Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

„Praca Niemcy, opieka, od zaraz” – takich ogłoszeń jest coraz więcej

Niemcy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Już ponad 20% naszych zachodnich sąsiadów ma powyżej 65 lat, co stanowi nie lada problem dla tamtejszej gospodarki, ale też systemu opieki medycznej. W Niemczech bardzo brakuje wykwalifikowanych opiekunów osób starszych, ponieważ obywatele tego kraju niespecjalnie garną się do wykonywania trudnego i odpowiedzialnego zawodu. Nie dziwi zatem, że niemieckie rodziny od dawna poszukują opiekunów chociażby nad Wisłą. W polskiej prasie, a przede wszystkim na portalach internetowych, mnożą się ogłoszenia o treści „Praca Niemcy, opieka, od zaraz”. Na co należy zwrócić szczególną uwagę chcąc odpowiedzieć na taki anons? Co powinno wzbudzić czujność? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Po pierwsze: umowa

Jeśli w ogłoszeniu nie ma ani słowa na temat formy zatrudnienia opiekunki, to podstawą jest dopytanie o to autora anonsu. Należy koniecznie upewnić się, że rodzina oferuje opiekunce lub opiekunowi legalną umowę, od której zostanie odprowadzony należny podatek. Tylko wtedy emigrant zarobkowy z Polski może się czuć bezpiecznie i mieć pewność, że nie spotkają go żadne nieprzyjemności ze strony niemieckiej administracji.

Rada

Osoby, które nie orientują się dobrze w niemieckich przepisach dotyczących zatrudnienia, powinny bezwzględnie poprosić autora ogłoszenia o przesłanie tzw. draftu umowy, który następnie należy dać do oceny prawnikowi. To oczywiście kosztuje, ale lepiej nie podpisywać dokumentu, w którym mogą się znaleźć zapisy ewidentnie niekorzystne dla opiekunki czy opiekuna.

Po drugie: zakres obowiązków

Praca opiekunki czy opiekuna osób starszych może być praktycznie dowolnie interpretowana i na tym polu regularnie dochodzi do nieporozumień. Przykładowo: jeśli rodzina oczekuje, że opiekunka będzie nie tylko pomagać podopiecznemu w codziennych czynnościach, ale też chociażby regularnie sprzątać cały dom, myć okna, karmić zwierzęta i jeszcze organizować spotkania dla znajomych seniora, to musi to zostać szczegółowo opisane w umowie.

Samo stwierdzenie, że zadaniem pracownika jest „opieka nad osobą starszą”, to zdecydowanie za mało i taki opis jest niedostatecznie precyzyjny. Zgadzając się na podpisanie tak ogólnikowego dokumentu opiekunka czy opiekun bierze na siebie wysokie ryzyko bycia wykorzystywanym przez rodzinę czy samego podopiecznego.

Dodatkowo zwracamy uwagę na fakt, iż niemieckie prawo wprost zakazuje opiekunom wykonywania jakichkolwiek czynności medycznych, które są zarezerwowane wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu, na przykład pielęgniarki. Rodzina nie może zatem wymuszać na opiekunce czy opiekunie wydzielania seniorowi leków, robienia mu zastrzyków czy zmieniania opatrunków, ponieważ jest to niezgodne z przepisami.

Po trzecie: warunki wynagrodzenia

Zanim polska opiekunka czy opiekun zdecyduje się podjąć zatrudnienie w domu niemieckiego podopiecznego, należy bardzo dokładnie ustalić wysokość wynagrodzenia oraz formę i częstotliwość jego wypłaty. Radzimy bardzo uważać na sytuację, w której rodzina oferuje wynagrodzenie godzinowe – jest to potencjalnie niebezpieczne rozwiązanie z punktu widzenia opiekuna, ponieważ zdarza się, że nawet sami seniorzy dokładnie wyliczają, ile czasu faktycznie zostało poświęcone na fizyczną opiekę nad nimi. Znacznie korzystniejsze jest więc wynagrodzenie w formie stałej pensji, wypłacanej co miesiąc na konto.

Dodatkowo przed podjęciem pracy w charakterze opiekuna do osoby starszej należy uściślić, czy pracownik nie ponosi żadnego kosztu związanego ze swoim zakwaterowaniem. Standardowo powinno to wyglądać tak, że opiekunka lub opiekun mieszka wraz ze swoim podopiecznym, ma przydzielony pokój i nie dokłada się do czynszu czy innych opłat. Lepiej jednak mieć to na piśmie.

Radzimy także upewnić się, że rodzina i sam podopieczny zgadzają się na to, aby opiekunka lub opiekun korzystał z tych samych produktów spożywczych, które kupuje dla seniora w ramach swoich obowiązków.

Co zrobić, by niepotrzebnie nie ryzykować?

Jeśli chcesz podjąć pracę opiekuna do osoby starszej w Niemczech, to nie ma bezpieczniejszego sposobu, niż skorzystanie z pośrednictwa doświadczonej, renomowanej agencji. Przede wszystkim gwarantuje Ci ona maksymalny komfort psychiczny, ponieważ masz pewność, że zaoferowana praca nie jest oszustwem, faktycznie na Ciebie czeka, została zweryfikowana pod kątem formalnym oraz odpowiada Twoim kwalifikacjom.

Również same rodziny oraz seniorzy coraz chętniej poszukują opiekunów za pośrednictwem agencji, ponieważ nie chcą brać sobie na głowę żmudnego procesu rekrutacji. Chcą mieć również pewność, że zostanie im przydzielona osoba rzetelna, znająca się na swoim fachu, uczciwa i zatrudniona zgodnie z niemieckimi przepisami.

Decydując się na podjęcie pracy opiekunki lub opiekuna w Niemczech przez agencję niczym nie ryzykujesz. Otrzymasz godziwe wynagrodzenie, którego wysokość poznasz przed podpisaniem umowy. Korzystasz również z pełnego wsparcia polskojęzycznego opiekuna, który pomoże Ci w spornych sytuacjach – to bezcenne podczas pracy na emigracji, w obcym kraju, często bez dobrej znajomości języka.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń