Kryzys związany z pandemią koronawirusa rzucił blady strach na wszystkie osoby planujące emigrację zarobkową. Kraje zachodniej Europy już wiedzą, że czeka je solidne gospodarcze tąpnięcie, a w Polsce prawdopodobnie wcale nie będzie lepiej. Pocieszający w tym wszystkim jest fakt, że poszczególne państwa zaczynają się powoli otwierać i na pewno nie zrezygnują z emigrantów zarobkowych, bo bez ich wsparcia nie będą mogły stanąć ekonomicznie na nogi. Jedną z tych grup zawodowych, które niemal na pewno okażą się być „kryzysoodporne”, są opiekunowie do osób starszych. Zapotrzebowanie na ich usługi nadal jest gigantyczne i nic się w tej kwestii nie zmieni. Jeśli więc myślisz o podjęciu pracy np. w Niemczech, koniecznie rozważ zawód opiekuna do seniora. Sprawdź, od czego trzeba zacząć.
Zastanów się, czy to zawód dla Ciebie
Teoretycznie opiekunem seniora może zostać każdy, ponieważ do wykonywania tego zawodu nie są wymagane jakieś specjalistyczne kwalifikacje czy umiejętności. Pamiętajmy, że np. w Niemczech opiekunowie nie mogą realizować żadnych czynności zarezerwowanych dla personelu medycznego, chociażby podawać podopiecznym zastrzyków czy zmieniać opatrunków.
Od opiekuna osób starszych wymaga się więc przede wszystkim chęci do pracy, empatii, sumienności, a w przypadku pracy za granicą – choćby podstawowej znajomości języka obcego. Co ciekawe, w tym zawodzie mile widziani są panowie, zwłaszcza w sytuacji, gdy podopieczny jest osobą niepełnosprawną i wymaga pomocy w sadzaniu na wózek inwalidzki czy przenoszeniu z sypialni do łazienki.
Chcąc podjąć pracę w zawodzie opiekuna do seniora zacznij od odpowiedzenia sobie na tych kilka pytań:
- Czy jestem osobą cierpliwą?
- Czy nie daję się łatwo wyprowadzić z równowagi?
- Czy sumiennie podchodzę do swoich obowiązków?
- Czy potrafię wykazywać się współczuciem?
- Czy umiem słuchać drugiej osoby i poświęcać jej czas nie tylko w zakresie swoich obowiązków?
- Czy nie poddaję się z byle powodu, po pierwszych niepowodzeniach?
- Czy potrafię wykazać się asertywnością?
Jeśli odpowiedź na każde z tych pytań brzmi TAK, to najwyraźniej masz niezbędne predyspozycje do tego, aby zostać dobrym opiekunem do seniora.
Jak podjąć pracę w charakterze opiekuna do seniora?
Przede wszystkim musisz się zastanowić, czy chcesz wykonywać ten zawód w Polsce czy w innym kraju. Ta druga opcja jest zdecydowanie korzystniejsza pod kątem finansowym. Poza tym w krajach Europy Zachodniej wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na opiekunów do osób starszych – w Polsce korzystanie z takich usług nie jest jeszcze tak powszechne (model wielopokoleniowych rodzin, większe zaufanie do specjalistycznych ośrodków senioralnych, domów dziennej opieki etc.). Co za tym idzie, znalezienie pracy w charakterze opiekuna do seniora w takich Niemczech jest zdecydowanie łatwiejsze.
Aby podjąć pracę jako opiekun w Niemczech, najbezpieczniej będzie zgłosić się do Ambercare24.pl. Jesteśmy jedną z najbardziej cenionych agencji na niemieckim rynku, stąd nasi opiekunowie stanowią zwykle pierwszy wybór dla rodzin i seniorów nad Renem.
Uwaga!
Przestrzegamy przed szukaniem pracy w zawodzie opiekuna do osób starszych na własną rękę, np. z ogłoszeń publikowanych na polskich portalach czy w prasie. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ nie ma tutaj możliwości skorzystania z pomocy zawodowej agencji, do której obowiązków należy m.in. dbanie o interes opiekuna i terminowe wypłacanie mu wynagrodzenia.
Ile zarabia opiekun osób starszych w Niemczech?
Stawki są uzależnione przede wszystkim od doświadczenia opiekuna oraz – to bardzo ważne dla niemieckich klientów – stopnia znajomości języka Goethego. Jeśli płynnie porozumiewasz się po niemiecku, możesz spokojnie liczyć na wynagrodzenie oscylujące w granicach 1500 euro miesięcznie.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że opiekun do seniora otrzymuje również bardzo istotne wynagrodzenie pozapłacowe w postaci nieodpłatnego użyczenia mu osobnego, kompletnie wyposażonego pokoju lub – w niektórych przypadkach – samodzielnego mieszkania. Dodatkowo z reguły jest tak, że rodziny seniorów bez problemu zgadzają się na to, aby opiekun korzystał z tych samych produktów spożywczych, które kupuje dla swojego podopiecznego.
Zawód na dziś i na jutro
W tym poradniku cały czas nawiązujemy do sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów i robimy to oczywiście nieprzypadkowo. Niemcy są zdecydowanie najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Zapotrzebowanie na profesjonalne usługi opiekuńcze jest tam bardzo wysokie, ale od lat brakuje osób chętnych do wykonywania tego zawodu. Stąd Niemcy muszą sięgać po pomoc emigrantów z Polski czy krajów na wschód od naszej granicy.
Pomimo gwarantowanej recesji w Niemczech, nie ma mowy o tym, aby nagle zabrakło ofert dla opiekunów do seniora. Tamtejsi emeryci oraz ich rodziny nie mogą zrezygnować z takiego wsparcia, dlatego osoby chcące rozpocząć karierę w tej profesji mogą być spokojne o swój zawodowy los.