Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opiekunka osób starszych: Niemcy czekają na pomoc Polaków

Starzejące się w szybkim tempie niemieckie społeczeństwo jest poważnym problemem nie tylko dla tamtejszej gospodarki, ale także szeroko pojętej służby zdrowia. Nad Renem bardzo brakuje opiekunów osób starszych. Nie jest to łatwy zawód, stąd nie wszyscy mogą i chcą się go podjąć. Niemcy bardzo chętnie zatrudniają więc opiekunki osób starszych z Polski, często już w ogłoszeniu zaznaczając, że preferują właśnie pracownika polskiego pochodzenia. Z czego to właściwie wynika? Dlaczego polska opiekunka osób starszych jest tak poszukiwana w Niemczech? Kilka najważniejszych argumentów wymieniamy w naszym artykule.

Gotowość do ciężkiej pracy

Czego jak czego, ale pracowitości polskim opiekunkom osób starszych nie można odmówić. Niemcy bardzo to doceniają. Nieprzypadkowo otrzymujemy mnóstwo zapytań od rodzin, które jasno zaznaczają, że zależy im na zatrudnieniu właśnie opiekunki z Polski. Dobra opinia o naszych opiekunkach rozchodzi się pocztą pantoflową. Zadowolona rodzina poleca takie rozwiązanie kolejnej. W efekcie w Niemczech już teraz pracuje wiele polskich opiekunek osób starszych i stale przybywa następnych. Polki nie skarżą się na to, że muszą ciężko pracować – doskonale wiedzą, że nie pojechały do Niemiec na urlop, ale by zarobić i wspomóc rodzinę w kraju czy odłożyć pieniądze na studia.

Dobre przygotowanie do zawodu

Kolejnym ważnym atutem polskich opiekunek osób starszych jest to, że bardzo często posiadają one bezcenne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Chodzi nie tylko o doświadczenie, np. z pracy w domach seniora w Polsce, ale także o wykształcenie. Dziś nikogo nie dziwi już, że polska pielęgniarka geriatryczna wyjeżdża do Niemiec, by pracować w charakterze opiekunki osób starszych w prywatnym domu. Dodajmy, że opiekunka z wykształceniem pielęgniarskim jest szczególnie poszukiwana na niemieckim rynku.

Można sobie zadać pytanie: dlaczego polska pielęgniarka jedzie do Niemiec, by pracować jako opiekunka osób starszych? Odpowiedź jest prozaiczna: pieniądze. Znacznie lepsze niż te, jakie płacą polskie szpitale. 

Często niezła znajomość języka niemieckiego

Rodziny szukające opiekunki osób starszych praktycznie zawsze oczekują od niej przynajmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego – w końcu z podopiecznym trzeba się jakoś komunikować. Niemiecki jest dość popularnym językiem w polskich szkołach, dlatego wiele pań zainteresowanych podjęciem takiej pracy zna go w minimalnym stopniu. Ponadto Polki błyskawicznie uczą się języka.

Uczciwość i sumienność

Podstawowym wymogiem stawianym przez rodziny zatrudniające opiekunki osób starszych jest to, aby niemal całą uwagę skupić na podopiecznym i jego potrzebach. Reszta to „dodatki”. Polskie opiekunki, jak mało kto, potrafią jednak łączyć obowiązki względem seniora oraz jego domu/mieszkania. Bardzo rzadko zdarza się, abyśmy otrzymywali skargi na słabe utrzymywanie porządku czy wręcz niechlujność opiekunki. Polki są pod tym względem bardzo sumienne i kierują się zasadą szanowania czyjejś własności.

Ważnym atutem polskiej opiekunki osób starszych w Niemczech jest też to, że niemieccy klienci nie muszą się obawiać żadnych nadużyć. Chodzi tutaj głównie o kwestię pieniędzy. Polki dokładnie rozliczają się ze środków, jakie otrzymały na zakupy. Sumiennie prowadzą zapiski, rzetelnie pomagają podopiecznym opłacać rachunki. Niemcy bardzo to doceniają.

Polska opiekunka osób starszych: Niemcy potrafią liczyć

Na koniec zostawiliśmy argument, który teoretycznie nie powinien mieć aż tak dużego znaczenia, ale w praktyce rodziny seniorów w Niemczech zwracają na to baczną uwagę. Chodzi oczywiście o pieniądze. Opiekunka osób starszych w Niemczech zatrudniona przez polską agencję, na przykład Ambercare24, może liczyć na zarobki na poziomie nawet 1500 euro miesięcznie. Dla polskich pracowników to spora suma, ale dla Niemców już niekoniecznie. Dlatego nad Renem brakuje chętnych do wykonywania tego zawodu.

Tę lukę wypełniają właśnie emigranci, w tym Polacy. Nie wszystkie niemieckie rodziny stać na to, aby zatrudnić pełnoetatową pielęgniarkę z wysokimi kwalifikacjami. Większość z nich szuka jednak tańszego rozwiązania i decyduje się na zatrudnienie opiekunki osób starszych zza wschodniej granicy. Dzięki temu, że senior ma zapewnioną całodobową pomoc, pielęgniarka może go odwiedzać tylko przy okazji zmiany opatrunków, podania zastrzyku czy przeprowadzenia innych czynności medycznych. W ogólnym rozrachunku jest to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie.

Warto wiedzieć

Podstawowa pensja opiekunki osób starszych w Niemczech może nie rzuca na kolana, ale nie zapominajmy, że dochodzą do tego różne istotne elementy pozapłacowe: darmowe zakwaterowanie oraz z reguły wyżywienie.

Niemcy masowo potrzebują i nadal będą potrzebować polskich opiekunek osób starszych. Jest to bardzo ciekawy wybór dla osób, które nie są zadowolone ze swojej obecnej sytuacji finansowej czy zawodowej, chcą spróbować czegoś zupełnie innego, zdobyć doświadczenie, podszkolić język i oczywiście zarobić dobre pieniądze. Ważne jest przy tym to, aby zadbać o własne bezpieczeństwo, co gwarantuje podjęcie pracy w charakterze opiekunki osób starszych za pośrednictwem agencji Ambercare24.

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń