczeń siłowych, wykonywanych w bezdechu, oraz wymagających znacznego wysiłku fizycznego w krótkim czasie. Niewskazane są też ćwiczenia w pochyleniu, ponieważ zwiększają one ciśnienie w klatce piersiowej. Unikać należy dźwigania znacznych ciężarów. Do prac zakazanych zalicza się: zmianę koła w samochodzie, odgarnianie śniegu, piłowanie, wieszanie zasłon, kopanie ziemi, rąbanie drewna.

Więcej możesz dowiedzieć się na poniższych linkach:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/zawal-sarca-jak-go-rozpoznac-nietypowe-oznaki-zawalu-serca_39298.htm
http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/urazy-i-stany-nagle,zawal-serca,artykul,1579555.html

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń