Jest to degeneracja tkanki mózgowej i powoduje trwałe otępienie i kalectwo u milionów osób na świecie. Nie ma odpowiedzi, co tak naprawdę prowadzi do tych zmian, można jedynie oszacować czynniki zagrożenia: płeć żeńska, starszy wiek ( ponad 65 lat ), predyspozycje genetyczne, nadciśnienie tętnicze, zwiększony poziom cholesterolu, cukrzycę, urazy głowy, brak aktywności fizycznej i umysłowej.
Pierwsze objawy są trudne do dostrzeżenia: subtelne zmiany zachowania, zaburzenia pamięci ( zwłaszcza zapominanie słów, przedmiotów, bieżących wydarzeń, trudności w skupieniu się na codziennych zajęciach i prawidłowym ich wykonywaniu ). Sam chory może negować pierwsze objawy, lekceważyć, być rozdrażniony, arogancki, itp… Nazywamy to etapem otępienia lekkiego. W następnych okresach następują coraz większe deficyty pamięci, które utrudniają kontakt z otoczeniem, powodują jego niezdolność do podstawowych czynności, zrobienia zakupów, wyjścia na spacer, rozmowy z inna osobą. W tym etapie choroby podopieczny wymaga już stałej opieki, pomocy osób trzecich. Ostatnim etapem choroby jest całkowita utrata świadomości, intelektualnego i emocjonalnego kontaktu ze światem, zubożenie mowy i utrata jej zrozumienia, zaniedbywanie higieny osobistej, zanik najprostszych zdolności jakie posiadał. Towarzyszą temu dodatkowe zaburzenia psychiatryczne : depresja, zaburzenia snu, urojenia, lęki, nadmierna pobudliwość, nawet agresja. Bardzo nieprzyjemne dla opiekuna są urojenia w których podopieczny potrafi oskarżać go o działanie na jego szkodę, głodzenie, bicie, próby otrucia. Należy pamiętać, że wszystkie te objawy są jedynie wynikiem choroby, a nie rzeczywistą postawą podopiecznego.
Opieka nad osobą chorą na chorobę Alzheimera powinna być dostosowana do jego aktualnego stanu zdrowia i możliwości. Nie należy wyręczać takiej osoby z czynności codziennych a starać się pomagać mu dobrze je wykonywać. Ważna jest najprostsza aktywizacja podopiecznego, zapinanie guzików, samodzielne spożywanie posiłków, rozpakowanie zakupów jest jak najbardziej wskazane. Dodatkową forma mogą być codzienne spacery z podopiecznym, proste ćwiczenia fizyczne z muzyką lub liczeniem na głos. Intelekt jego należy pobudzać przez rozmowę z nim, dyskusję, rozwiązywanie krzyżówek, prostych zadań liczbowych , czytanie na głos.
Zawsze należy dbać o bezpieczeństwo, unikać gwałtownych ruchów, unikać możliwości upadku. Zaleca się nie wykonywanie zmian w otoczeniu jak remonty, przemeblowania, które mogą zburzyć uregulowany tryb jego życia. Nade wszystko jest potrzeba dużej życzliwości, zrozumienia i cierpliwości.
Prawidłowa opieka nie tylko zwiększa komfort życia chorego ale może wpływać znacząco na spowolnienie procesów zwyrodnieniowych.
Przydatne linki:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/jak-prawidlowo-opiekowac-sie-osoba-cierpiaca-na-chorobe-alzheimera_38485.html
http://opiekanadchorym.pl/osoby-chore-przewlekle/choroba-alzheimera/opieka-nad-chorym-na-alzheimera-praktyczne-wskazowki.html
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/pieklo-zwane-alzheimer/cbedl
http://www.opieka.senior.pl/84,0,Jak-zyc-i-opiekowac-sie-osoba-chora-na-chorobe-Alzheimera,12117.html
http://tipy.interia.pl/artykul_9467,jak-opiekowac-sie-chorym-na-alzheimera.html